Pies – najlepszy przyjaciel seniora

dpg2Starsi ludzie przebywający większość czasu w domu mogą czuć się osamotnieni i odizolowani od świata zewnętrznego. Siedzenie przed telewizorem i wykonywanie wciąż tych samych czynności skutecznie zabija radość życia i zniechęca do podejmowania jakiekolwiek aktywności. Obecność czworonogów sprawia, że nawet w chwilach największego zniechęcenia senior wie, że ma dla kogo żyć i jest komuś potrzebny. Codzienność nie jest już tak szara i monotonna.
Dlaczego pies jest najlepszym przyjacielem seniora?

Towarzystwo zwierząt działa na człowieka terapeutycznie. Przebywanie w jednym pomieszczeniu z pupilem, głaskanie go, wspólna zabawa czy rzucanie piłeczki, sprawia, że jesteśmy spokojniejsi, wyciszeni, a poziom stresu znacząco się obniża. Co więcej, właściciele psów częściej niż inne osoby wchodzą w interakcje z innymi ludźmi.

W czasie spacerów po parku możemy poznać innych psiarzy, a nawet zawrzeć trwałe znajomości. Nie od dziś wiadomo, że osoby starsze chętniej wchodzą w dialog, jeżeli znajdą ku temu dobrą okazję.

O ile w okresie jesienno-zimowym spacery są dość krótkie, o tyle na wiosnę i latem senior może spędzić ze swoim psiakiem nawet kilka godzin na świeżym powietrzu. Już samo to, że przebywamy poza domem działa na nas stymulująco – niż zamknięcie się w czterech ścianach .

Psy towarzyszące przyczyniają się do poprawy jakości naszego życia, zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym. Badania przeprowadzone przez naukowców dowodzą, że u niektórych badanych obniżało się wysokie ciśnienie krwi, kiedy głaskali psa.

Bardzo wiele starszych osób zmieniło się pod wpływem zwierzęcia, stali się bardziej towarzyscy, otwarci i pozytywnie nastawieni do świata. Posiadanie zwierzęcia ustabilizowało także ich rytm dnia. Posiadacze czworonoga wiedzą, że muszą wstać, ubrać się, wyjść na spacer – nie ma wymówek.
Rasy psów dla seniorów

Nie wszystkie rasy psów są odpowiednie dla seniorów. Osoby, które nie mają doświadczenia w prowadzeniu psów, mieszkają w blokach i szukają czworonoga taniego w utrzymaniu i niezbyt kłopotliwego, powinny zastanowić się nad wyborem „miniaturki” lub psa rasy średniej. Z naszej strony polecamy: mopsa, China japońskiego, Chihuahua, welsha corgi pembroke, Yorkshire teriera lub pudla średniego.
Mops

Mopsy są uroczymi, zabawnymi i bardzo oddanymi swoim właścicielom czworonogami, które szybko adaptują się do każdych warunków mieszkaniowych. Nie potrzebują dużo ruchu i przyzwyczają się do trybu życia właścicieli. Domowników nie opuszczają praktycznie na krok; pragną ciągłego kontaktu z człowiekiem.

Szkolenie i socjalizacja nie przysparzają najmniejszych kłopotów; czworonogi nie wykazują bowiem skłonności dominacyjnych i szybko podporządkowują się właścicielom. Nie są także specjalnie hałaśliwe. Miesięczne koszty utrzymania nie powinny być większe niż 100 złotych.

Mopsy nie wymagają praktycznie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych i nie są zbyt wybredne. Decydując się na karmę ze średniej półki możemy znacznie zaoszczędzić.
Chihuahua

Chihuahua jest dobrym wyborem dla seniorów, którzy szukają małego i niezbyt wymagającego czworonoga. Pieski są bardzo radosne, żywiołowe i posłuszne swoim opiekunom. Mają minimalne zapotrzebowanie na ruch, a w okresie zimowym niechętnie wychodzą z domu.

Jako że ich pęcherze są dość małe, wymagają dość częstego wyprowadzania na spacer – średnio co trzy godziny. Jeżeli taka częstotliwość przechadzek przekracza możliwości właściciela, zawsze można nauczyć psa korzystać z kuwety. To nie żart! Wiele Chihuahua naprawdę korzysta z kociej toalety!
Pudel średni

Jeżeli mamy trochę więcej czasu i nie straszne nam są zabiegi pielęgnacyjne, możemy zastanowić się nad zakupem pudla. Ten elegancki i bardzo efektowny czworonogów z pewnością przypadnie do gustu każdej starszej damie.

Wbrew obiegowej opinii pudle nie są psami nieposłusznymi i wyniosłymi – bardzo szybko przywiązują się do właściciela i obdarzają go bezwarunkową miłością. Właściciele pudli cenią czworonogi za wybitną inteligencję i posłuszeństwo. Jeżeli dobrze poznamy psiaka, na pewno się w nim zakochamy!
Yorkshire Teriery

Yorkshire teriery, podobnie jak Chihuahua, są radosnymi, małymi psiakami, obok których nie sposób przejść obojętnie. W przeciwieństwie do miniaturowego Chihuahua są jednak bardziej odporne na nieprzyjazne warunki atmosferyczne i mniej podatne na choroby.

Niestety, wymagają odpowiedniego szkolenia – w innym wypadku mogą stać się kapryśne i szczekliwe. Miesięczne koszty utrzymania nie powinny przekroczyć 100 zł, nawet jeżeli zdecydujemy się podawać psom karmę lepszej jakości.

Categories: Felietony

Comments are closed.

Kamera Kamery Drogow

Płock, jeden z najstarszych i najbardziej zabytkowych miast Polski, nie ...

Kluczowe Usługi Air

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, w którym technologia odgrywa kluczową ...

Wczasy odchudzaj

Wczasy odchudzające stały się popularnym trendem w dzisiejszym zabieganym świecie, ...

Szumiące misie:

Wstęp Czy zdarzyło Ci się kiedyś zanurzyć w cudownym świecie pluszowych ...

Fotolustro - Wes

Wstęp Organizacja wesela to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu przyszłej ...