Dlaczego kot jest najlepszym towarzyszem życia dla seniora?

Pies – najlepszy przyjaciel człowieka. Kot – niewdzięczna istota chodząca własnymi drogami. Ale czy aby na pewno? Dlaczego tak wiele osób negatywnie postrzega domowe mruczki? Czy koty są rzeczywiście tak upartymi i niepokornymi istotami, jak przyjęło się sądzić?

Osoby, które nigdy nie miały do czynienia z kotami, ochoczo powtarzają pewne objawione prawdy o niefrasobliwości zwierząt, skłonności do zachowań agresywnych, destrukcji etc. Oczywiście zdarzają się koty, które atakują swoich właścicieli, drapią, rzucają się na ludzi, niszczą sprzęty etc., ale nie jest to zachowanie odosobnione i przypisane do jednego gatunku.

Wśród psów również znajdziemy „zakały”. Wszystko zależy od wychowania, odpowiedniej socjalizacji i czasu poświęconego pupilowi. Nieprawdą jest, że koty chodzą własnymi ścieżkami i nie potrzebują opieki właściciela.

Wręcz przeciwnie – domowe mruczki mają ogromną potrzebę przebywania w towarzystwie swojego pana i jeżeli tylko mogą, kładą się blisko niego i zaczepiają. W przeciwieństwie do psów nie są jednak wylewne i nie „zalizują” opiekuna na śmierć. Ma to jednak swoje plusy – zwłaszcza jeżeli opiekunem jest osoba starsza, która nie ma siły i ochoty, aby przywoływać czworonoga do porządku.

A co z agresją? Cóż, jeżeli my nie będziemy okazywać agresji, czterołap odwdzięczy się nam tym samym. Tylko w nielicznych przypadkach zwierzę może atakować nas bez wyraźnej przyczyny – powodem są zazwyczaj problemy behawioralne albo lęk separacyjny z okresu młodości.

W takim przypadku należy skontaktować się z lekarzem weterynarii, a w ostateczności ze zwierzęcym psychologiem. Zwierzęta tak jak ludzie mogą zmagać się z problemami psychicznymi, dlatego warto zareagować odpowiednio wcześnie.
Korzyści z posiadania kota

Od dawna wiadomo, że kontakt z kotem działa uspokajająco i zmniejsza stres. Głaskanie zwierzęcia koi nerwy, wpływa na obniżenie ciśnienia krwi, cholesterolu, a co za tym idzie redukuje ryzyko zachorowania na schorzenia układu krwionośnego.

Dodatkowo, głaskanie pomaga nam walczyć z reumatyzmem czy usztywnieniem stawów. To bardzo dobra gimnastyka, którą wykonujemy, nie zdając sobie sprawy, że jednocześnie dbamy o własne zdrowie.

Co więcej koty mogą pomóc w uśmierzeniu bólu, ponieważ wyczuwają bolesne miejsca na ciele, i kładą się na nich. Sierść zwierzęcia jest najonizowana ujemnie, przez co neutralizuje szkodliwe dodatnie jony znajdujące się na zmienionych chorobowo obszarach ciała.

Koty, podobnie jak psy, mogą pełnić rolę terapeutów. W wielu państwach stworzono nawet profesjonalne programy felinoterapii, które mają wspomagać leczenie i rehabilitację seniorów, dzieci autystycznych oraz chorych psychicznie.

Warto przy tym dodać, że koty nie są zbyt wymagające. Miesięczny koszt utrzymania mruczka nie powinien być wyższy niż 50 zł; wyprawka to koszt rzędu 100-200 zł.
Przed adopcją kota, warto zaopatrzyć się w następujące akcesoria:

– dwie miski – do wody i karmy, ok. 6 zł
– kuwetę – zwykłą plastikową, ok. 20 zł
– łopatkę do wybierania żwirku, ok. 3 zł
– żwirek – najlepiej silikonowy, który pochłania zapachy i starcza na ok. półtora miesiąca – ok. 15 zł.
– suchą karmę – dedykowaną dla kotów sterylizowanych, małych kociąt, kotów starszych, ok. 20 zł za 500 g
– opcjonalnie transporterek, ok. 100 zł

Categories: Artykuły

Comments are closed.

Kamera Kamery Drogow

Płock, jeden z najstarszych i najbardziej zabytkowych miast Polski, nie ...

Kluczowe Usługi Air

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, w którym technologia odgrywa kluczową ...

Wczasy odchudzaj

Wczasy odchudzające stały się popularnym trendem w dzisiejszym zabieganym świecie, ...

Szumiące misie:

Wstęp Czy zdarzyło Ci się kiedyś zanurzyć w cudownym świecie pluszowych ...

Fotolustro - Wes

Wstęp Organizacja wesela to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu przyszłej ...