Osiedlowe kluby seniora – co oferują emerytom?

Przechodząc na emeryturę, wcale nie musimy zamykać się w czterech ścianach i spędzać większości czasu przed telewizorem. Jeżeli przez całe życie byliśmy aktywni, spotykaliśmy się z ludźmi i spędzaliśmy czas w gronie znajomych, nadal możemy to robić – wystarczy odrobina dobrej woli i pomysł na siebie!

Jednym ze sposobów spędzania wolnego czasu jest uczestnictwo w zajęciach organizowanych przez osiedlowe Kluby Seniora. Wielu emerytów nie zdaje sobie sprawy, że w ich dzielnicach funkcjonują kluby, w których można spotkać się kilka razy w tygodniu, wesoło spędzić czas i rozwijać zainteresowania.

W klubach organizowane są zabawy taneczne, koncerty, zajęcia gimnastyczne i artystyczne, sekcje szachowe i brydżowe, a także multum innych kreatywnych zajęć, które przypadną do gustu każdemu seniorowi.

Spotkania w klubie to doskonały sposób na poznanie nowych ludzi i odnowienie starych znajomości.
Jak zostać członkiem?

Uniwersalnym kryterium jest wiek – w większości przypadków do Klubów przychodzą osoby, które ukończyły sześćdziesiąty rok życia. Niektóre grupy wymagają ponadto, aby członkami były osoby mieszkające w danej dzielnicy, bądź wykonujące w przeszłości ten sam zawód.

Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy „kwalifikujemy” się do danej grupy, warto zapoznać się z jej statusem. Zazwyczaj jednak sama nazwa jest wystarczającym wskaźnikiem.

Niektóre kluby pobierają symboliczne składki członkowskie, które mają finansować ich bieżącą działalność – począwszy od organizacji ciekawej wycieczki za miasto, kończąc na wyposażeniu spiżarni o kawę i ciastka.

Biorąc pod uwagę, że większość emerytów dysponuje skromnym budżetem, opłaty nie przekraczają zazwyczaj kilkunastu złotych miesięcznie.
Co zyskuję?

Zapisując się do Klubu Seniora, możemy zyskać naprawdę wiele. Nie chodzi wyłącznie o towarzystwo osób o podobnych zainteresowaniach i w podobnym wieku, ale przede wszystkim możliwość poszerzenia swoich zainteresowań i ruszenia się z domu.

Starsi ludzie często zapominają, że mimo zaawansowanego wieku nadal powinni się rozwijać i szukać pasji. To właśnie dzięki rozbudzeniu zainteresowań mogą utrzymać dotychczasową formę intelektualną i wyjść poza schematy dobrego dziadka – dobrej babci narzucane przez społeczeństwo.

Bycie seniorem nie opiera się wyłącznie na niańczeniu wnucząt, gotowaniu obiadków i podejmowania rodziny na święta – to bardzo ważne elementy życia, ale w żadnym wypadku nie powinny stanowić sensu życia osoby starszej. Żyjąc życiem innych często zapominamy o własnych potrzebach i przestajemy czerpać radość z własnej egzystencji.

Bardzo często zdarza się, że to właśnie na emeryturze odkrywamy, co tak naprawdę nas interesuje. Mając dużo wolnego czasu, możemy tę pasję pielęgnować i cieszyć się ze swoich małych sukcesów.
Nie tylko brydż i robótki ręczne

Kluby Seniora oferują masę interesujących i angażujących zajęć, które jeszcze do niedawna były zarezerwowane dla młodszych grup wiekowych. Ostatnimi czasy bardzo popularne stały się kursy językowe dla osób starszych, w trakcie których seniorzy uczą się praktycznych zwrotów i nawiązywania relacji z cudzoziemcami.

Biorąc pod uwagę, że turystyka zagraniczna cieszy się dużym zainteresowaniem wśród osób starszych, szkolenia językowe wydają się strzałem w dziesiątkę.

Równie popularne są kursy komputerowe i internetowe, dzięki którym senior nabiera praktycznych umiejętności i może samodzielnie surfować po sieci.

Ukończywszy kurs, wielu emerytów decyduje się kupić komputer i podłączyć się na stałe do sieci – to dobry sposób na spędzenie wolnego czasu i zabicie nudy, kiedy akurat czekamy na kolejne spotkanie naszej grupy.

Categories: Teksty

Comments are closed.

Kamera Kamery Drogow

Płock, jeden z najstarszych i najbardziej zabytkowych miast Polski, nie ...

Kluczowe Usługi Air

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, w którym technologia odgrywa kluczową ...

Wczasy odchudzaj

Wczasy odchudzające stały się popularnym trendem w dzisiejszym zabieganym świecie, ...

Szumiące misie:

Wstęp Czy zdarzyło Ci się kiedyś zanurzyć w cudownym świecie pluszowych ...

Fotolustro - Wes

Wstęp Organizacja wesela to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu przyszłej ...