Opłaty za update? Nie daj się nabrać!

Opłaty za update? Nie daj się nabrać!

Ostatnio sporo się mówi i pisze o kwestii dodatkowych opłat jakie rzekomo miały by zagościć do Minecraft. Temat ten rozdrapał sam Notch jeszcze za czasów wersji Alpha. Wtedy to w licencji gry istniał jeszcze zapis o tym, że właściciele kont zakupionych w Alphie otrzymają wszystkie aktualizacje za damo, wliczone w cenę gry wynoszącą wtedy 10 euro.

W grudniu 2010 przyszła pora na wprowadzenie wersji beta i poinformowanie o tym graczy w stosownym wpisie na blogu. Wtedy to też w graczach zaniepokojenie wywarły słowa Notch’a o drobnej zmianie w licencji gry, dokładniej brzmiące:

„We will also change the license to remove the line that promises all future versions of the game for free. Please note that this change only affects people who buy the game after December 20, so if you got the game for during alpha, you will still get all future updates for free.”

Notch informuje, że zmianie ulega licencja gry: usunięta zostaje linijka obiecująca wszystkie przyszłe wersje Minecraft za darmo. Jednocześnie podkreślił, że zmiana ta odnosić się będzie do wszystkich którzy zakupią grę po 20 grudnia. Ludzie zakupujący grę w trakcie trwania alphy będą mieli wszystkie przyszłe aktualizacje za darmo.

I chociaż Notch nie pisze o tym, że aktualizacje będą płatne to gracze już dorabiali do tego swoje teorie. Jedni powiadają, że każda aktualizacja ma być płatna. Z kolei inni mówią o tym, że posiadacze bety będą musieli dopłacać do pełnej wersji gry. Żadni jednak nie mają na poparcie swoich teorii żadnych dowodów.

Rozsiewanie plotek przez graczy szybko znalazło zainteresowanie wśród przyszłych nabywców Minecrafta. To pociągnęło za sobą spekulacje na serwisach aukcyjnych i próbę naciągania kupujących na konta Minecraft Alpha chodzące po niebotycznych cenach (sięgających nawet 199zl).

Wszystkich tych którzy zastanawiają się nad kupnem konta Minecraft Alpha lub Minecraft Beta chciałbym tym artykułem uspokoić. Opłat za update nie będzie, są one po prostu nierealne i kłócą się z obecną licencją gry. Powiem wam więcej: kupując konto w wersji Beta nie będziecie dopłacać do pełnej wersji gry, o tym również jest mowa w licencji.

Wszystkich znających angielski zapraszam bezpośrednio do licencji gry dostępnej pod adresem: KLIK. W licencji pada kilka ważnych dla nas stwierdzeń:

„(…)you may buy a discounted beta account today, which will also include the full game!”

„So the earlier you buy, the better value you get! (…) When you purchase the game, you pay for it as it is right now. Future updates are an added bonus.”

Z powyższego wynika, że kupiona przez was wersja beta obejmuje również pełną wersję gry. Im wcześniej kupisz grę tym więcej zyskasz. Kiedy kupujesz grę płacisz za to w jakim stadium jest ona obecnie, przyszłe update są bonusem.

Licencja jasno mówi, że nie dopłacisz do pełnej wersji gry oraz, że nie będziesz dopłacał za update. Więc o czym myślał autor usuwając z licencji linijkę mówiącą o tym, że wszystkie przyszłe wersje gry będą darmowe? Notch zabezpieczył się na przypadek wypuszczenia w przyszłości dodatków w formie DLC, takim dodatkiem może być przykładowo tryb przygody (patrz screen poniżej):
Minecraft Adventure – specjalny tryb przygody z własną linią fabularną

Minecraft Adventure – specjalny tryb przygody z własną linią fabularną

Powyższy screen to fotomontaż mojego autorstwa mający na celu uświadomienie wam o jakich płatnych aktualizacjach Minecraft może być mową. Jeżeli kiedyś pojawi się tryb przygody to właśnie tak może wyglądać – jako dodatkowa opcja w naszym menu. Takie własnie DLC może chodzić po głowie autorowi Minecrafta. Dodatek za jaki właścicielom kont beta oraz pełnej wersji przyjdzie dopłacić. Przy czym nie spodziewam się aby było on droższe jak 1-3 euro. Łatwo więc wywnioskować, że nie opłaca się kupować Minecraft Alpha po cenie większej jak 100 złotych. W końcu pełna wersja będzie kosztować 20 Euro. Dodać do tego jedno lub dwa DLC i mamy około 25 euro.

Aktualizacje poprawiające błędy a nawet dodające nowe klocki, rośliny, sposoby craftowania czy moby w dalszym ciągu będą darmowe (patrz ostatnia aktualizacja: Beta 1.2). Chyba nie wyobrażacie sobie serwera Minecrafta na jaki wchodzą ludzie mający poinstalowane różne aktualizacje? Jeden widzi nowy minerał lub zwierzęta a inny nie? Jak niby mieli by wspólnie grać. Miedzy innymi dlatego macie darmowe aktualizacje.

Mam nadzieję, że tym artykułem sporo wam wyjaśniłem. Wszelkie pytania możecie umieszczać w komentarzach.

Categories: Hobby i Rozrywka

Comments are closed.

Kamera Kamery Drogow

Płock, jeden z najstarszych i najbardziej zabytkowych miast Polski, nie ...

Kluczowe Usługi Air

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, w którym technologia odgrywa kluczową ...

Wczasy odchudzaj

Wczasy odchudzające stały się popularnym trendem w dzisiejszym zabieganym świecie, ...

Szumiące misie:

Wstęp Czy zdarzyło Ci się kiedyś zanurzyć w cudownym świecie pluszowych ...

Fotolustro - Wes

Wstęp Organizacja wesela to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu przyszłej ...