Porady specjalistów

Szanowni Państwo,

jednym z priorytetów programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły w bieżącym roku szkolnym jest profilaktyka zdrowia psychicznego.

Napotykane na co dzień trudności związane z wychowywaniem dzieci i młodzieży, mogą nieraz spędzić sen z powiek. Jeśli szukają Państwo wsparcia, ukierunkowania, pomocy w przezwyciężeniu takich trudności, jak: bunt nastolatka, zaburzenia odżywiania, zachowania prowokacyjne, trudności w relacjach z rówieśnikami, nadmierne izolowanie się, lęk przed szkołą, nieśmiałość, depresja, samookaleczenia, konflikty z nauczycielami, rodzicami, "Czy to już uzależnienie?", problem z adaptacją w przedszkolu, moczenie nocne, zachęcam do skorzystania z konsultacji ze specjalistami.

W ramach Obywatelskiego Leszna bezpłatne konsultacje odbędą się w Centrum Profilaktyki AKADEMIA ZDROWIA w Lesznie. Zachęcam do zapoznania się z ofertą.

 

Agata Tyczyńska

pedagog szkolny

 

 

Konsultacje - Drzwi otwarte

 

 

 

 

 

 

 

 

Sukces naszej szkoły

Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Nowym Belęcinie wzięło udział w V EDYCJI KONKURSU GRANTOWEGO w ramach PROGRAMU "mPotęga"  na realizację ciekawych zajęć matematycznych.

Organizatorami konkursu była Fundacja mBanku w partnerstwie z Fundacją Dobra Sieć. W ramach programu organizowane były dwa konkursy grantowe na realizację projektów edukacyjnych z zakresu matematyki. Projekty skierowane były do uczniów klas 4-6 szkół podstawowych lub uczniów klas 7-8 szkół podstawowych i klas gimnazjalnych. W ramach V edycji programu grantowego „mPotęga” otrzymała 598 zgłoszeń w obu Konkursach, z których Fundacja mBanku przyznała 185 grantów na łączną kwotę ponad milion złotych. Dofinansowanie otrzymało 185 Projektów – 113 adresowane do uczniów klas 4-6 szkół podstawowych oraz 72 adresowanych do uczniów klas 7-8 szkół podstawowych i klas gimnazjalnych. Miło nam poinformować, że wśród dofinansowanych projektów znalazł się projekt Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Nowym Belęcinie pt: „Trójwymiarowy Świat Matematyki – zostanę projektantem.” Pomysłodawczyniami projektu były panie Iwona Kubasik i Grażyna Kubiak. Projekt będzie realizowany przez trzy miesiące przez uczniów klas 4 – 6 szkoły podstawowej. Warto wspomnieć iż trzy lata temu nasza Szkoła brała udział w II edycji tego konkursu. Tym bardziej gratulujemy i życzymy sukcesów w realizacji projektu.

 

 

 

 

 

 

 

Inauguracja roku szkolnego

3 września 2018 roku uczniowie naszej szkoły rozpoczęli kolejny rok szkolny 2018/2019.

Apel rozpoczął się przywitaniem wszystkich zebranych, a po komendzie "baczność" został wprowadzony poczet sztandarowy.  Następnie odśpiewano hymn państwowy. Prowadząca w kilku zdaniach przypomniała o rocznicy wybuchu II wojny światowej. W dalszej części  głos zabrał dyrektor szkoły, który serdecznie wszystkich powitał, szczególne nauczycieli oraz uczniów, którzy po przerwie wrócili do szkoły. Miłe słowa skierował również do dzieci, którzy rozpoczynają swoją przygodę ze szkołą. Dyrektor szkoły przypomniał także, iż w tym roku wypada setna rocznica odzyskania niepodległości.

 

 

 

 

 

 

 

 

Informacje dotyczące

ubezpieczenia dzieci.

Karta informacyjna

 

 

Ogólne warunki ubezpieczenia

 

 

 

 

 

 

 

Zakończenie roku szkolnego

2017/2018

22 czerwca uczniowie szkoły w Nowym Belęcinie zakończyli rok szkolny 2017/2018. Razem ze szkolną społecznością w uroczystości wzięli zaproszeni goście: sekretarz Gminy Krzemieniewo Longina Szulc, ksiądz proboszcz Marek Kędziora oraz rodzice uczniów.

Dyrektor Mikołaj Kulczak wygłosił okolicznościowe przemówienie. W trakcie uroczystości prowadzonej przez Absolwenta Dawida Zielińskiego nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru. Nowy poczet sztandarowy: chorąży Konrad Ratajczak i przyboczne: Kinga Jurdeczka i Zofia Kozica. 
Wszyscy uczniowie Szkoły, których średnia ocen wyniosła 4,75 lub więcej otrzymali świadectwa z rąk Pana Dyrektora i Wychowawcy klasy. Uczniowie Michalina Ratajczak i Konrad Ratajczak odebrali nagrodę Dyrektora Szkoły za wysoką kulturę osobistą, chęć niesienia pomocy innym oraz dbanie o nienaganny wizerunek ucznia naszej Szkoły. Tradycyjnie nagrodzono uczniów za stuprocentową frekwencję. Nagrody książkowe odebrali: Zuzanna Kozak, Wojciech Okoniewski, Kinga Jakubczak, Maciej Nowacki. Rodzice Absolwentów Gimnazjum otrzymali Listy Gratulacyjne. Nagrodę ufundowaną przez Radnych Gminy Krzemieniewo otrzymała w tym roku Adrianna Biernaczyk. 
W imieniu absolwentów ze szkolną społecznością pożegnała się Agata Wels. Absolwentów w imieniu młodszych koleżanek i kolegów pożegnała Kinga Jurdeczka. 
Część artystyczną oraz dekorację z tej okazji przygotowała klasa III gimnazjum z wychowawczynią Iwoną Kubasik. O oprawę muzyczną zadbała Pani Katarzyna Klimkowska. Dyrektor na zakończenie życzył udanych, radosnych, słonecznych i bezpiecznych wakacji.

 

 

 

 

 

 

 

Stypendia rozdane

Stypendia za II półrocze otrzymali:

 

Za wyniki w nauce:

Zuzanna Kozak, Katarzyna Jańczak i Wiktoria Sfora z klasy IV,

Jagoda Jańczak z klasy V,

Emilia Małycha z klasy VI,

Adam Chylak z klasy VII,

Kinga Jakubczak, Anna Dąbrowska, Anna Brzezińska, Roksana Gołembska, Marta Dubicka, Zofia Kozica i Aleksandra Biernaczyk z klasy II gimnazjum,

Dawid Wawrzyniak, Katarzyna Kordus, Emilia Skorupka, Adrianna Biernaczyk i Krzysztof Leonarczyk z klasy III gimnazjum.

 

Za osiągnięcia sportowe:

Anna Nowak, Katarzyna Siniecka z klasy VI,

Marlena Witczak, Kinga Jakubczak i Zofia Kozica z klasy II gimnazjum,

Lidia Mejza, Weronika Marciniak, Natalia Picz i Dawid Zieliński z III gimnazjum.

Gratulujemy. ​

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skala ryzyka dysleksji

            Z uwagi na udział Państwa dzieci w badaniach przesiewowych Skali Ryzyka Dysleksji (SRD) publikujemy informacje dotyczące najczęstszych symptomów ryzyka dysleksji – odnosząc się nie tylko do symptomów występujących w klasach I-III, ale także tych we wczesnym dzieciństwie.

            Zachęcam Państwa dom zapoznania się z pojęciem dysleksji na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Dysleksji (w zakładce Dysleksja): www.ptd.edu.pl

Pedagog szkolny,
Agata Tyczyńska

 

 

dysleksja - informacja dla rodziców

 

 

 

 

 

 

 

Zakończenie roku w przedszkolu

21 czerwca 2018 dzieci pożegnały się z przedszkolem, niektóre tylko na okres wakacji, a „zerówka” w przedszkolu była ostatni raz.

Na zakończenie przyszli także rodzice i inni goście. Dzieci, pod kierunkiem swoich pań przygotowały część artystyczną. Absolwenci przedszkola rozpoczęli uroczystość od zatańczenia poloneza, a następnie były wiersze piosenki o tematyce wakacyjnej. Po części artystycznej dzieci wraz z rodzicami przeszli do klas, gdzie otrzymały dyplomy i nagrody.

Życzymy wszystkim miłych i słonecznych wakacji, dobrego wypoczynku.

 

 

 

 

 

 

 

 

Olimpiada przedszkolaka

W poniedziałek 11 czerwca 2018r., już po raz siódmy w naszej szkole odbyła się Olimpiada Przedszkola.

W rozgrywkach sportowych wzięły udział dzieci z przedszkola w Krzemieniewie i z przedszkola w Nowym Belęcinie. Zawody rozpoczęły się od powitania gości. Wyścigi odbywały się w trzech grupach wiekowych. Jako pierwsi wystartowali 3 i 4- latki, następnie 5 – latki i 6 – latki. Przed rozpoczęciem zawodów była rozgrzewka. Mali sportowcy brali udział w konkurencjach sprawnościowych takich jak: wyścig z taczkami, skoki w workach, sadzenie ziemniaków, toczenie piłki, przejście przez szarfę, popisy małych kelnerów i inne. Wszyscy bez trudu wykonali zadnia i świetnie się bawili.

Po zakończeniu sportowych zmagań dzieci otrzymały napoje, słodkie upominki i dyplomy. W tej olimpiadzie wszystkie drużyny były zwycięskie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wyjazd do Osiecznej

7 czerwca 2018r. dzieci z klas I –III wyjechały  nad jezioro do Osiecznej.

Przy pięknej pogodzie dzieci budowały zamki z piasku i brały udział w grach i zabawach ruchowych nad jeziorem. Na zakończenie wyjazdu wszystkie dzieci zakupiły lody.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzień Dziecka

„Zdrowie” – pod takim hasłem odbyły się obchody Dnia Dziecka w naszej szkole. Promując zdrowy, czyli przede wszystkim aktywny tryb życia.

Dla przedszkolaków przygotowane były atrakcje na placu zabaw. Młodsi uczniowie uczestniczyli w wyścigach rzędów, a uczniowie podstawówki i gimnazjum wzięli udział w rozgrywkach sportowych. Rozegrano konkurencje z koszykówki, hokeja, ringo czy piłki plażowej.

Ponadto uczniowie wraz wychowawcami tworzyli dowolną techniką plakaty pt. Talerz zdrowia, które maiły obrazować zasady zdrowego odżywiania się, uwzględniając to, co wpływa na poprawę funkcjonowania w codziennym życiu. Wszyscy uczniowie spotkali się także na Konkursie piosenki angielskiej. Dzieci z oddziałów przedszkolnych odwiedziły bibliotekę szkolną, w której odbyły się warsztaty plastyczne. Najmłodsi wykonali kolorowe motyle z użyciem rolek papieru. Natomiast sala oddziału zerówki zamieniła się w prawdziwy warsztat, ponieważ dzieci w grupach konstruowały pojazdy i roboty, wykorzystując do tego duże kartony.

Nie zabrakło słodkiego poczęstunku. Każdy otrzymał lody ufundowane przez radę rodziców.

Na zakończenie rozegrano mecz siatkówki, w którym swoich sił spróbowali nauczyciele w rywalizacji z żeńską reprezentacją szkoły.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

31 maja -

Światowy Dzień bez Tytoniu

Nasza szkoła promuje zdrowy styl życia, a co za tym idzie także działania z zakresu profilaktyki używania tytoniu. Przypomnieć należy o tym, że nie tylko czynne, ale również bierne palenie niesie za sobą szereg  niekorzystnych konsekwencji zdrowotnych.

Tegoroczna kampania WHO odbywa się pod hasłem „Tytoń i choroby serca”. PPIS w Lesznie przekazał materiały informacyjno-edukacyjne, z których wynika, że tytoń wpływa „na zdrowie sercowo-naczyniowe ludzi na całym świecie. Używanie tytoniu jest ważnym czynnikiem ryzyka rozwoju choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu i chorób naczyń obwodowych. Pomimo znanych szkodliwości tytoniu dla zdrowia serca i dostępności rozwiązań mających na celu zmniejszenie liczby zgonów i chorób, wiedza wśród dużej części społeczeństwa, że ​​tytoń jest jedną z głównych przyczyn chorób sercowo-naczyniowych, jest niewielka.

Fakty na temat tytoniu, serca i innych chorób sercowo-naczyniowych

Choroby sercowo-naczyniowe (CVD) zabijają więcej osób niż jakakolwiek inna przyczyna śmierci na całym świecie, a palenie tytoniu i narażenie na dym tytoniowy z drugiej ręki przyczynia się do około 12% wszystkich zgonów z powodu chorób serca. Używanie tytoniu jest drugą główną przyczyną CVD, po nadciśnieniu.

Światowa epidemia tytoniu zabija każdego roku ponad 7 milionów ludzi, z czego blisko 900 000 to osoby niepalące umierające z powodu biernego  wdychania dymu tytoniowego.  Prawie 80% z ponad 1 miliarda palaczy na całym świecie żyje w krajach o niskim i średnim dochodzie, gdzie ciężar chorób i zgonów związanych z paleniem tytoniu jest najcięższy.”

 

Zachęcamy do przeczytania całości.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wycieczka do Wrocławia

Dnia 28 maja 2018r. uczniowie klasy I wybrali się na wycieczkę do wrocławskiego ZOO. Najpierw udaliśmy się do Afrykarium. Widzieliśmy tam różne gatunki ryb zamieszkujących morza i oceany.

Naszą uwagę zwrócił mały rekin i mnóstwo płaszczek, a także żółw morski. Wszystkie te zwierzęta znajdowały się w olbrzymich akwariach. Zobaczyliśmy stado pingwinów  i bawiące się foki.W całym obiekcie panował afrykański klimat.Po wyjściu z Afrykarium udaliśmy się w odwiedziny do innych zwierząt zamieszkujących zoo. Bardzo podobały nam się żyrafy i zebry, które zgodnie spacerowały sobie po wybiegu. Podziwialiśmy parę olbrzymich słoni, a także rodzinę małp.

W godzinach popołudniowych spędziliśmy czas na Starówce. Odwiedziliśmy  tu  Manufakturę słodyczy ,, Słodkie Czary Mary”, gdzie widzieliśmy jak powstają wyjątkowe lizaki przeróżnych kształtów. Każdy uczestnik wycieczki zrobił samodzielnie kolorowego lizaka. Chociaż zmęczeni upałem, wróciliśmy bardzo zadowoleni.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obchody Dnia Mamy

w przedszkolu

28 maja 2018r. przedszkolacy zaprosili do przedszkola swoje mamy, by uczcić ich święto.

Dość długo do tej uroczystości się przygotowywali. Własnoręcznie wykonali bukieciki z papieru i ozdobili  wazoniki  oraz przygotowali przedstawienie „ Niegrzeczna żabka”, piosenki i wiersze. Mamy były bardzo zadowolone i wzruszone występami swoich pociech. Po części artystycznej dzieci wręczyły mamom upominki, złożyły życzenia, uściski i zaprosiły mamy na poczęstunek na placu zabaw. Pogoda dopisywała. Dzieci i mamy świetnie się bawiły na świeżym powietrzu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Maluchy w Karczmie Borowej

Dnia 25 maja dzieci z grup 5 i 6 - latków wraz z nauczycielkami wybrały się z wizytą do Nadleśnictwa „Karczma Borowa” w Lesznie.
Pani Joasia – pracownik nadleśnictwa – w niezwykle ciekawy sposób opowiedziała o  różnych gatunkach zwierząt i ptaków zamieszkujących nadleśnictwo. Dzieci mogły zobaczyć i dotknąć ich wypchane sylwety. Następnie obejrzały film o prawidłowym zachowaniu się w lesie. Po części edukacyjnej odbyła się część rekreacyjna na świeżym powietrzu ze wspólnym ogniskiem, przy którym dzieci mogły samodzielnie smażyć kiełbaski. Przedszkolacy zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do przedszkola.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 „Myślenie w cenie”

23 maja 2018 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Nowym Belęcinie odbył się IX Międzyszkolny Konkurs Matematyczny „Myślenie w cenie”.

W matematycznych rozgrywkach wzięli udział uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Drobninie, Publicznej Szkoły Podstawowej w Pawłowicach oraz gospodarze. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas IV - VI szkoły podstawowej  oraz VII i II – III gimnazjum. Uczestnicy przez sześćdziesiąt minut wytężali umysły nad przygotowanymi zadaniami. Po zaciętej walce wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

Szkoła Podstawowa:

I miejsce – Piotr Pindara z Pawłowic

II miejsce – Magdalena Karpińska z Drobnina

III miejsce – Krzysztof Rosik z Pawłowic

Gimnazjum:

I miejsce – Adrianna Chudzińska z Drobnina

II miejsce – Dawid Wawrzyniak z Nowego Belęcina

III miejsce – Michał Pindara z Pawłowic

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom oraz ich opiekunom, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Dziękujemy organizatorom pani Iwonie Kubasik i pani Grażynie Kubiak za przygotowanie i przeprowadzenie konkursu. Nagrody i ochładzającą niespodziankę dla konkursowiczów ufundowała Rada Rodziców oraz Samorząd Uczniowski z Nowego Belęcina. Dziękujemy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klasa III w Częstochowie

W dniach 22-23 maja 2018r. miała miejsce autokarowa pielgrzymka dzieci na Jasną Górę. Dzieci, które przystąpiły w tym roku do I Komunii Świętej z parafii siemowskiej i świerczyńskiej, udały się wraz z rodzicami oraz ks. Markiem Kędziorą, paniami katechetkami i panią wychowawczynią, do tronu Maryi Królowej Polski, by podziękować za dar Sakramentu Eucharystii.

Głównym punktem pielgrzymki była wspólna msza św. przed Cudownym Obrazem z udziałem dzieci z różnych zakątków Polski. W trakcie dwudniowego pobytu na Jasnej Górze była okazja do obejrzenia licznych zabytków i skarbów zgromadzonych w murach klasztoru. Duże wrażenie na małych pielgrzymach zrobiło zwiedzanie sanktuarium, oglądanie licznych wystaw eksponatów muzealnych oraz przejście wałami Drogi Krzyżowej, którą prowadził dla nas ksiądz Marek. Wiele niesamowitych przeżyć dostarczyło również wejście na wieżę klasztoru, skąd rozpościerał się niecodzienny widok na Częstochowę. Pełni duchowej radości i ciepła w sercach pielgrzymi szczęśliwie wrócili do domu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gminny konkurs piosenki religijnej

W dniu 19 maja b.r. czworo naszych uczniów wzięło udział w konkursie, podczas którego zaprezentowali swoje zdolności wokalne. Jurorzy docenili talent i przygotowanie - cała czwórka wróciła z dyplomami i nagrodami:

Gimnazjum

Kinga Jakubczak - I miejsce

Zofia Kozica - III miejsce

Monika Mazur - wyróżnienie

 

Szkoła Podstawowa

Kamil Dolata - wyróżnienie

Gratulacje dla uczestników

oraz podziękowania dla rodziców za zaangażowanie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wycieczka do Archiwum

Uczniowie naszej klasy czwartej wraz z kolegami i koleżankami z Garzyna wybrali się dziś do Leszna odwiedzić Archiwum Państwowe.

Na miejscu dowiedzieli się jak działa archiwum, kto i kiedy może z niego skorzystać, jak odnaleźć swoich przodków bez wychodzenia z domu oraz jak przechowuje się dokumenty w archiwum. Bardzo udany wyjazd.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wycieczka do Poznania

10 maja 2018 roku, uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej wspólnie z opiekunkami: Iwoną Kubasik, Danutą Chałupką i Izabelą Kubacką wybrali się do Poznania.

Uczniowie udali się do Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919. Wizytę w Muzeum rozpoczęli od  45 minutowego seansu pt.:  „Ławica”. Następnie przewodnik oprowadził uczniów po muzeum.  Obejrzeli dokumenty dotyczące wybuchu i przebiegu Powstania. Wysłuchali dziejów ruchu niepodległościowego Wielkopolski od pierwszej połowy XIX wieku do końca dwudziestolecia międzywojennego. Wycieczkowicze podziwiali zebrane w muzeum zbiory, które obejmują materiały ikonograficzne (fotografiarysunekmalarstworzeźba), dokumenty, umundurowanie, militaria, sztandary i odznaczenia. Wystawa stała Muzeum jest nowoczesną i atrakcyjną dla widza formą przekazu historycznego i muzealnego o Powstaniu Wielkopolskim. Ekspozycję uzupełniały liczne multimedia.

Następnie uliczkami Starego Rynku uczniowie przeszli do pokoi  typu Escape Room, gdzie mieli godzinę fantastycznej rozrywki. Wytężali szare komórki, aby  wydostać się z pokoi. Było dużo nerwów, śmiechu.

Na koniec uczestnicy wycieczki wrócili na Stary Rynek do Rogalowego Muzeum. Tam smakosze Rogali Świętomarcińskich wzięli udział w pokazie związanym z tajemnicą wypieku rogali. Wysłuchali historii Poznania oraz elementów gwary poznańskiej, np.: mela - dziewczyna, bana - pociąg, bejmy  - pieniądze, antrejka - sień , drynda – taksówka, glanc – lukier, gdzik – twaróg, kalafa – twarz, knypek – nożyk, pyra – ziemniak, szczun – chłopak, sznek – drożdżówka. Młodzież dowiedziała się, jak powstają rogale i degustowała Rogala Świętomarcińskiego. Wyjazd był bardzo udany.

 

 

 

 

 

 

Święto Patrona

9 maja Publiczna Szkoła Podstawowa im. Józefa Ponikiewskiego w Nowym Belęcinie obchodziła  Święto Patrona.

Aby uczcić pamięć patrona, dzieci z klasy I szkoły podstawowej i grupy „0” oddziału przedszkolnego pojechały do Brylewa - miejsca narodzin i dzieciństwa J. Ponikiewskiego, a następnie do  Oporowa, gdzie spoczywają prochy naszego bohatera.

Uczniowie z klasy III układali z puzzli portrety patrona,  które umieściły w ozdobionych przez siebie ramkach. Po przypomnieniu życiorysu patrona, dzieci w grupach wykonywały prace malarskie, których tematem były najistotniejsze, zdaniem dzieci, fakty z życia bohatera.

W  grze terenowej wzięli udział uczniowie gimnazjum oraz z klas IV-VII szkoły podstawowej. Uczestnicy, zaopatrzeni w butelki z wodą, zostali podzieleni na osiem patroli, których zadaniem było dotarcie ze szkoły do punktu docelowego zaznaczonego na mapie. Meta znajdowała się w Bojanicach przy wigwamie, a na poszczególnych punktach kontrolnych, zaznaczonych na mapie, czekali nauczyciele z zadaniami. Uczniowie musieli wykazać się  wiedzą o Józefie Ponikiewskim, polskich symbolach narodowych, historii i położeniu geograficznym Gminy Krzemieniewo. Podczas zliczania punktów, jakie uzyskały poszczególne patrole, wszyscy uczestnicy mogli zjeść drożdżówki ufundowane przez Radę Rodziców oraz Samorząd Uczniowski. Zwycięzcami została grupa, która nazwała się „Szczebrzeszynianie”, drugie miejsce zajęli „I nie ma mocni”, natomiast trzecie „Dzikie bobry”.

Podjęte tego dnia zadania miały różnorodny charakter, począwszy od wyjazdów edukacyjnych, poprzez zajęcia artystyczne, a na grze terenowej skończywszy. A wszystko po to, by przybliżyć postać Józefa Ponikiewskiego i uczcić pamięć patrona.

 

Galeria

 

 

 

 

 

 

 

Cross Wagarowicza

8 maja2017 w Pawłowicach odbył się kolejny Cross Wagarowicza.

W klasyfikacji drużynowej ekipa z naszej szkoły uplasowała się na dobrym czwartym miejscu.

Wyniki  uczniów, którzy znaleźli się w pierwszej „szóstce” w swojej kategorii:

1 miejsce  w kategorii K 7 – Nadia Kaźmierczak

4 miejsce  w kategorii M 7 – Tobiasz Niedziela

2 miejsce  w kategorii K 9 – Maria Klimkowska

5 miejsce  w kategorii K 9 – Michalina Kaźmierczak

4 miejsce  w kategorii K 10 – Jakub Kaźmierczak

5 miejsce w kategorii K 13 – Julia Kowalska

2 miejsce w kategorii K 15 – Marlena Witczak

6 miejsce w kategorii M 15 – Patryk Smektała

5 miejsce w kategorii K 16 – Wiktoria Barczyńska

5 miejsce w kategorii M 16 – Dawid Siniecki

6 miejsce w kategorii M 16 – Dawid Zieliński

 

Galeria

 

 

 

 

 

 

 

 

Konkurs kaligraficzny i matematyczny

dla klas I-III

Dnia 24 kwietnia 2018 roku w Szkole Podstawowej w Garzynie odbył się Gminny Konkurs Pięknego Pisania dla uczniów klas pierwszych, a 25 kwietnia Gminny Konkurs Matematyczny dla uczniów klas trzecich.

W konkursie pięknego pisania wzięło udział 10 uczniów klas pierwszych ze wszystkich szkół podstawowych z terenu Gminy Krzemieniewo, a w konkursie matematycznym, aż 16 najlepszych matematyków z klas trzecich.

Naszą szkołę godnie reprezentowali: Maja Kolańczyk i Lena Pacanowska z klasy I oraz Nikodem Mikołajczak i Krystian Sfora z klasy III.

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplom i nagrody książkowe za udział w konkursie.

Laureatami konkursu pięknego pisania zostały:

1. Maja Kolańczyk - II miejsce

2. Lena Pacanowska - II miejsce.

Laureatem konkursu matematycznego został:

1. Nikodem Mikołajczak - II miejsce.

Wszystkie dzieci otrzymały słodki poczęstunek.

Uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów w nauce!

 

 

Galeria II

 

 

 

 

 

 

 

 

Wycieczka do lasu

20.04.2018 roku dzieci z przedszkola wybrały się na wycieczkę do lasu w Karchowie. Najpierw była przechadzka po lesie i obserwacja naturalnego ekosystemu świata roślin i zwierząt. Dzieci rozpoznawały rodzaje drzew, obserwowały budząca się do życia przyrodę. Podczas spaceru spotkały żuki i sarny. Poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Z materiałów przyrodniczych wykonały piękne obrazki. Dużą atrakcją było również śniadania na świeżym powietrzu. Pogoda dopisała. Była to dobra okazja do rozbudzenia zainteresowań otaczającą przyrodą, wzbogacenia wiedzy oraz kształtowania postaw proekologicznych u dzieci.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z wizytą w MANN+HUMMEL FT

Poland w Gostyniu

11 kwietnia uczniowie klas I-III wybrali się na wycieczkę do firmy MANN+HUMMEL FT Poland w Gostyniu.

Dzieci zwiedziły hale produkcyjne i pomieszczenia magazynowe. Zapoznały się z poszczególnymi etapami produkcji filtrów olejowych i powietrza z zastosowaniem nowoczesnej technologii. Niezwykle ciekawie było w pomieszczeniach magazynowych, gdzie można było zobaczyć, jak sięga się materiały z najwyżej położonych półek oraz jak przesuwa się całe bloki z regałami. Na koniec spotkania każdy uczeń musiał odpowiedzieć na trzy pytania związane z pracą w firmie. Poprawne odpowiedzi wzięły udział w losowaniu atrakcyjnych upominków, zaś wszyscy uczestnicy wycieczki otrzymali firmowe długopisy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zawody sportowe klas I-III

W piątek 6 kwietnia w Drobninie odbyły się Gminne Zawody Masowe klas I-III. Naszą szkołę reprezentowały dwie dziesięcioosobowe drużyny, jedna z klasy pierwszej i druga z klasy trzeciej.

Startujący zawodnicy zaprezentowali swoje umiejętności sportowe takie jak: bieg, skok, rzut do celu, kozłowanie piłki, skoki na skakance, zwinność na torze przeszkód. Emocje były ogromne, a rywalizacja bardzo zacięta. Widownia wspaniale dopingowała swoim drużynom, co motywowało je do walki. Ostatecznie klasa pierwsza wywalczyła IV miejsce, a klasa trzecia miejsce III. Wszyscy zawodnicy otrzymali medale. Zespół klasy trzeciej dodatkowo otrzymał puchar i dyplom. Po zawodach uczniowie zadowoleni i pełni sportowych wrażeń wrócili do szkoły.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konkurs piosenki

28.03.2018 odbył się konkurs piosenki dziecięcej. Wzięło w nim udział 15 dzieci z klas O – III. Uczniowie do konkursu przygotowywali się w domu, mogli wybrać piosenki o tematyce dowolnej.

Śpiewali piosenki z akompaniamentem lub bez. Występy dzieci oceniało jury w składzie: p. Bożena Glura, p. Mikołaj Patelka i p. Robert Juskowiak. Po wysłuchaniu wszystkich uczestników konkursu jury przyznało następujące miejsca.

W kategorii klas O:
2 miejsce zajęli: Lena Picz, Nadia Kaźmierczak, Kamil Sfora

4 miejsce zajęły: Justyna Dolata, Monika Jendrzejak

W kategorii klas I:
1 miejsce zajęła Maja Kolańczyk
4 miejsce zajęła Lena Pacanowska

W kategorii klas III:
1 miejsce zajęli: Maria Klimkowska, Kamil Dolata
3 miejsce zajęli: Ksawery Kasperski, Oliwia Kaczmarek,  Michalina Kaźmierczak
4 miejsce zajęli: Nikodem Mikołajczak, Marcelina Nadolna, Julia Jendrzejak

Każdy z laureatów otrzymał dyplom i nagrodę. Konkurs zakończył się wspólnym pamiątkowym zdjęciem wszystkich uczestników.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rekrutacja do oddziału przedszkolnego

 

Lista dzieci przyjętych do Oddziału Przedszkolnego

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konkurs na Palmę Wielkanocną

Biblioteka szkolna, w celu propagowania typowych form twórczości ludowej związanych ze Świętami Wielkanocnymi, ogłosiła konkurs na palmę wielkanocną. Spotkał się on z dużym zainteresowaniem uczniów, szczególnie z klas 1-4. Poziom prac był bardzo wysoki, palemki przypominały małe dzieła artystyczne. Komisja miała trudne zadanie do wykonania. Ostatecznie nagrodzono Gracjana Śmiejczaka, Ksawerego Kasperskiego i Maję Kolańczyk.  Pozostałych uczestników wyróżniono.

 

 

 

 

 

 

 

Zajączek w przedszkolu

Jedną z najmilszych i najprzyjemniejszych dla dzieci tradycji wielkanocnych jest „zajączek”. Przedszkolaki długo i niecierpliwie czekały na jego przyjście. Wcześniej przygotowały koszyczki. 

W środę przed świętami, dostały wiadomość, że zajączek ukrył koszyczki w „szkolnym lasku”. Z wielką radością wszyscy wyruszyli na poszukiwanie. Każdy bardzo się cieszył, gdy znalazł swój koszyczek pełen słodyczy.

 

 

 

 

 

 

 

Bezpieczni w sieci

23 marca zorganizowano przegląd scenek o charakterze profilaktycznym pod hasłem „Bezpieczni w sieci”. Zadaniem uczniów klas IV – VII oraz II i III gimnazjum było przygotowanie inscenizacji, która pokazuje zagrożenia wynikające z niewłaściwego zachowania w sieci, a przede wszystkim o sposobach ich zapobiegania.

Wszyscy wykazali się niesamowitą pomysłowością i znajomością tematu. Wśród poruszanych zagadnień był między innymi problem zaufania do innych użytkowników sieci, którym nie można wierzyć we wszystko, co o sobie mówią. Uczniowie zdają sobie sprawę, że dużo osób podszywa się pod kogoś innego, także pod tych, którzy mogą stanowić dla nich niebezpieczeństwo (np. pedofile).

Inną, równie ważną, kwestią było pokazanie negatywnych skutków braku akceptacji wśród młodych ludzi na różnych portalach społecznościowych, który objawia się poprzez tzw. hejt, czyli wyzwiska, upokarzanie, ośmieszanie, złośliwe krytykowanie. Gimnazjaliści zwrócili uwagę na to, że nie musi tak być. Jeśli jest się świadkiem takiego zachowania lub dowiemy się, że ktoś „hejtuje” konkretną osobę, trzeba zwrócić się do kogoś dorosłego o pomoc i wsparcie.

Zaprezentowano także scenki, które przestrzegały przed: umieszczaniem na portalach zdjęć z cennymi przedmiotami, niewylogowywaniem się z kont, z których później mogą korzystać niechciane osoby, niestosowaniem się do netykiety, czyli zbioru zasad dobrego i kulturalnego zachowania w Internecie.

Uczniowie klasy III gimnazjum oraz VII i III SP przygotowali prace plastyczne, które miały promować bezpieczne zachowania w sieci. Rezultaty ich pracy można teraz podziwiać na gazetkach szkolnych.

 

 

 

 

 

 

 

 

Pożegnanie zimy

W pierwszy dzień wiosny sprzed szkoły w Nowym Belęcinie wyruszył barwny, dziecięcy korowód z "Panna Marzanną".

W czasie przemarszu przez wieś, dzieci śpiewały piosenki o tematyce wiosennej i recytowały wierszyk " Marzanno, Marzanno, ty zimowa panno..." po czym Pannę Marzannę  wrzucono do wody. Dzieci zadowolone w wesołym nastroju z gaikiem powróciły do szkoły.

 

 

 

 

 

 

 

 

Konkurs recytatorski

W dniu 20 marca – w pierwszy dzień astronomicznej wiosny chcąc uczcić jej nadejście odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski dla klas I-III pod hasłem „Wiosna w poezji dziecięcej”.

Do konkursu zgłosiło się dziewięciu uczestników, którzy przygotowywali się w domu pod okiem swoich rodziców. Na konkursie dzieci  recytowały wybrany przez siebie wiersz o tematyce wiosennej wspomagając się rekwizytami, stosowną mimiką, odpowiednią modulacją głosu, a czasami nawet uzasadnionym strojem.

Występy dzieci oceniało jury w składzie: p. Agata Tyczyńska i p. Robert Juskowiak. Po wysłuchaniu wszystkich uczestników konkursu jury przyznało następujące miejsca.

W kategorii klas I:
1 miejsce zajęła Lena Kubera,
2 miejsce zajęła Wiktoria Biernat,
3 miejsce zajęła Lena Pacanowska


W kategorii klas III:
1 miejsce zajęła Wiktoria Ratajczak ,
2 miejsce zajęli Kamil Dolata

Krystian Sfora,
3 miejsce zajęli: Tomasz Andrzejewski

Nikodem Mikołajczak

Marcelina Nadolna

Każdy z laureatów otrzymał dyplom i nagrodę. Konkurs zakończył się wspólnym pamiątkowym zdjęciem wszystkich uczestników.

Przeprowadzenie konkursu recytatorskiego dało możliwość rozbudzenia wśród dzieci zainteresowania literaturą dziecięcą. Dzieci mogły pokazać się przed publicznością, niejednokrotnie przełamując swoją nieśmiałość i tremę.

Konkurs przygotowały i poprowadziły panie Renata Urbaniak i Elżbieta Walczewska.     

Laureatki I miejsca będą reprezentować szkołę w Gminnym Konkursie Recytatorskim w Garzynie.

 

 

 

 

 

 

 

 

Edukacja przez szachy w szkole

W sobotę 10 marca 2018 we Włoszakowicach odbyły się Wielkopolskie Mistrzostwa Projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole”. Naszą szkołę reprezentowało czworo uczniów: Lena Pacanowska i Fabian Wechta z klasy 1 oraz Marcelina Nadolna i Krystian Sfora z klasy III. Uczniowie w rozgrywkach drużynowych zdobyli V miejsce. Był to dla nich pierwszy turniej szachowy, podczas którego zdobyli nowe doświadczenia oraz nawiązali nowe znajomości. Uczniowie mieli również okazję zobaczyć jak wygląda prawdziwy turniej szachowy.

 

 

 

 

 

 

 

 

Nabór do przedszkola

Wykaz dzieci zakwalifikowanych do oddziału przedszkolnego

 

Rocznik 2012 oraz 2013

Roczniki 2014, 2015, 2016

 

 

 

 

 

 

 

Koder Junior

Nasza szkoła została zakwalifikowana do projektu „KoderJunior” realizowanego w ramach programu Operacyjnego Polska Cyfrowa w działaniu 3.2 Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej. Działanie to zostało zaplanowane przez Ministerstwo Cyfryzacji oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Jego celem jest przygotowanie szkół do wdrażania nauki programowania do podstawy programowej. W ramach realizacji projektu szkoła zostanie wyposażona w sprzęt komputerowy i pomoce dydaktyczne (m.in. klocki, roboty, gry) potrzebne do przeprowadzenia zajęć z uczniami.

W naszej szkole programem tym objętych zostało 30 uczniów klas I-III. Pierwsze zajęcia z zakresu nauki podstaw programowania odbyły się 7 marca 2018 roku. Dzieci pod czujnym okiem nauczycieli i dwóch pań studentek z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z wielkim zaangażowaniem przystąpiły do działania. Przed uczniami jest jeszcze 13 takich spotkań w klasie, zaś ostatnie wyjazdowe, odbędzie się w innowacyjnym Laboratorium Szkoły Przyszłości EduLab w Poznaniu.

 

 

 

 

 

 

 

Biała Szkoła

Dzieci i młodzież z naszej szkoły wzięły udział w kolejnej akcji narciarskiej zorganizowanej przez Belęciński Uczniowski Klub Orientacji Sportowej p.t. „Kolejny krok na śniegu – biała szkoła”.

Wyjazd odbywał się w dniach 5-7 marca 2018 roku. Wzięło w nim udział 50 osób. Jak zwykle część uczestników zaczynało swą przygodę z narciarstwem biegowym z pomocą instruktora, opiekunów oraz starszych, bardziej doświadczonych kolegów. Natomiast wytrawni narciarze zaliczali kolejne kilometry po znanych już punktach jakuszyckich tras. Drugiego dnia uczestnicy wyjazdu wybrali się na termy do Cieplic by rozluźnić zakwasy po dwudniowym wysiłku. Smutno było wracać z zaśnieżonych Jakuszyc tym bardziej, że trzeba będzie poczekać na następny wyjazd przynajmniej do grudnia. Śmiało można stwierdzić, że narciarstwo biegowe stało się znakiem rozpoznawczym naszej szkoły z czego jesteśmy bardzo dumni.

 

 

 

 

 

 

 

Dzień Kobiet

Dzień Kobiet to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe. W tym szczególnym dniu w przedszkolu wszyscy chłopcy składali życzenia dziewczynkom i swoim paniom. Nie obyło się bez cukierków, drobnych upominków. Chłopcy wykonali też prace plastyczne zadedykowane dziewczynkom, w
które włożyli wiele zaangażowania. Dziewczynki przygotowały pokaz mody. Najmodniejsze kreacje pożyczyły od swoich mam.
Z dziewczęcych buź uśmiech nie schodził przez calutki dzień, a chłopcy zachowywali się jak prawdziwi gentelmani, byli przemili, uczynni    i sympatyczni:)
Wszystkie panie i dziewczynki dziękują chłopcom za piękne życzenia,
kwiaty i promienny uśmiech...
Jeszcze raz wszystkim dziewczynkom, mamom i paniom dedykujemy wierszowane życzenia:


                 "Dla Was dziś kwiaty i uśmiechy.
                  I pierwszy promień bliskiej wiosny.
                  Dzień bez kłopotów i bez trosk.
                  Dużo radości.

                  Dla mamy, Pani, dla dziewczynek,
                  W domu, w przedszkolu, na wycieczce.
                  Każdego dnia dobry uczynek -
                  To jest od chłopców upominek"
                  Zbigniew Jeżyna

 

 

 

 

 

 

Powietrze bez śmieci

Uczniowie klas I -III uczestniczą w realizacji programu edukacyjnego ,,Rodzice i dzieci, Powietrze bez śmieci”. Dzieci podczas zajęć szukają odpowiedzi na pytania : Co to jest powietrze? , Jak powstaje smog?, Jak walczyć ze smogiem?, Jak smog szkodzi zdrowiu?, Co robić kiedy jest smog?.

Projekt jest adresowany do najmłodszych uczniów szkół podstawowych, bo właśnie w tym wieku tworzą się nawyki, które pozostają z nami przez całe życie.

Uczniowie dowiedzieli się już, że smog to pyłowe zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego. Główną przyczyną jest "niska emisja", czyli spaliny pochodzące przede wszystkim z pieców, głównie starego typu, w których pali się dosłownie wszystkim. Szacuje się, że w Polsce użytkowanych jest ok. 3 milionów takich „śmieciuchów". W czasie zajęć dzieci wykonują mnóstwo różnych doświadczeń, eksperymentów, po to, aby przekonać się jak wielkim zagrożeniem dla człowieka, dla środowiska jest smog. Problem potrzeby walki ze smogiem od strony zdrowotnej przybliżyła naszym uczniom pani higienistka szkolna, zaś pan kominiarz omówił różne sposoby walki ze smogiem. Już wkrótce uczniowie pojadą do zakładu produkującego filtry powietrza, a na zakończenie programu edukacyjnego wykonają prace plastyczne, w których pokażą jakie nawyki są godne naśladowania w walce ze SMOGIEM.

 

 

 

 

Byliśmy w Gostyniu

Pod koniec lutego uczniowie klas I-III wybrali się na wycieczkę do Gostynia. W pierwszej kolejności zwiedzili muzeum regionalne w Gostyniu.

Muzeum gromadzi eksponaty, które zostały wytworzone lub były używane na terenie dzisiejszego powiatu gostyńskiego,  bądź należały do ludzi związanych z ta ziemią. Uczniowie wysłuchali ciekawych opowieści dotyczących eksponatów zgromadzonych w sali historycznej. Następnie mieli możliwość przyjrzeć się z bliska wystawie poświęconej sztuce ludowej z okolic Krobi tzw. Biskupizny. Po tej ciekawej lekcji historii dzieci pojechały na kręgielnię. Tutaj wesoło upłynął im  czas na sportowej rywalizacji podczas  gry w  kręgle.

 

 

 

 

 

 

Nabór do pierwszej klasy

Proszę kliknąć tutaj aby zobaczyć plakat

 

 

dokumenty do pobrania: wniosek.docx lub wniosek.pdf

 

 

 

 

 

 

 

Nabór do przedszkola

Proszę kliknąć tutaj aby zobaczyć plakat

 

 

dokumenty do pobrania:

 

1. wniosek.docx lub wniosek.pdf

 

2. oświadczenie o zatrudnieniu.docx lub oświadczenie o zatrudnieniu.pdf

 

3. oświad. o wielodzietności.docx lub oświad. o wielodzietności.pdf

 

4. kontynuacja wych. przedszkolnego.docx lub kontynuacja wych. przedszkolnego.pdf

 

 

 

 

 

 

Bezpieczeństwo w czasie ferii

Ferie zimowe to okazja do zabaw na świeżym powietrzu, wyjazdów na zimowiska. Należy w tym okresie zadbać o bezpieczeństwo. Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Lesznie – Sekcja Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia  udostępniła ulotkę „Patent na bezpieczne ferie”, która zawiera informacje o najważniejszych zasadach bezpiecznego zachowania. Ponadto numery telefonów do instytucji świadczących pomoc w sytuacjach kryzysowych.

Zachęcamy do zapoznania się z ulotką „Patent na bezpieczne ferie”.

 

ulotka 1

ulotka 2

 

 

 

 

Stypendia rozdane

Stypendia za I półrocze otrzymali:

Za wyniki w nauce:

Jagoda Jańczak i Natalia Pierzchała z klasy V,

Emilia Małycha i Amelia Kolańczyk z klasy VI,

Kinga Jakubczak, Anna Brzezińska, Roksana Gołembska, Marta Dubicka, Zofia Kozica, Jakub Kołodziej i Aleksandra Biernaczyk z klasy II gimnazjum,

Dawid Wawrzyniak, Emilia Skorupka, Adrianna Biernaczyk i Weronika Marciniak z klasy III gimnazjum.

 

Za osiągnięcia sportowe:

Kamil Kubera z klasy V,

Tomasz Mrozek z klasy VII, Marlena Witczak, Piotr Picz, Kamil Świdurski, Roksana Gołembska, Jakub Kołodziej i Patryk Smektała z klasy II gimnazjum,

Maciej Urbaniak, Arkadiusz Nowak, Marek Chwaliszewski i Dawid Zieliński z III gimnazjum.

Gratulujemy. ​

 

 

 

 

 

 

Bal karnawałowy

8 lutego w naszej szkole zorganizowano balik karnawałowy dla przedszkolaków i uczniów klas I i III.

Już od samego rana w szkole pojawiły się księżniczki, wróżki, kowboje, rycerze i wiele innych bajkowych postaci. Balik rozpoczął się na Sali gimnastycznej. Każda klasa przygotowała taniec pokazowy i zabawę ruchową. Uczestnicy baliku wspaniale się bawili, były też tańce przy popularnych melodiach dyskotekowych. Dzieci uwielbiają się przebierać, wcielać się w różne postacie, dlatego balik karnawałowy jest bardzo lubianą przez dzieci formą rozrywki, dostarcza im wiele radości i zadowolenia.

 

 

 

 

 

 

Mistrzynie Powiatu w Siatkówce

5 lutego we Włoszakowicach odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Piłce Siatkowej Dziewcząt. W Zawodach wystartowało aż dziewięć zespołów z całego powiatu.

Po zaciętym turnieju na najwyższym stopniu podium znalazła się Nasza drużyna, która straciła w zawodach tylko jednego seta.

A oto zwycięski skład: Marlena Witczak, Agata Wels, Monika Mazur, Weronika Marciniak, Kinga Jakubczak, Lidia Mejza, Natalia Picz, Roksana Gołembska, Kinga Jurdeczka, Wiktoria Barczyńska, Zofia Kozica.

Nasza drużyna dzięki zwycięstwu awansowała do zawodów rejonowych, które odbędą się 21 marca w Gostyniu.

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

 

 

 

 

 

 

Informacja dla rodziców

Rodzice, życie toczy się też on-line

 

 

 

 

 

 

ŚWIĘTO BABCI I DZIADKA

Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla dziadków. To dzień pełen radości i wzruszeń.

W naszym przedszkolu co roku z tej okazji odbywa się wielka impreza, na którą dzieci zapraszają swoich dziadków. W tym roku Dzień Babci i Dziadka obchodziliśmy 26stycznia. Dzieci przedstawiły piękny program artystyczny. Było przedstawienie do wiersza Rzepka, piosenki, tańce i wierszyki. Wręczyły dziadkom upominki i laurki. Rodzice zorganizowali poczęstunek. Dzieci bardzo się cieszyły, że mogły gościć swoich dziadków w przedszkolu. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze.

 

 

Galeria I

 

Galeria II

 

 

 

 

Spotkanie z technikiem farmacji

9 stycznia 2018 roku przedszkolaków odwiedził niecodzienny gość – pani Marta Józefiak, która jest technikiem farmaceutą.

Podczas spotkania pani Marta przybliżyła dzieciom  swój zawód oraz przedstawiła  zasady bezpiecznego korzystania z leków. Na koniec pod jej okiem dzieci  własnoręcznie przygotowały krem ochronny. Dzieci z zainteresowaniem uczestniczyły w spotkaniu. Pani Marcie serdecznie dziękujemy!

 

 

 

 

 

 

 

Uwaga na grypę !

W związku z trwającym sezonem zachorowań na grypę Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lesznie zachęca do zapoznania się z informacjami na temat rozprzestrzeniania się choroby oraz sposobów jej zapobiegania.

Namawiamy do zapoznania się z ulotkami informacyjnymi w ramach akcji "Zaszczep się wiedzą". Więcej informacji można uzyskać na stronie www.opzg.pl oraz na stronie akcji społecznej www.zaszczepsiewiedza.pl

 

materiały do pobrania:

plakat

ulotka informacyjna

fakty i mity na temat grypy

 

 

 

 

 

 

 

Kolędnicy misyjni

Tego roku w dniu 7 stycznia 2018 r. kolędnicy misyjni pospieszyli z pomocą m.in. dzieciom w Syrii i w Libanie.

Zwrócili uwagę innych na trudną sytuację swoich rówieśników, którzy cierpią z powodu konfliktów zbrojnych. Po raz kolejny podjęli modlitwę o pokój w świecie, a także zbierali fundusze na rzecz ofiar wojny. Tego roku dzięki zaangażowaniu rodziców wyruszyli młodsi kolędnicy.

 

Za życzliwość mieszkańców serdecznie dziękujemy

życzymy błogosławieństwa Bożego w Nowym Roku

 

Pieniądze zostały przekazane księdzu proboszczowi Markowi Kędziorze z parafii w Siemowie, który przekaże zebraną kwotę na w/w cel. Serdeczne Bóg zapłać.

Nowy i Stary Belęcin: 708,50 zł

Jagoda Jańczak, Katarzyna Jańczak, Jakub Jańczak

Maria Andrzejewska, Antek Andrzejewski

Hersztupowo 302,00 zł:

Wiktoria Biernat, Tomasz Andrzejewski, Tomasz Krzyżostaniak

Wiktoria Sfora, Krystian Sfora, Kamil Sfora

 

 

 

 

 

 

Tak! On Jest Królem!

To myśl przewodnia Jasełek, które przedstawili uczniowie kl. I, II i III SP oraz przedszkolaki. Zebrana wokół stajenki publiczność mogła przeżyć historię Marii i Józefa szukających miejsca do schronienia, gdzie mogłoby sie narodzić Święte Dziecię.

Błąkającą się Świętą Rodzinę po namowach diabła nikt nie chciał wpuścić do domu. Pastorałka "Puk, puk pukają, puk, puk szukają, nie ma miejsca dla Jezusa..." oddaje w pełni nastrój tamtych dni.
Narodzonemu w stajence dzieciątku pokłon złożyli: pastuszkowie, trzej królowie, Krakowiacy oraz przybywające rodziny z darami -śpiewając: "Rodzinami przybywamy z różnych świata stron, przybywamy i pytamy, czy to właśnie on jest królem?. Tak, to on, on jest królem!. Panu się kłaniamy, gramy i śpiewamy Jezusowi!..."
Całość przedstawienia przeplatana była pięknymi kolędami i pastorałkami w wykonaniu chóru szkolnego, tworząc niepowtarzalny klimat radości i refleksji. 
Ogromne zaangażowanie młodych aktorów, wychowawczyń i rodziców zostało docenione przez społeczność szkolną i lokalną, gdyż wywarło duże wrażenie i poruszenie. Natomiast dzieci przede wszystkim "zaistniały" w swoim własnym środowisku, miały możliwość uczestniczenia w tradycji, a także  zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych. 

 

 

 

 

 

 

 

Wizyta Gwiazdora

Wizyta Gwiazdora w naszym Przedszkolu, to jeden z najbardziej oczekiwanych  przez dzieci dni  w roku. Wszystkie dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, nasłuchiwały i pytały „kiedy przyjdzie?” Gwiazdor nie zawiódł   i nie kazał długo na siebie czekać. Zawitał już od samego rana razem ze swoim pomocnikiem Elfem. Najpierw były zabawy, tańce, piosenki i konkursy z Elfem, a później zawitał Gwiazdor z pełnymi workami prezentów. Jako pierwsi prezenty otrzymali maluchy, a na końcu starszacy. Wspaniałe prezenty wywołały wielką radość wśród dzieci. Na pożegnanie wszyscy zaśpiewali miłemu gościowi kolędę i pożegnali się z nim.

 

 

 

 

 

 

Wizyta w schronisku w Henrykowie

W dniu 19 grudnia 2017r. klasa III Gimnazjum wraz z wychowawczynią wybrała się do Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Henrykowie.

Uczniowie, w ramach corocznej akcji prowadzonej na terenie Szkoły „Wielka paka dla zwierzaka”, przekazali zebrane pożywienie         i inne dary dla bezdomnych zwierząt.  

 

 

 

 

 

 

 

 

Sezon narciarski rozpoczęty

Trzy grudniowe, oczekiwane z niecierpliwością dni wielbiciele nart biegowych z gminy Krzemieniewo spędzili na najpiękniejszych w Polsce trasach, przeznaczonych do uprawiania tej dyscypliny - Górach Izerskich.

Był to czas zmagań z padającym nieustannie śniegiem. Przygotowane rano trasy szybko znikały pod grubą warstwą puchu i trudno było pokonać. Trzeciego dnia wreszcie nieco się rozjaśniło i słońce wyjrzało zza chmur. Jazda na nartach stała się przyjemna i łatwa. Uczestnicy wyprawy z żalem żegnali biała krainę, ale mają nadzieję, że nie na długo.

 

 

 

 

 

 

 

"Orzeł Matematyczny"

14 grudnia w naszej Szkole odbył się Ogólnopolski Konkurs „Orzeł Matematyczny” dla szkół podstawowych.

Wzięło w nim dwudziestu sześciu uczniów z klas I – VI Szkoły Podstawowej. W każdej kategorii wiekowej uczniowie przez 60 minut zmagali się z rozwiązaniem 21 zadań zamkniętych o różnym stopniu zaawansowania.

W konkursie nie ma przegranych. Uczniowie uczestniczący w ogólnopolskim konkursie, niezależnie od uzyskanego wyniku, otrzymają dyplom uznania. Najlepsi otrzymają tytuł laureata ogólnopolskiego konkursu, dyplomy i cenne nagrody, w tym stypendia naukowe do 500 zł.

Dziękujemy za udział w konkursie i życzymy sukcesów, a Pani Iwonie Kubasik za koordynację i przeprowadzenie konkursu. Wyniki konkursu będą w marcu 2018r. Pozostało cierpliwie czekać!!!

 

 

 

 

 

 

Jasełka dla Związku

Emerytów i Rencistów

Dnia 12.12.2017r. dzieci z przedszkola i klasy I i III przygotowały część artystyczną z okazji spotkania wigilijnego Związku Emerytów i Rencistów oraz Koła Gospodyń z Nowego i Starego Belęcina.

Dzieci z klasy I i III przedstawiły Jasełka, śpiewały kolędy, a przedszkolaki uświetniły uroczystość układem tanecznym do utworu Vivaldiego „Zima”. Występy uczniów naszej szkoły urozmaiciły spotkanie przy opłatku. Wszystkim bardzo się podobały.

 

 

 

 

 

 

 

Spotkanie z bajkami

w bibliotece szkolnej

We wtorkowe, grudniowe popołudnie bibliotekę szkolną odwiedziły postacie z najsłynniejszych bajek. Na spotkanie zostały zaproszone dzieci z klas I – III.

Bajkowi goście opowiadali swoje historie, a dzieci pomagały im w rozwiązywaniu różnych zadań. Wojowniczka z bajki "Mulan" opowiedziała o przyjaźni jakiej doświadczyła, a uczestnicy stworzyli własne drzewko przyjaźni, odrysowując na kartkach swoje dłonie i podpisując je. Zaginiona księżniczka – Roszpunka budowała miniaturowe wieże na podobieństwo tej, w której została więziona. Kopciuszek to kolejna bohaterka, którą poznali uczniowie. Księżniczka poprosiła uczestników spotkania o pomoc w dobraniu w pary butów z całego dworu. Następnie dzieci zagrały w kalambury razem z Calineczką. Po opowieści Śnieżki uczniowie ułożyli puzzle z wizerunkiem księżniczki i zakolorowali właściwe rekwizyty dotyczące bajki. Ostatnią z postaci była Małgosia z „Jasia i Małgosi" . Ostatnim zadaniem było wrzucanie kulek do garnka Baby Jagi. Na koniec dzieci otrzymały słodką niespodziankę i gorącą herbatę , a na pamiątkę książeczki – bajeczki. Całą imprezę przygotowały gimnazjalistki: Kinga Jakubczak, Zofia Kozica, Monika Mazur, Wiktoria Sobczak, Marlena Witczak i Wiktoria Barczyńska pod czujnym okiem p. Danuty Chałupki. Czy impreza była udana? Chyba tak, bo uczestnicy pytają o następną.

 

 

 

 

 

Życzenia świąteczne

Rodzinnych, cepłych, pachnących choinką i bogatych w prezenty

Świąt Bożego Narodzenia życzy Biblioteka 

 

 

 

 

 

 

Finał Wojewódzki

w Drużynowym Tenisie Stołowym

6 grudnia uczniowie Nasi uczniowie udali się do Krzyża Wielkopolskiego na Finał Wojewódzki  w Drużynowym Tenisie Stołowym.

Drużyna w składzie: Tomasz Mrozek, Maciej Urbaniak, Jakub Gawroński po rozegraniu wielu zaciętych spotkań, ostatecznie zajęła 5 miejsce.

Serdecznie gratulujemy.

 

 

 

 

 

 

 

Mikołajki w przedszkolu

Mikołajki

6 grudnia – jak dobrze wiecie
Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie.
I każde dziecko prezent dostanie.

6 grudnia dzieci z wielką niecierpliwością czekały na Świętego Mikołaja. Wszystkie założyły czapki św. Mikołaja, udekorowały salę. Panował świąteczny nastrój. Były piosenki, zabawy i oczekiwanie. A Mikołaj upominki dzieciom zostawił w sali, gdy nikogo nie było. Każde dziecko na swoim miejscu znalazło słodki upominek.. Wszyscy byli bardzo zadowoleni , ale zagadka jak Mikołaj wszedł do sali została niewyjaśniona.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kolorowe schody

Czy kątomierz musi być tylko w uczniowskim piórniku, a tabliczka mnożenia w zeszycie? Okazuje się, że nie! W naszej Szkole pojawiły się nowe pomoce naukowe, które nie tylko uczą, ale i cieszą oko.

Na stopniach schodów pojawiły się kolorowe naklejki z tabliczką mnożenia, a na podłodze pod drzwiami klasy nr 4 naklejka kątomierza. Szkolny korytarz stał się, dzięki naklejkom, bardziej kolorowy. Mamy nadzieję, że pomysł naszych pań od matematyki spodobał się uczniom. Podziękowanie za wsparcie finansowe kierujemy do Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego naszej Szkoły. Dziękujemy!!!

 

 

 

 

 

 

 

 

Choinka Bożonarodzeniowa

Jak co roku braliśmy udział w ubieraniu choinki pod Urzędem Gminy. Akcja miała miejsce w ramach partnerstwa wolontariatu naszej gminy i wzięły w niej udział 4 uczennice naszej szkoły :Agata Wels, Katarzyna Kordus, Kinga Jurdeczka i Natalia Picz. Bombki jak zwykle przygotował Pan Robert Juskowiak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rewia na lodzie

29 listopada uczniowie Publicznej  Szkoły Podstawowej w Nowym Belęcinie udali się do Poznania na widowisko p.t. „Królowa Śniegu”, oparte na motywach baśni autorstwa H. Ch. Andersena wykonywane przez Moskiewską Rewię Na Lodzie.

Widowisko wyreżyserowała  znakomita mistrzyni jazdy figurowej na lodzie Olga Kondraszowa. Uczestnicy wyjazdu zachwycali się doskonałą i oryginalną oprawą muzyczną, choreografią pełną popisów jazdy figurowej na lodzie, wspaniałymi kostiumami, dekoracjami, światłami czy efektami pirotechnicznymi. Przed występem uczniowie zwiedzili poznańską starówkę, obejrzeli „walkę” koziołków na rynku oraz  podziwiali jarmark bożonarodzeniowy.

 

 

 

 

 

 

 

 

Andrzejki

Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, podczas której można się oderwać od szkolnej rzeczywistości i przenieść w świat fantazji.

Z tej okazji 30 listopada zostały zorganizowane zabawy w przedszkolu, w klasach I i III . Podczas zabawy andrzejkowej, jak każe tradycja, były wróżby, zabawy taneczne, słodkości. Nie zabrakło największych tanecznych przebojów, dzięki temu wszyscy wspaniale się bawili.

 

Galeria 2

 

 

 

 

 

 

Dzień Pluszowego Misia

W piątek 24.11.2017r. dzieci z przedszkola świętowały Dzień Pluszowego Misia. Przyniosły z domu ulubione misie, maskotki, by razem z nimi spędzić czas w przedszkolu. Poszli też do biblioteki, gdzie pani Zosia przeczytała im opowiadanie o misiu. Przygotowała dla dzieci misiowe kolorowanki i mały upominek. Przedszkolacy z pobytu w bibliotece byli bardzo zadowoleni. Po powrocie do przedszkola mogli jeszcze spróbować ulubionego przysmaku misia – miodku z ciasteczkiem i wykonać pracę plastyczną. Dzień z ulubionym misiem w przedszkolu na długo pozostanie w pamięci. 

 

Galeria II

 

 

 

 

 

 

 

 

Wizyta

w Komendzie Powiatowej

w Gostyniu

21 listopada 2017 roku uczniowie klas VII i II B gimnazjum udali się do Komendy Powiatowej w Gostyniu.

Głównym celem wyjazdu było zapoznanie z pracą policjantów, zwiedzenie budynku komendy oraz przypomnienie ważnych zasad bezpieczeństwa.

Najbardziej interesującym punktem spotkania był wykład technika kryminalistyki, który opowiedział, jak również przedstawił różne sposoby ściągania odcisków palców oraz zbierania śladów. Uczniowie mieli również możliwość obejrzeć broń, którą posługują się policjanci.

Serdecznie dziękujemy pani st. asp. Monice Curyk i panu asp. sztab. Michałowi Kubiakowi za poświęcony czas i przybliżenie nam pracy policji.

 

 

 

 

 

 

 

Drużyna Segregolandii

We wtorek 21 listopada 2017 roku dzieci z oddziału przedszkolnego 5 i 6 - latków brały udział w kampanii edukacyjnej ,,Przedszkolaki z Segregolandii".

Warsztaty prowadziły panie z Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego. Dzieci w trakcie zajęć dowiedziały jak segregować odpady i ćwiczyły segregowanie śmieci. Na zakończenie otrzymały upominki.

 

 

 

 

 

 

 

Bajkowy świat

Dnia 14-go listopada dzieci z młodszych grup przedszkolnych odwiedziły salę zabaw „Bajkowy Świat” w Gostyniu.

Spędziły tam miłe chwile, którym towarzyszyła zarówno wspaniała zabawa, jak i aktywny odpoczynek. Na dzieci czekało mnóstwo atrakcji m.in.: zjeżdżalnie, tunele, wspaniałe zabawki, basen z kolorowymi piłeczkami, a także dmuchany zamek. Była to okazja do aktywnego spożytkowania swojej energii, doskonalenia koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz integracji ze swoimi koleżankami i kolegami.  Wszyscy świetnie się bawili. Na zakończenie pobytu każdy przedszkolak otrzymał niespodziankę.

 

 

 

 

 

 

 

III Bieg Niepodległości

11 listopada 2017 r. ok. osiemdziesięciu uczestników wzięło udział w III Biegu Niepodległości, który odbył się w Bojanicach. 

W ten sposób organizatorzy czyli Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół w Nowym Belęcinie oraz Belęciński Uczniowski Klub Orientacji Sportowej postanowili uczcić Święto Niepodległości biegając na orientację po leśnych duktach okolic Bojanic. Uczestnicy mieli do wyboru dwie trasy, pierwsza liczyła ok. 4,8 km, a druga 9,6 km.  Do wspólnej zabawy przyłączyła się także reprezentacja uprawiających nordic walking.  

Obchody Święta Niepodległości rozpoczęto odśpiewaniem hymnu narodowego. Zanim wszyscy wyruszyli na trasę, sekretarz zawodów Dominik Wels przeprowadził krótki instruktaż z zasad biegania na orientację. Uczestnicy biegu otrzymali mapy tras z naniesionymi punktami kontrolnymi. Zwycięzcami na trasie krótkiej zostali w kategorii kobiet: Klaudia Smektała, Maria Klimkowska, Kinga Jurdeczka a mężczyzn: Patryk Bolewicz, Konstantyn Kirakosov, Patryk Smektała a na rasie dłuższej open: Dawid Siniecki, Piotr Klimkowski, Justyna Smektała. Każdy uczestnik biegu został poczęstowany ciepłą herbatą i grochówką.   

Bieg mógł zostać zorganizowany dzięki wsparciu takim instytucjom jak: Gmina Krzemieniewo, Publiczna Szkoła Podstawowa im. J. Ponikiewskiego w Nowym Belęcnie oraz sponsorom: Ewa i Radosław Sobeccy, Krystian i Natalia Jakubowscy i Przemysław Dopierała właściciel firmy Tekla z Teklimyśli oraz wolontariuszom na czele z Dominikiem Welsem.

Zapraszamy do IV edycji Biegu Niepodległości w przyszłym roku.

 

 

 

 

 

 

Święto Niepodległości

10 listopada społeczność szkolna Publicznej Szkoły Podstawowej w Nowym Belęcinie uczciła Narodowe Święto Niepodległości Przeglądem Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej.

Poszczególne klasy od przedszkola do najstarszych klas przedstawiły wybrany utwór. Całość opatrzona była komentarzem słownym prowadzących uroczystość: Roksanę Gołembską oraz Dawida Zielińskiego. W kilku słowach przedstawili historię powstania poszczególnych pieśni m.in. Marsz Pierwszej Brygady, Piechota, Przybyli ułani, Pałacyk Michla, Płynie Wisła, płynie, Miasto 44 … Ciekawą i pouczającą okazała się Epicka animacja o historii Polski, Światowej Wystawy EXPO 2010 w Szanghaju, którą uczniowie obejrzeli z zapartym tchem.

 

 

 

 

 

 

Pamiętamy

30 października uczniowie klasy I i III Publicznej Szkoły Podstawowej w Nowym Belęcinie pamiętali o zbliżającym się dniu Wszystkich Świętych. 

Pojechali na cmentarze do Siemowa, Świerczyny i Oporowa. Dzieci zapaliły znicze na grobach swoich najbliższych. Chwilą zadumy i krótką modlitwą uczciły pamięć księdza Witolda Worsy, pana Andrzeja Piotrowiaka i patrona szkoły Józefa Ponikiewskiego. Złożone kwiaty i zapalone znicze są symbolem tego, że uczniowie pamiętają o Tych, którzy już odeszli.

 

 

 

 

 

 

„Być dobrym jak chleb”

Postać Brata Alberta jest bardzo bliska naszym czasom. Dzisiaj wiele się mówi i pisze o "cywilizacji miłości", o działalności na rzecz ubogich".

Dzień przed Uroczystością Wszystkich Świętych nasi uczniowie podczas apelu z okazji Dnia Papieskiego przybliżyli całej społeczności szkolnej postać Adama Chmielowskiego-  Brata Alberta - powstańca, malarza, świętego opiekuna ubogich, który nie pisał uczonych traktatów , ale po prostu pokazał jak należy czynić miłosierdzie.

Chórek szkolny wzbogacił występ pogodnymi piosenkami: „Despacito –  pielgrzymkowe”, „Niech się święci” i „Pioseneczka”.

Rok 2017 ustanowiony został przez sejm  rokiem Adama Chmielowskiego – św. Brata Alberta. W związku z tym  uczniowie wszystkich klas przygotowali wystawę prac, które wykonali wspólnie podczas zajęć z wychowawcami.

Został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pod hasłem : „Św. Brat Albert uczy nas …”

Laureaci:             

Przedszkole

 I miejsce Kamil Sfora II miejsce Justyna Dolata i Alicja Śmiejczak III miejsce Maja Kolańczyk

Szkoła Podstawowa I miejsce  Maria Klimkowska II miejsce  Tomasz Andrzejewski

 III miejsce Oliwia Kaczmarek oraz z klas starszych - I miejsce Wiktoria Sfora z klasy IV

Gimnazjum:  I miejsce Krzysztof Leonarczyk, II miejsce Tobiasz Chudziński  III miejsce Weronika Marciniak i Adrianna Biernarczyk

Swoją obecnością zaszczycił nas ksiądz Marek Kędziora – za co serdecznie dziękujemy.

Na zakończenie mali artyści sprawili niespodziankę w postaci drobnego poczęstunku w postaci chleba i cukierków dla wszystkich uczniów.

 

 

 

 

 

 

 

Czy autorytety są wśród nas?

Klasa 2 b gimnazjum przeprowadziła w naszej szkole projekt pt. "Czy autorytety są wśród nas". Klasę podzielono na grupy. Pierwsza z nich jak swoje zadanie miało przeprowadzić ankietę wśród uczniów.

Wyniki prezentują się następująco:

-na pytanie jakie różnice pomiędzy autorytetem a idolem 30% uczniów znało odpowiedź

-wszyscy ankietowani wiedzą co to autorytet i 7 osób na 10 ma go. Są to osoby związane z kościołem, sportem oraz własną rodziną.

Ostatnia grupa przygotowała prezentuje w której wymieniono osoby, które można uznać za autorytet. W zadaniu pojawiły się osoby takie jak:

-Jan Paweł II

-ksiądz Jerzy Popiełuszko

-Robert Lewandowski

-Nasz były mieszkaniec, świętej pamięci Józef Ratajczak

Uczniowie wykonali również gazetkę, która została wyeksponowana na szkolnym korytarzu.

Wszystkim serdecznie gratulujemy i dziękujemy!

 

     

 

 

 

 

 

Bajkowe poranki

Październik jest Miesiącem Szkolnych Bibliotek. Biblioteka w naszej szkole mile zaakcentowała to Święto cyklem bajkowych poranków.

 Codziennie gośćmi biblioteki są przedszkolaki z zerówki z wychowawcą p. Reginą Dubicką. Z wielką ciekawością słuchają opowieści o żółwiku Franklinie, Misi Marysi, konikach Pony , biedronce Fionce czy przygodach misia Beniamina oraz pana Kuleczki. Przed nimi jeszcze wiele ciekawy spotkań  z bajkowymi bohaterami.

 

 

 

 

 

 

 

Mistrzostwa Powiatu

w Halowej Piłce nożnej

24 października nasi piłkarze wybrali do Rydzyny na Mistrzostwa Powiatu w Halowej Piłce Nożnej.

Nasi gimnazjaliści rozgrywki grupowe zakończyli na pierwszym miejscu nie przegrywając meczu. W półfinale zmierzyli się z drużyną z Pawłowic, z którą rok wcześniej przegrali brązowy medal po rzutach karnych. Historia lubi się powtarzać,  tym razem także bramkarz drużyny przeciwnej wykazał się znakomitymi interwencjami broniąc wszystkie strzały wykonywane z odległości 6 metrów. Ostatecznie drużyna z Belęcina zdobyła brąz, pokonując gimnazjalistów z Osiecznej 3:0 w meczu o trzecie miejsce.

 

Reprezentacja naszej szkoły: Kamil Świdurski, Marek Chwaliszewski, Jakub Gawroński, Dawid Zieliński, Jakub Kołodziej, Piotr Picz, Kacper Andrzejewski, Arkadiusz Nowak, Patryk Smektała.

 

 

 

 

 

 

 

Mistrzostwa Powiatu

w Drużynowym Tenisie Stołowym

W dniach 17-18 października nasza szkoła była organizatorem Mistrzostw Powiatu w Drużynowym Tenisie Stołowym.

 

Gospodarze jak co roku spisali się na medal.

 

W kategorii  urodzonych do 2005 roku

 

reprezentacja dziewcząt zajęła III miejsce -

Anna Nowak, Michalina Ratajczak,

 

reprezentacja chłopców zajęła II miejsce -

Mateusz Wyzuj, Kamil Kubera (awans na zawody rejonowe).

 

W kategorii urodzonych między 2002-2004

 

reprezentacja dziewcząt zajęła I miejsce -

Roksana Gołembska, Marlena Witczak (awans na zawody rejonowe),

 

reprezentacja chłopców zajęła I miejsce

Tomasz Mrozek, Maciej Urbaniak, Jakub Gawroński (awans na zawody rejonowe).

 

Gratulujemy i życzymy sukcesów na kolejnych etapach rozgrywek.

 

 

 

 

 

 

 

"Akcja Jabłuszko"

W dniach 11-14 października nasza szkoła uczestniczyła w ”Akcji Jabłuszko”.

Akcja ta organizowana była w całym powiecie leszczyńskim i polegała na sprzedaży jabłek za symboliczną złotówkę. Nasza Szkoła zebrała 926 zł. Pieniążki zostaną przekazane na leczenie i rehabilitację 5 dzieci z Powiatu Leszczyńskiego.

 

 

 

 

 

 

 

VII Światowy Dzień

Tabliczki Mnożenia

29 września nasza Szkoła brała udział w akcji z okazji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia pt.:” Młodzi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”.

Uczniowie klasy czwartej po przejściu egzaminu, wcielili się w rolę egzaminatorów starszych koleżanek i kolegów. Utworzone dwuosobowe patrole wędrowały po klasach z przygotowanymi losami.

Wszyscy uczniowie z klas IV – VII SP i II – III Gimnazjum odpowiadali pisemnie, w wyznaczonym czasie, na 5 pytań z losu. Każda klasa otrzymała losy o różnym stopniu trudności.

Każda osoba, która poprawnie wypełniła cały los, otrzymała tytuł EKSPERTA TABLICZKI MNOŻENIA oraz imienną legitymację, a także coś słodkiego w nagrodę.

Dodatkowym działaniem skierowanym do uczniów z klas III – VII SP był konkurs plastyczny na najpiękniejszą zakładkę do książki z tabliczką mnożenia. Wszystkie zakładki były piękne, ale komisja postanowiła wyróżnić trzy najpiękniejsze zakładki. Nagrody otrzymali:

Tomasz Andrzejewski klasa III SP

Zuzanna Kozak klasa IV SP

Ewa Szczupak klasa VI SP

Nagrody w postaci słodkiego upominku ufundował Samorząd Uczniowski. Bardzo dziękujemy!

 

 

 

 

 

 

Dzień Edukacji Narodowej

Dzień 13 października 2017 roku był wyjątkowym  dniem, ponieważ wtedy w naszej szkole, odbyło się Pasowanie na Ucznia. Od tego dnia każde dziecko czuje się już prawdziwym uczniem, czyli pełnoprawnym członkiem naszej szkolnej rodziny.

Po programie artystycznym, w którym dzieci zaprezentowały swoje zdolności recytatorskie, muzyczne oraz taneczne wszyscy pierwszoklasiści przystąpili do ślubowania. Pierwszoklasiści ślubowali być dobrymi Polakami, kochać swoją Ojczyznę, strzec honoru i dobrego imienia szkoły, szanować swoich nauczycieli, rodziców oraz kolegów, a także być pilnym i wzorowym uczniem Wszyscy trzymamy za nich kciuki i służymy pomocą, aby nie mieli trudności w realizacji tych postanowień.

Największym przeżyciem dla dzieci był moment pasowania. Pan Dyrektor dokonał aktu pasowania na ucznia wielkim symbolicznym ołówkiem, po czym  złożył życzenia nowo przyjętym uczniom. Wychowawczyni, pani Elżbieta Walczewska na pamiątkę tego wydarzenia wręczyła dzieciom pamiątkowe dyplomy i legitymacje szkolne. Wydarzenie to odbyło się w podniosłym, ale jednocześnie bardzo radosnym  nastroju.

Święto Edukacji Narodowej było również okazją do wręczenia nagród: nagrodę wójta otrzymała pani Marlena Fortuniak, nagrodę dyrektora otrzymali: pani Paulina Rzepecka i pan Robert Juskowiak. Nagrodzono również pracownika niepedagogicznego – panią Marię Gano.

 

 

Galeria I

 

Galeria II

 

 

 

 

 

 

 

Spotkanie z higienistką szkolną

Dnia 11 października  w oddziale przedszkolnym odbyło się spotkanie z panią higienistką szkolną. 

Pani opowiedziała dzieciom jak należy dbać o higienę jamy ustnej, jaka jest najlepsza technika mycia zębów. Dzieci słuchały z dużym zainteresowaniem dzieląc się własnymi doświadczeniami z pobytu u stomatologa i wiedzy na temat mycia zębów oraz dbania o nie. Następnie przedszkolaki mogły wypróbować omówioną technikę mycia zębów. Serdecznie dziękujemy za cenne wskazówki, które na pewno wykorzystamy w praktyce.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzień latawca i pieczonego ziemniaka

8 października w naszej szkole odbył się konkurs dla zerówki i klas I i III na najciekawszy latawiec. W tym dniu dzieci przyniosły latawce, które przygotowały wraz z rodzicami.

Wszystkie latawce miały piękne kolory, ciekawe zdobienia oraz długie ogony.

Dzieci wyruszyły na szkolne boisko, gdzie próbowały puszczać swoje latawce. Lekki wiatr utrudniał wzniesienie się konstrukcji, ale niektóre nawet poleciały. Wspólna zabawa sprawiła dzieciom wiele radości. Po wzmaganiach z latawcami dzieci mogły zjeść na świeżym powietrzu pieczonego ziemniaka. Gdy wróciły do klas wykonały Jeżyka z ziemniaka. Na następny dzień najładniejsze i najwyżej latające latawce zostały nagrodzone dyplomami i upominkami. Uczestnicy konkursu byli bardzo zadowoleni.

 

 

Galeria II

 

 

 

 

 

Wizyta policjanta

3 października najważniejszym wydarzeniem  tego dnia w naszym przedszkolu była wizyta pana policjanta -  st. asp. Daniela Jakubczaka.

Tematem numer jeden było bezpieczeństwo dzieci na drogach, lecz nie obyło się bez wielu pytań przedszkolaków dotyczących codziennej pracy policjanta. Pan policjant rozmawiał z dziećmi o bezpiecznych zachowaniach na drogach, przypomniał jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię, jak zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba oraz zwrócił  uwagę na korzyści płynące z noszenia ubrań i obuwia posiadającego elementy odblaskowe. Największym jednak zainteresowaniem cieszyły się wśród maluchów opowiadania o codziennej pracy policji oraz demonstracja sprzętu policyjnego. Dzięki takim spotkaniom na pewno żaden z przedszkolaków nie będzie obawiał się spotkania z funkcjonariuszem. Policjant będzie kojarzył się dzieciom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzień Chłopca w przedszkolu

Dzień 29 września był wyjątkowym dniem w przedszkolu w Nowym Belęcinie, ponieważ tego dnia obchodzony był  Dzień Chłopca.

W każdej grupie dziewczynki zaśpiewały chłopcom „Sto lat”, wręczyły drobne upominki i słodycze. Cały dzień upłynął dzieciom na zabawach i tańcach, jednak największą atrakcją był mecz piłki nożnej, gdzie chłopy zmierzyli się z dziewczynkami. Chłopcy mecz wygrali, ale dla wszystkich była to wspaniała zabawa.

 

 

 

 

 

 

 

 

"Życie i kultura w średniowieczu"

W poniedziałek 18 września naszą szkołę odwiedziła Grupa Artystyczna „Rekonstrukto" z pokazem historycznym „Życie i kultura w średniowieczu”.

Uczniowie uczestniczyli w żywej lekcji historii, podczas której artyści przybliżyli obyczaje, kulturę epoki, przegląd ekwipunku i uzbrojenia, metody walki, zaprezentowali różne rodzaje broni. Uczniowie – ochotnicy mogli spróbować utrzymać miecz, wziąć udział w pojedynku oraz przekonać się jak działały narzędzia tortur. Po prezentacji wszyscy uczestnicy przyglądali się z bliska rekwizytom wykorzystanym podczas pokazu.

 

 

 

 

 

 

Sprzątanie świata

KOLEJNY RAZ NASZ SZKOŁA WZIĘŁA UDZIAŁ W COROCZNEJ AKCJI SPRZĄTANIA ŚWIATA. MŁODSI UCZNIOWIE SPRZĄTALI TEREN PRZYSZKOLNY, NATOMIAST STARSZE KLASY WYRUSZYŁY OCZYSZCZAĆ TEREN W POBLISKIM LESIE.

WIDOK WYRZUCONYCH ŚMIECI BYŁ PRZYGNĘBIAJĄCY, PRZECIEŻ KAŻDY MA PRZY SWOIM DOMU KOSZ, WORKI DO SEGREGACJI… PO CO? DLACZEGO NIE MYŚLIMY O NASZYM ŚRODOWISKU? PRZECIEZ SPACEROWI PO LESIE POWINNY TOWARZYSZYĆ PRZYJEMNE DOZNANIA ZWIĄZANE Z OBCOWANIEM Z PRZYRODĄ! TRUDNO O TAKOWE, CHYBA, ŻE KTOŚ ZAMKNIE OCZY, ALE CHYBA NIE O TO CHODZI…PRAWDA?

 

 

 

 

 

 

Inauguracja roku szkolnego

4 września 2017 roku uczniowie naszej szkoły rozpoczęli kolejny rok szkolny 2017/2018.

Spotkanie ze szkołą poprzedziła uroczysta msza święta w kościele w Siemowie. Następnie uczniowie wraz z opiekunami, nauczycielami udali się do szkoły, gdzie o godzinie 9.00  rozpoczął się apel.

Uczeń klasy III gimnazjum przywitały wszystkich zebranych, a po komendzie "baczność" został wprowadzony poczet sztandarowy.  Następnie odśpiewano hymn państwowy. Prowadzący w kilku zdaniach przypomniał o rocznicy wybuchu II wojny światowej. W dalszej części  głos zabrał dyrektor szkoły, który serdecznie wszystkich powitał, szczególne nauczycieli, którzy po przerwie wrócili do szkoły. Miłe słowa skierował również do dzieci najmłodszych - przedszkolaków oraz rodziców.

W naszej szkole  w nowym roku szkolnym  rozpoczęło naukę 191 uczniów, w tym 58 przedszkolaków. Wszystkim życzymy wielu sukcesów w zdobywaniu nowej wiedzy i umiejętności.

 

 

 

 

 

Wykaz podręczników

Podręczniki na rok szkolny 2017/2018

 

 

oddział przedszkolny oraz szkoła podstawowa

 

gimnazjum

 

 

 

 

Zaproszenie

 

 

 

 

Wypoczynek letni

W dniach od 3 do 7 lipca 60 dzieci w dwóch grupach wiekowych  z Zespołu Szkół w Nowym Belęcinie brało udział w wypoczynku letnim. Każdego dnia uczestnicy brali udział w wycieczkach autokarowych.

Pierwszego dnia spędzały czas w Gostyniu na krytym basenie i kręgielni. Zwiedziły również Bazylikę na Świętej Górze. Kolejny dzień to wiele atrakcji w Nenufar Clubie w Kościanie, gdzie uczestniczyły w programie „Wyspa Piratów”. Trzeci dzień również dostarczył dzieciom wielu wrażeń. Rozpoczął się od spektaklu w kinie Cinema 3D. Następnie wszyscy udali się na posiłek do restauracji McDonald’s. Ostatnim punktem były zabawy w sali zabaw „Bajkolandia”. Na koniec wszyscy uczestnicy wypoczynku letniego otrzymali upominki – niespodzianki.

Tego samego dnia starsza grupa rozpoczęła swój letni wypoczynek od seansu w kinie. Następnego dnia pojechała śladem młodszych kolegów do Gostynia. Ostatni dzień był czasem zmagań  drużyn na polu paintball w Łagowie. Wyczerpani uczestnicy bitwy posilili się na koniec pieczoną kiełbasą przy ognisku.

 

Galeria 1

 

Galeria 2

 

 

 

 

 

 

Stypendia rozdane

W Zespole Szkół w Nowym Belęcinie podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego dyrektor szkoły p. Mikołaj Kulczak wręczył 18 uczniom stypendia szkolne za najlepsze wyniki w nauce i osiągniecia sportowe uzyskane w II półroczu roku szkolnego 2016/2017.

Wyróżnionym Uczniom GRATULUJEMY!

 

 

Proszę kliknąć tutaj aby zobaczyć wyróżnione osoby

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakończenie roku szkolnego

2016/2017

23 czerwca uczniowie szkoły w Nowym Belęcinie zakończyli rok szkolny.

Program z tej okazji przygotowała klasa III gimnazjum wraz z wychowawczynią Pauliną Rzepecką a częścią muzyczną jak co roku zajęła się Katarzyna Klimkowska. Uczniowie zostali wyróżnieni nagrodami za dobre wyniki w nauce i sporcie. Zastępca Wójta wręczył nagrodę od członków kierownictwa urzędu  którą w tym roku otrzymała Zuzanna Bolewicz, a nagrodę ufundowaną przez Radę Rodziców Zuzanna Musielak. Dyrektor życzył wszystkim udanych i bezpiecznych wakacji. 

 

 

 

 

 

 

Zakończenie roku w przedszkolu

Dzieci na zakończenie przedszkola zaprezentowały występ artystyczny, który rozpoczął się od poloneza.

Były także piosenki, wiersze i tańce związane z wakacjami i z pożegnaniem starszaków. Na koniec dzieci otrzymały dyplomy i nagrody. W uroczystości uczestniczyli nauczyciele i rodzice.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ratujemy i uczymy ratować

W roku szkolnym 2016/2017 uczniowie klasy II i III brali udział w Programie Edukacyjnym ,,Ratujemy i Uczymy Ratować” prowadzonym przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

W czasie zajęć prowadzonych przez wychowawczynie – p. Renatę Urbaniak i Małgorzatę Grybską dzieci uczyły się, jak należy zachować się w sytuacji zagrożenia życia. Wszystkie dzieci z dużym zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach, a udział w programie poświadczony zostanie wpisem na świadectwach.

 

 

 

 

 

 

 

 

Wycieczka na basen AKWAWIT

W piękny, słoneczny dzień 6 czerwca uczniowie klasy II i III wybrali się na pływalnię ,,Akwawit” do Leszna.

Po krótkiej pogadance z ratownikiem na temat bezpiecznej kąpieli, mogli korzystać z wielu atrakcji basenowych. Czas spędzony w wodzie przysporzył wszystkim uczestnikom wyjazdu, oprócz korzyści zdrowotnych wiele radości i przyjemnych wrażeń.

 

 

 

 

 

 

 

 

Wycieczka do Kluczewa

19 czerwca dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klas II i III SP były na wycieczce w Kluczewie, gdzie znajduje się gospodarstwo o nazwie ,,Stara chata u kowala''.

Gospodarzem tego miejsca jest wujek Krzysztof. Wycieczka pokazała dzieciom jak wygląda życie na wsi. Oglądali dawne zabawki, którymi bawili się ich dziadkowie. W Kuźni przygotowany został pokaz pracy kowalskiej, a dzieci zobaczyły jak powstaje podkowa. Każdy zobaczył jak wygląda przędzenie wełny. Na zakończenie odbył się przejazd bryczką oraz ognisko z kiełbaskami, który sprawił wszystkim dużo radości.

 

 

 

 

 

 

 

Gminne konkursy

W czerwcu uczniowie klasy drugiej i trzeciej wzięli udział w gminnych konkursach zorganizowanych w tym roku w Zespole Szkół w Pawłowicach. 13 czerwca odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny, w którym udział wzięło po dwoje uczniów z klas drugich i trzecich ze wszystkich szkół gminy Krzemieniewo.

Trzecie miejsce w kategorii klas drugich zdobył reprezentant naszej szkoły - Tomek Andrzejewski, natomiast w kategorii klas trzecich również trzecie miejsce zajęła Kasia Jańczak.

14 czerwca odbył się Gminny Konkurs Matematyczny, w którym podobnie jak w konkursie ortograficznym, każdą klasę reprezentowało po dwoje uczniów. Obydwoje przedstawiciele klasy drugiej, zarówno Wiktoria Ratajczak jak i Krystian Sfora zajęli trzecie miejsca. Natomiast przedstawicielka klasy trzeciej – Kasia Jańczak zdobyła drugie miejsce.

 

 

 

 

 

 

 

Bezpieczne wakacje

 

BEZPIECZNE WAKACJE

 

 

 

 

 

 

 

Wycieczka do Malborka i Torunia

W dniach 5-6 czerwca 2017 roku uczniowie klas 4, 5 i 6 wyjechali na krajoznawczą wycieczkę do Malborka i Torunia.

Pierwszego dnia uczniowie zwiedzili Zamek Krzyżacki, jeden z najpiękniejszych zamków w Europie, malowniczo położony nad rzeką Nogat. Wieczorem wzięli udział w warsztatach wypieku tradycyjnych toruńskich pierników w Muzeum Mistrza Bogumiła. Na zakończenie dnia uczniowie obejrzeli spektakl „kolorowe fontanny”.

Drugiego dnia uczniowie spotkali się z lokalnym przewodnikiem, który oprowadził ich po Starym Mieście w Toruniu. Uczniowie mieli możliwość zobaczyć m.in. Ratusz, Krzywą Wieżę, mury obronne, Dom Mikołaja Kopernika.

Wycieczkę zakończyła wizyta w Młynie Wiedzy w Toruniu. To interaktywne muzeum umiejscowione na 4 piętrach starego młyna. Uczniowie obejrzeli dwie stałe wystawy „O obrotach sfer niebieskich” oraz „Rzeka” – nawiązująca do przepływającej przez Toruń Wisły, oraz kilka wystaw czasowych, podczas których mogli sami przeprowadzić doświadczenia i eksperymenty.

Wszyscy uczniowie wrócili do domu zmęczeni, ale z miłymi wspomnieniami i pamiątkami.

 

 

 

 

 

 

Finał wojewódzki BnO

6 czerwca nad jeziorem w Olejnicy rozegrano Finał Województwa Wielkopolskiego w Indywidualnym Biegu na Orientację w klasyfikacji drużynowej szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Na starcie stanęło ponad 852 zawodników z woj. wielkopolskiego. Każda szkoła mogła wystawić od 3 do 4 zawodników. W klasyfikacji drużynowej brano pod uwagę 3 najlepsze czasy z danej szkoły. Bardzo dobrze spisali się reprezentanci gimnazjum w Nowym Belęcinie zajmując miejsca na podium. Srebrny medal wywalczyła drużyna chłopców w składzie: Dawid Siniecki, Mateusz Mejza, Marcin Mejza i Patryk Smektała. Na uwagę zasługuje fakt, iż Dawid Siniecki zakończył bieg uzyskując  drugi czas zawodów wśród gimnazjalistów, za co został wyróżniony. Wyprzedzili ich tylko gimnazjaliści z Moch. Natomiast dziewczęta z gimnazjum - Lidia Mejza, Weronika Marciniak, Klaudia Smektała oraz Kinga Jurdeczka zajęły 3 miejsce plasując się za drużynami z Moch i Raszkowa. Tym razem niestety zabrakło reprezentacji ze szkoły podstawowej, gdyż uczniowie przebywali w tym czasie na wycieczce szkolnej, ogromna szkoda. Brawa dla zawodników!!!

 

 

 

 

 

 

Cross Wagarowicza

5 czerwca 2017 w Pawłowicach odbył się kolejny Cross Wagarowicza. Tym razem uczniowie naszej szkoły startowali w bardzo okrojonym składzie, gdyż klasy 4-6 SP przebywały tego dnia na wycieczce w Malborku, dlatego w klasyfikacji drużynowej byli praktycznie bez szans na zajęcie dobrego miejsca.

Pomimo to pozostali uczniowie godnie reprezentowali nasza szkołę i zajęli kilka miejsc na podium. Złoty medal udało się wywalczyć Marysi Klimkowskiej w kategorii – K 8, srebro zdobył Kuba Kaźmierczak  w kategorii – M 9, natomiast brąz przypadł w udziale Dominikowi Pawlickiemu. $ miejsce zdobyła Maja Kolańczyk, a piąte Marysia Hoszowska w kategorii K 10. Wśród gimnazjalistów najlepiej zaprezentowali się Dawid Siniecki zajmując 4 miejsce w kategorii M 15 oraz Wiktoria Barczyńska  na miejscu 5 miej w K 15. Jednak Wiktoria zasługuje na specjalne wyróżnienie, gdyż nie bacząc  na pewne 3 miejsce, pomogła na trasie koleżance z innej drużyny, która zasłabła w trakcie biegu. Taka postawa fair-play to PRAWDZIWE MISTRZOSTWO i dla nas to właśnie ona jest największą bohaterką tegorocznego Crossu Wagarowicza.

 

 

 

 

 

 

w krainie smaków

05 czerwca 3,4 i 5- latki pojechały do Boszkowa. Uczestniczyły tam w zajęciach kulinarnych „ W krainie smaków”.

Najpierw dzieci poznały sposób wytwarzania lodów i pieczenia pizzy. Następnie same zajmowały się dekorowaniem deserów i ich degustacją. Później przebrane za prawdziwych kucharzy uczyły się wałkować ciasto, kręcić nim na palcu. Po ciężkiej pracy było jedzenie pizzy. Między jednym, a drugim zadaniem, można było zabawić się przy muzyce, a na koniec pofiglować w „Małpim gaju”. Pobyt w krainie smaków wszystkim się podobał.

 

 

 

 

 

Noc bibliotek

Dnia 2 czerwca 2017 r. w Zespole Szkół Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. Józefa Ponikiewskiego w Nowym Belęcinie w ramach ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek uczniowie kl. 5 przygotowali spektakl pt. „CZY WARTO JESZCZE CZYTAĆ KSIĄŻKI?”.

W drugiej części przedstawienia aktorzy zaprezentowali wybrane przez siebie baśnie: „ JAŚ I MAŁGOSIA” , a także „CZERWONY KAPTUREK”.  Uczestnicy wspólnie zaśpiewali piosenki, a na zakończenie wystąpiły uczennice gimnazjum, które wykonały utwór „Mam tę moc”. Tegoroczna akcja odbywała się pod hasłem  CZYTANIE PORUSZA. Nasza biblioteka po raz pierwszy przyłączyła się do tej akcji i otrzymała materiały promocyjno-edukacyjne m.in. książki, kolorowanki oraz  zakładki do książek.  Przedstawienie spotkało się z pozytywnym odzewem wśród uczniów, którzy wraz z opiekunami z zainteresowaniem śledzili losy baśniowych bohaterów.

W odtwórców ról wcielili się nasi uczniowie. Obsada:

Narrator 1 - Ewa Szczupak

Narrator 2 - Klaudia Sroka

Jaś - Piotr Barczyński

Czarownica – Faustyna Dąbrowska

Czerwony Kapturek  - Anna Nowak

Wilk - Bartosz Chylak

Matka, Wróżka Fantazja - Weronika Klupś

Drwal, Gil, Krasnoludek – Kamil Bukowiecki

Babcia – Emilia Małycha

Gajowy, Woźny – Wojciech Okoniewski

Baj – Katarzyna Siniecka

Zła Królowa – Michalina Ratajczak

 

 

 

 

 

 

Dzień dziecka

1 czerwca w naszej szkole rozpoczął się jak zwykły dzień pracy, ale już po pierwszej godzinie lekcyjnej świętować zaczęli najmłodsi uczniowie.

Bawili się na placu zabaw, były rozgrywki sportowe,  konkursy, malowanie kredą. Starsi uczniowie rozpoczęli sportowy dzień dziecka na boisku. Odbywały się tam rozgrywki piłki siatkowej, piłki nożnej, gra w dwa ognie i inne konkurencje sportowe. Po sportowych zmaganiach na dzieci czekały lody ufundowane przez Radę Rodziców.

 

Nowa galeria

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Siatkówka plażowa

Za nami zmagania dziewcząt  w Mistrzostwach Powiatu w siatkówce plażowej, które odbyły się na boiskach przy III LO w Lesznie.

Drużyna w składzie Agata Wels oraz Marlena Witczak zajęły III miejsce i awansowały do kolejnego etapu. W zawodach rejonowych, które odbyły się w Gostyniu dziewczyny wywalczyły V miejsce na 12 drużyn.

Gratulujemy!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Myślenie w cenie

29 maja 2017 roku w Zespole Szkół w Nowym Belęcinie odbył się VIII Międzyszkolny Konkurs Matematyczny „Myślenie w cenie”.

W matematycznych rozgrywkach wzięli udział uczniowie z Zespołu Szkół w Drobninie, Zespołu Szkół w Pawłowicach oraz gospodarze. Dziewięcioro uczniów  szkoły podstawowej  i dziewięcioro uczniów gimnazjum, przez sześćdziesiąt minut wytężało umysły nad przygotowanymi zadaniami. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

Szkoła Podstawowa:

I miejsce – Piotr Kaźmierczak z Drobnina

II miejsce – Nina Żalik z Pawłowic

III miejsce – Fabian Stankowski z Pawłowic

Gimnazjum:

I miejsce – Katarzyna Karpińska z Drobnina

II miejsce – Patryk Michalak z Nowego Belęcina

III miejsce – Aleksandra Rosińska z Pawłowic

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom oraz ich opiekunom, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Dziękujemy organizatorom pani Grażynie Kubiak i pani Iwonie Kubasik za przygotowanie i przeprowadzenie konkursu. Nagrody i ochładzającą niespodziankę dla konkursowiczów ufundowała Rada Rodziców z Nowego Belęcina. Dziękujemy.

 

 

 

 

 

 

Z wizytą w lesie

Uczniowie klasy II lubią obserwować przyrodę. W tym celu w postanowili wybrać się na dłuższy spacer do pobliskiego lasu.

Po drodze dzieci obserwowały zmiany jakie zachodzą o tej porze roku w przydomowych ogródkach kwiatowych i warzywnych, na polach i w lesie. Wyjaśniały, w jaki sposób rolnicy chronią swoje uprawy przed zwierzętami, słuchały różnych odgłosów przyrody, podziwiały las. Podczas wędrówki był też czas na mały posiłek. Zmęczeni dwugodzinnym marszem uczniowie powrócili do szkoły, aby na kartach papieru przedstawić wrażenia z pieszej wycieczki do lasu.

 

 

 

 

 

 

 

Zielona Szkoła w Koczurach

W poniedziałek 29 maja uczniowie klas II i III wyjechali na wycieczkę do Ośrodka Edukacji Leśnej ,,ZASKRONIEC”  w Koczurach – Nadleśnictwo Włoszakowice. Tam wzięli udział w zajęciach edukacyjnych w ramach akcji ,,Zielona szkoła”. Na miejscu dzieci przywitał pan Marek Wąsowicz, który  opowiedział uczniom o działalności ochronki dla zwierząt i oprowadził po pięknej okolicy. Dzieci usłyszały dużo ciekawostek o zwierzętach mieszkających w ochronce, którym pomaga człowiek i  tych dziko żyjących w lasach. Wiele zwierząt można było podziwiać zupełnie z bliska. Ogromne wrażenie zrobiły na dzieciach sarenki, lisy, dziki, kozy, króliki, pawie, sowy, indyki, papugi, a przede wszystkim piękny bociek, który dumnie pozował do zdjęcia. Po zajęciach z przyrody nadszedł czas na zabawy ruchowe na boisku. Najlepsze jednak zostało na koniec, grillowane kiełbaski, które wszystkim bardzo smakowały. Na pamiątkę  wizyty w Koczurach, każde dziecko dostało torbę na zakupy i smycz z logo Powiatu Leszczyńskiego. Po tak atrakcyjnej wycieczce wróciliśmy cało i zdrowo do szkoły.

 

 

 

 

 

 

Piknik rodzinny

W piątek 26 maja w przedszkolu w Nowym Belęcinie odbył się piknik rodzinny.

Najpierw dzieci zaprezentowały rodzicom swoje artystyczne umiejętności, a potem ruszyli do wspólnej zabawy na placu przedszkolnym. Rodzice przygotowali słodkości i potrawy z grilla. Pogoda dopisywała, wszyscy doskonale się bawili.

 

 

 

 

 

 

 

 

Wyjazd do Lichenia

Dnia 24 maja 2017 r. dzieci z klas trzecich ze szkół w Nowym Belęcinie i Siemowie, które w tym roku przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej udały się w towarzystwie swoich rodziców i proboszcza parafii Siemowo księdza Marka Kędziory na pielgrzymkę do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu. Dzieci uczestniczyły w Mszy Świętej. Następnie wraz z przewodnikiem wszyscy zwiedzali  bazylikę oraz starą część Sanktuarium. Był też czas wolny do wykorzystania we własnym zakresie. W drodze powrotnej uczestnicy  wycieczki odwiedzili Lasek Grąbliński – miejsce objawień Matki Bożej. Wszyscy pełni wrażeń wrócili do domów.

 

 

 

 

 

 

 

Olimpiada Przedszkolaka

W czwartek 18 maja, już po raz szósty w naszej szkole odbyła się Olimpiada Przedszkolaków. Wzięły w niej udział dzieci z przedszkola w Krzemieniewie i z przedszkola w Nowym Belęcinie. Zawody rozpoczęły się od oficjalnego otwarcia, potem była wspólna rozgrzewka. Mali sportowcy brali udział w konkurencjach sprawnościowych m.in. takich jak wyścig z taczkami, układanie wieży z klocków, popisy małych kelnerów, przejście pod płotkiem. Wszyscy bez trudu wykonali zadnie i bawili się świetnie.

Po zakończeniu sportowych zmagań dzieci otrzymały napoje, cukierki i medale. W tej olimpiadzie wszystkie drużyny były zwycięskie.

 

 

 

 

 

 

 

Wycieczka do Zakopanego

Uczniowie Gimnazjum w Nowym Belęcinie  brali udział w wycieczce Oświęcim –Kraków – Zakopane, którą podzielono na dwa turnusy: 9-12 maja 2017 roku oraz 15-18 maja 2017 roku. Podczas pobytu w Oświęcimiu młodzież naszej szkoły zwiedziła obóz niemiecki Auschwitz – Birkenau z czasów II wojny światowej. Uczniowie przechodzili przez poszczególne baraki, cele więzienne, krematoria, łaźnie dla więźniów, zobaczyli szubienice i miejsce rozstrzelania ludzi różnych narodowości (Polaków, Żydów, Rosjan, Cyganów), jak również ekspozycje upamiętniające ofiary Holocaustu, Shoah (SZOA). Był to trudny dzień dla zwiedzających.  Miejsce kaźni na pewno na długo pozostanie w ich pamięci.

W Krakowie  uczniowie rozpoczęli zwiedzanie miasta od Bramy |Floriańskiej i Barbakanu,  następnie ul. Floriańską udali się na malowniczy Rynek Krakowski, gdzie zobaczyli m.in. Kościół Mariacki oraz Sukiennice. Spacer po  Krakowie zakończyli wejściem na Wawel. Zwiedzili tam  Krypty Królewskie i Katedrę Wawelską, w której znajdują się: srebrna trumna z relikwiami Św. Stanisława – patrona Polski, sarkofagi królów z Dynastii Piastów i Jagiellonów – m.in. Władysława Warneńczyka, Władysława Łokietka, Królowej Jadwigi, biskupa Maurusa. W podziemiach Katedry uczniowie zobaczyli miejsce spoczynku – grobowiec pary prezydenckiej – Marii i Lecha Kaczyńskich oraz trumnę Marszałka Józefa Piłsudskiego i wieszczów narodowych. Niewątpliwą atrakcją zwiedzania było wejście na wieżę, gdzie znajduje się Dzwon Zygmunta. Trakt Królewski wszystkim bardzo się podobał.

Trzeciego dnia, wczesnym rankiem (by uniknąć tłoku, który był kilka godzin później) młodzi turyści wyruszyli nad Morskie Oko – najbardziej popularne miejsce w Tatrach. Był to czas obcowania z piękną przyrodą Tatr. Młodzież podziwiała piękne widoki – granie Tatr Wysokich, w tym najwyższy szczyt w Polsce – Rysy oraz samo jezioro, położone wśród lasów i wznoszących się w górę skał. W drodze powrotnej uczniowie mieli okazje zobaczyć skocznię narciarką – Wielką Krokiew, a na słynnych Krupówkach zakupili pamiątki dla bliskich. Wieczorem zażywali kąpieli w pobliskich termach „Gorący Potok”. Mogli w ten sposób zniwelować zakwasy po męczącej wycieczce górskiej. 

 

 

Galeria 1

 

Galeria 2

 

Galeria 3

 

 

 

 

Wycieczka do Zaborowa

15 maja 2017 roku uczniowie klasy V i VI zwiedzali Stację Uzdatniania Wody w Zaborowie i brali udział w warsztatach.

Podczas zajęć zapoznali się z historią zakładu, metodami uzdatninia wód pobieranych ze studni o głębokości 40 i 120 metrów. Ponadto z wykorzystaniem puzzli oraz modeleli ukazujących złoże filtracyjne powtarzali wiadomości przekazane uczestnikom podczas wycieczki po stacji.

Na koniec każdy z uczestników otrzymał upominek sponsorowany przez Starostwo Powiatowe w Lesznie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Byliśmy w teatrzyku

9 maja dzieci z przedszkola pojechały do MOK „ HUTNIK” w Gostyniu, gdzie obejrzały przedstawienie pod tytułem : „ Wilk i siedem koźlątek”. Wszyscy z zaciekawieniem oglądali spektakl, choć był  trochę inny niż ten, jakiego spodziewały się dzieci.  Przedstawienie zawierało treści wychowawcze, ale przedstawione w sposób humorystyczny ,  wywoływały  śmiech i radość dzieci.  Spektakl dzieciom bardzo się podobał i już nie mogą doczekać się następnego wyjazdu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Uczciliśmy pamięć naszego patrona

Klasy I A i I B gimnazjum udały się pod opieką nauczycieli na grobowiec patrona, który znajduje się w pobliskim Oporowie.

Zapalili znicz i zatrzymali się, by w chwili ciszy oddać hołd bohaterowi . Podziwiali również piękno przyrody miejscowego parku. Zobaczyli również pałac w Brylewie, miejsce narodzin Józefa Ponikiewskiego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Witaj Maj, Trzeci Maj !

28 maja w Zespole Szkół w Nowym Belęcinie odbył się apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Uczniowie naszej szkoły uczcili to święto poprzez przygotowanie krótkiej części artystycznej. Program był splotem teraźniejszości i czasów historycznych, a całość dopełniły piękne pieśni patriotyczne.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Bóg Łączy Nas"

W dniu 24 kwietnia b.r. w ramach wizytacji kanonicznej w parafii  p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Siemowie, gościł w murach naszej szkoły Ekscelencja ksiądz biskup Zdzisław Fortuniak.

Biskup przybył w towarzystwie ks. Proboszcza Marka Kędziory. Społeczność naszej szkoły na wejście znakomitego gościa zaśpiewała pieśni: "Pan jest Pasterzem moim" oraz „Jezus siłą mą”.

Po oficjalnym przywitaniu, nastąpiło spotkanie Księdza Biskupa z młodzieżą zgromadzoną na sali gimnastycznej. Ksiądz Biskup zwrócił uwagę na zagrożenia, które dziś nie są obce młodemu człowiekowi, o fazie buntu, jaki przeżywają. Pytał o zainteresowania i plany na przyszłość.

Życzył, by młodzi zechcieli obrać w swoim życiu jako wzór godny naśladowania Chrystusa, który uczy wartości nieprzemijających, bo mówi o prawdzie, dobru i pięknie. Wszyscy w skupieniu wysłuchali jego słów. Na koniec wszyscy odmówili „Modlitwę Pańską”, a biskup udzielił młodzieży błogosławieństwa.

Wizyta przebiegła pomyślnie. Nasze zaangażowanie dostrzegł sam ksiądz biskup, który, jak sam powiedział, czuł się zbudowany atmosferą panującą w szkole podczas tego spotkania. W słowie skierowanym do nauczycieli zwrócił uwagę, że nauczyciel  powinien nie tylko kompetentnie przekazywać wiedzę, ale także kształtować ducha wychowanków.

Ksiądz Biskup życzył wszystkim, by pomimo trudności, z jakimi boryka się szkoła, podejmowali nadal trud w  kształceniu i wychowywaniu młodego pokolenia. Mamy nadzieję, że mądre słowa dostojnego gościa zapadły w pamięć słuchaczy i będą stanowiły zachętę do dalszej owocnej pracy.

W związku ze zbliżającymi się imieninami księdza Marka społeczność szkolna miała możliwość złożenia z tej okazji życzeń obfitości Łask i błogosławieństwa Bożego na każdy dzień oraz radości z pełnionej posługi kapłańskiej i wytrwałości w dążeniu drogą Bożą.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O zdrowej, ekologicznej żywności, higienie ciała, i zasadach dbania o zdrowie

Dnia 24 kwietnia odbyły się zajęcia z pedagogiem szkolnym p. Moniką Wleklik w grupie dzieci 5 i 6 letnich dotyczące zdrowej, ekologicznej żywności, higieny ciała i zasad dbania o zdrowie.

Przedszkolaki ze skupieniem i wielką uwagą słuchały jak pani Monika opowiadała o zdrowej, ekologicznej żywności o tym jak należy o siebie dbać, ubierać się odpowiednio do pogody, właściwie odżywiać, wysypiać się, zachować zasady higieny i zdrowego stylu życia. Podczas spotkania, pani pedagog uświadomiła dzieciom wiele bardzo ważnych spraw. Zwróciła uwagę m.in. jak ważny w życiu jest ruch, zdrowe odżywianie - spożywanie owoców i warzyw. Dzieci same również dzieliły się swoją wiedzą i doświadczeniami.

Przedszkolacy utwierdziły się w przekonaniu o potrzebie spożywania zdrowej żywności, celowości przestrzegania zasad higieny i dbania o swoje zdrowie.

 

 

 

 

 

 

 

 

Wizyta w muzeum

12 kwietnia 2017 roku uczniowie klas IV – VI naszej szkoły wyjechali do Muzeum Okręgowego w Lesznie.

Celem wyjazdu było obejrzenie wystawy pt. „Polski plakat filmowy: lata 1950 - 1970”. Uczniowie wysłuchali interesującego wykładu na temat powstania plakatu w kontekście historii kina, wykonali zadanie, które polegało na odnalezieniu poszczególnych plakatów. Uczniowie uczestniczyli również w zajęciach plastycznych, polegających na samodzielnym stworzeniu plakatowej kompozycji.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zajączek w przedszkolu

W środę przed świętami, zaraz po śniadaniu, do dzieci przykicał zajączek. Niezauważony ukrył prezenty w szkolnej bibliotece i w sali gimnastycznej.

Dzieci szukały ukrytych koszyczków na półkach między książkami, pod ławkami w sali. Och ile było radości, kiedy dzieci znalazły koszyczki z łakociami. Zadowolone wróciły do sal, gdzie mogły poczęstować się słodyczami.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Najpiękniejsza Kartka Wielkanocna

W dniu 12 kwietnia 2017 r. rozstrzygnięty został konkurs na NAJPIĘKSZĄ KARTKĘ WIELKANOCNĄ. Organizatorem konkursu była Biblioteka szkolna przy Zespole Szkół w Nowym Belęcinie.

Konkurs skierowany był dla dzieci przedszkolnych w wieku 3-6 lat, uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Jego celem było rozwijanie aktywności twórczej wśród uczniów, kultywowanie tradycji wielkanocnych oraz promowanie twórczości uczniów. Komisja konkursowa przyznała sześć, równorzędnych miejsc pierwszych w sześciu kategoriach wiekowych:

Zofia Wojtkowiak  3-4 latki

Jakub Jańczak 5-latki

Maja Kolańczyk - zerówka

Wiktoria Ratajczak kl. II-III

Jagoda Jańczak kl. IV-VI

Agata Wels - gimnazjum 

 

 

 

 

 

Wycieczka do Gostynia

10 kwietnia uczniowie klasy I A Gimnazjum w Nowym Belęcinie uczestniczyli w wycieczce do pobliskiego Gostynia.

Jej celem było poznanie ciekawych miejsc architektonicznych oraz budowli sakralnych w okolicach miasta. Zwiedzanie rozpoczęli od najstarszego miejsca - Góry Zamkowej. Niezwykle interesującej lekcji historii powstania klasztoru oo. filipinów na Świętej Górze, opowiedzianej w sposób ciekawy, miejscami humorystyczny udzielił młodzieży ksiądz Robert Klemens.  

 

 

 

 

 

 

Królewna Śnieżka

i Siedmiu Krasnoludków

Biblioteka szkolna przy Zespole Szkół w Nowym Belęcinie zorganizowała przedstawienie teatralne pt. KRÓLEWNA ŚNIEŻKA I SIEDMIU KRASNOLUDKÓW.

W sumie odbyły się aż trzy przedstawienia. 7 kwietnia 2017 r. bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy drugiej. W dniu 10 kwietnia naszymi gośćmi były dzieci z zerówki oraz uczniowie klasy trzeciej i piątej. Dzień później do biblioteki przyszły przedszkolaki.

W odtwórców ról wcielili się nasi uczniowie. Obsada:

Narrator – Henryk Skorupka

Królewna Śnieżka – Jagoda Jańczak

Królowa – Justyna Nawrocka

Myśliwy – Szymon Niedziela

Lustereczko – Piotr Barczyński

Książę – Szymon Jakubczak

Smutuś – Michalina Kaźmierczak

Śmieszek – Katarzyna Jańczak

Łasuszek – Wojciech Okoniewski

Śpioszek – Michalina Marcinkowska

Pracuś  - Mateusz Wyzuj

Paluszek – Wiktoria Kowalczyk

Piękniś – Dawid Gołubski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lista dzieci zakwalifikowanych

do oddziału przedszkolnego

 

proszę kliknąć tutaj aby zobaczyć listę

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tradycje Wielkanocne

W dniu 5 kwietnia 2017r. dzieci z przedszkola: 5, 6-latki wyjechały do Biblioteki w Pawłowicach na warsztaty o tematyce wielkanocnej.

Zwiedziły bibliotekę, później wysłuchały opowiadania pt. „Wielkanoc”, a następnie rozmawiały o tradycjach wielkanocnych. Na zakończenie spotkania dzieci wykonały kolorowe pisanki oraz zajączki. Czas spędzony w Bibliotece upłynął bardzo szybko i interesująco.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zawody klas I-III

We wtorek 4 kwietnia uczniowie klasy II i III uczestniczyli w gminnych zawodach sportowych klas I-III zorganizowanych w ZS w Drobninie.

Wśród wielu konkurencji w jakich startowali uczniowie wyróżnić można: wyścig z kozłowaniem piłki, wyścig z przejściem przez szarfę, wyścig z przenoszeniem piłki lekarskiej, wyścig ze skakanką, rzuty do kosza, skok w dal z odbicia obunóż… Niespodzianką dla uczniów był tor przeszkód. Ostatecznie po bardzo zaciętej rywalizacji drużyna klasy drugiej zajęła II miejsce, a klasa trzecia miejsce III. Zawodnicy otrzymali medale, puchar dla drużyny i dyplom. Zadowoleni i pełni wrażeń powrócili do szkoły.

 

 

 

 

 

 

 

 

Konkurs piosenki religijnej

Dnia 1 kwietnia odbył się w Zespole Szkół w Pawłowicach konkurs piosenki religijnej.

 

Nasze uczennice z gimnazjum zajęły znaczące miejsca:

II miejsce - Kinga Jakubczak - ” Błogosławieni miłosierni”

III miejsce – Zofia Kozica: „Tłumy serc”

oraz wyróżnienie Monika Mazur – „List do Boga”

Dziękujemy naszym uczennicom za promowanie szkoły w gminie i składamy gratulacje.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

przeBUDOWA

Dnia 31 marca 2017r. dzieci z zerówki i klasy III szkoły podstawowej wyjechały do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie, gdzie dostępny był interaktywny plac zabaw dla dzieci przeBUDOWA.

Przyjechał do Leszna z Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy z Torunia. Był to fantastyczny sposób na wzbudzenie kreatywności u dziecka. Korzystając z klocków Imagination Playground, dzieci budowały nowy plac zabaw. Tworzyły kształty zwierząt, samochodów, robotów i wznosiły wymyślone konstrukcje, takie jak domy. Co najważniejsze, dzieci same decydowały i tworzyły.

 

 

 

 

 

 

 

Wiosna Ach to Ty !

21 marca społeczność szkolna Zespołu Szkół w Nowym Belęcinie radośnie powitała wiosnę.

Przedszkolacy i uczniowie nauczania wczesnoszkolnego jak co roku topili Marzannę, którą wykonali z pomocą swoich wychowawców. Wracali ze śpiewem na ustach i zielonym gaikiem, szczęśliwi, że zima póki co nie wróci.

Starsze klasy szkoły podstawowej i gimnazjum zebrali się na sali gimnastycznej, by sfinalizować miesięczny projekt realizowany na zajęciach z wychowawcą pt. „Stop wulgaryzmom, przemocy, złym manierom”. Jest to jeden z priorytetów Szkolnego Programu Profilaktycznego wyznaczony na ten rok szkolny. Przedstawiono 5 scenek teatralnych, w których poruszono problem nadużywania niecenzuralnych słów, odrzucenie przez grupę rówieśniczą, trudności w dokonywaniu właściwych wyborów oraz pokazano jak sobie radzić w tych sytuacjach. Zaznajomiono również uczniów z  pojęciem „kindersztuby”. Przerwy między scenkami ubarwiały układy taneczne oraz piosenki. Klasa III G wykonała scenografię, a II G przygotowała zabawne konkurencje sportowo-rekreacyjne oraz nagrody. Na koniec dnia cała społeczność zatańczyła „Belgijkę”. Początek wiosny uznajemy za udany.

 

 

 

 

 

Powitanie wiosny

Na pierwszy dzień wiosny każdy czeka z utęsknieniem. Zatem, gdy nadejdzie, należy go odpowiednio uczcić. Zgodnie z polską tradycją, aby pożegnać zimę, trzeba spalić lub wrzucić marzannę do wody.

Nasze przedszkolaki i uczniowie klasy II i III witały wiosnę 21 marca. Barwnym korowodem z marzanną na czele udały się nad pobliski staw. Tam kukła została spalona i wrzucona do wody. Na jej pożegnanie, wszyscy głośno krzyczeli: ,,Marzanno, marzanno ty zimowa panno, ciebie pożegnamy, wiosnę przywitamy!”

Marzanna odpłynęła, a dzieci z pięknym, zielonym gaikiem powróciły do szkoły. Korzystając z ładnej pogody szukały pierwszych zwiastunów wiosny na placu zabaw, boisku szkolnym i podczas spaceru, w przydomowych ogródkach.

 

 

 

 

 

 

 

Wyjazd na narty biegowe

Trzy marcowe, oczekiwane z niecierpliwością dni zawodnicy BUKOS-u spędzili na najpiękniejszych w Polsce trasach przeznaczonych do uprawiania narciarstwa biegowego.

Był to czas zmagań z własnym zmęczeniem, słabością, ale też oblodzeniem tras na podbiegach, ale jak zwykle udany, pełen przygód, komicznych sytuacji, upadków – by powstać i gnać do przodu w nowoodkryte miejsca, nieznane dotąd dukty izerskiej krainy.

 

 

 

 

 

 

 

Dzień Kobiet

Dzień Kobiet i Dziewczynek przebiegł w naszym przedszkolu bardzo wesoło. Chłopcy złożyli dziewczynkom życzenia, wręczyli kwiaty, upominki i słodycze. Przygotowali dla swoich koleżanek laurki. Wszyscy uczestniczyli w ulubionych zabawach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Najpiękniejsza maska karnawałowa

W dniu 14 lutego 2017 r. odbyło się spotkanie komisji oceniającej prace, które napłynęły na konkurs plastyczny pt.: „Najpiękniejsza maska karnawałowa”.

     Konkurs skierowany był do dzieci przedszkolnych w wieku 3-6 lat oraz dzieci z klas II i III szkoły podstawowej. Konkurs miał na celu rozwijanie aktywności twórczej wśród dzieci i umiejętności manualnych dzieci, promowanie uzdolnień oraz zainteresowań, a także rozwijanie wrażliwości i ekspresji twórczej.

     W konkursie brały udział prace wykonane dowolną techniką plastyczną, o dowolnym rozmiarze i kształcie, przestrzenne (do noszenia/przyłożenia na/do twarzy).

     Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, wzięło w nim udział 43 dzieci, a maski były bardzo ładne i pomysłowe.

 
W tym roku komisja przyznała

cztery równorzędne I miejsca:

 Katarzyna Kriger 3-4 latki

Marcin Józefiak 3-4 latki

Julia Wojciechowska – kl. II

Kacper Kręcisz – kl. II

cztery równorzędne II miejsca:

 Karolina Chudzińska 3-4 latki

Amelia Grybska 6 latki

Kacper Kolańczyk – kl. II

Adrian Kolańczyk – kl. III

 

pięć równorzędnych III miejsc:

Karolina Kriger 5 latki

Lena Kubera 6 latki

Wiktor Mencel 6 latki

Maria Klimkowska – kl. II

Gracjan Śmiejczak – kl. II

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zagraniczni wolontariusze

W dniach 13.02 – 17.02.2017 w naszej szkole zagościły dwie wolontariuszki z zagranicy, Diana Lizabeth Cortes Morado z Meksyku oraz Zoey Zhang z Chin. Wolontariuszki mogły przyjechać do naszej szkoły w ramach międzynarodowego programu AIESEC. Wolontariuszki prowadziły interaktywnych warsztaty w języku angielskim, które miały na celu przybliżenie naszym uczniom i przedszkolakom tematyki międzykulturowości. Udział szkoły w projekcie był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół w Nowym Belęcinie.

Dzięki warsztatom, które odbywały się w ramach lekcji języka angielskiego poznaliśmy kulturę Chin i Meksyku, nawiązaliśmy międzynarodowe przyjaźnie, zaznajomiliśmy się z podstawowymi wyrażeniami w języku chińskim i hiszpańskim, poszerzyliśmy wiedzę o innych krajach oraz przeżyliśmy niezapomniane doświadczenia. Każda klasa miała szansę spotkać się z wolontariuszkami, zadać nurtujące pytania oraz zrobić pamiątkowe zdjęcie.

 

 

 

 

 

 

 

 

Balik karnawałowy

13 lutego w naszej szkole zorganizowano balik karnawałowy dla przedszkolaków i uczniów klas II-III. Już od samego rana w szkole pojawiły się księżniczki, wróżki, kowboje, rycerze i wiele innych bajkowych postaci.

Przybył także didżej, który prowadził zabawy dla dzieci. Uczestnicy baliku wspaniale się bawili przy popularnych melodiach dyskotekowych oraz przy piosenkach dziecięcych. Tańce przeplatane były zabawami i konkursami. Dużą atrakcją dla dzieci były bańki mydlane oraz wata cukrowa, którą na koniec balu otrzymało każde dziecko. Dzieci uwielbiają się przebierać, wcielać się w różne postacie, dlatego balik karnawałowy jest bardzo lubianą przez dzieci formą rozrywki , dostarcza im wiele radości i zadowolenia.

 

 

 

 

 

 

 

Stypendia rozdane

W Zespole Szkół w Nowym Belęcinie podczas apelu podsumowano I półrocze roku szkolnego 2016/2017

 

Stypendia za wysokie wyniki w nauce

Szkoła Podstawowa:

Adam Chylak  – śr. 5,09 klasa VI

Gimnazjum:

Emilia Skorupka - śr. 5,47   klasa II

Dawid Wawrzyniak – śr. 5,47 klasa II

Agnieszka Chuda – śr. 5,19 klasa III

 

Stypendia za osiągnięcia w sporcie

Szkoła Podstawowa:

Tomasz Mrozek klasa VI

Adam Chylak  klasa VI

Gimnazjum:

Emilia Skorupka klasa II

Weronika Marciniak klasa II

Lidia Mejza klasa II

Zuzanna Bolewicz klasa III

 

 

 

 

 

 

 

Bajkolandia

1 lutego w okresie ferii grupa uczniów z oddziałów 0-III ze Szkoły Podstawowej w Nowym Belęcinie wyjechała pod opieką pań Małgorzaty Grybskiej, Renaty Urbaniak i Elżbiety Walczewskiej do sali zabaw Bajkolandia w Lesznie. Uczestnicy wyjazdu po zaliczeniu wszystkich atrakcji, udali się na zasłużony posiłek do McDonald’s.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Święto Babci i Dziadka

W naszej szkole zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez przedszkolnych. Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości.
Dnia 20 stycznia w przedszkolu odbyła się ta wspaniała impreza, na którą przybyły babcie i dziadkowie. Dzieci wraz z wychowawczyniami przygotowały dekorację sali gimnastycznej oraz piękny program artystyczny, który rozpoczął się od jasełek , a w dalszej części były to wzruszające wiersze, piosenki i tańce związane tematycznie z tymże świętem. Następnie dzieci obdarowały swoich ukochanych gości upominkami, przygotowanymi własnoręcznie. Były to piękne laurki z życzeniami, serduszka, ramki ze zdjęciem wnuczki lub wnuczka oraz cudowne kwiatki. W przyjęciu gości pomagali również rodzice, którzy przygotowali poczęstunek. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Serduszko WOŚP

Przed finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Samorząd Uczniowski zorganizował w naszej szkole konkurs na serduszko WOŚP.

Uczniowie mieli dowolną techniką wykonać serduszka, które zostały później przekazane na licytację w trakcie finału w Garzynie. Wyłoniliśmy trzech finalistów którzy otrzymali nagrody książkowe  a byli to: Julka Jędrzejak, Jagoda Jańczak i Nina Konieczna. Pozostali uczestnicy obdarowani zostali pamiątkowymi dyplomami, notesami i smyczami. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Finał WOŚP

Jak co roku uczniowie naszej szkoły brali udział w kolejnym już finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W tym roku 12 wolontariuszy z gimnazjum zbierało pieniądze w XXV finale WOŚP i uzbierali w sumie ponad 4000 zł. W finale w Garzynie brali również udział uczniowie i wychowawcy z klas 0-III SP i uczniowie klas IV - VI SP. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Janko Muzykant

Tradycją naszej szkoły są coroczne jasełka przygotowane przez uczniów pod opieką nauczycieli. Jednak w tym roku nie przedstawiliśmy tradycyjnych jasełek, lecz przygotowaliśmy spektakl teatralny do noweli Henryka Sienkiewicza Janko Muzykant.

Wystawienie spektaklu po pierwsze: wieńczyło obchody roku pisarza, w które włączyli się również uczniowie naszej szkoły. Po drugie: celem spektaklu było dostrzeżenie osób wykluczonych, a Janko jest tego najlepszym przykładem.

 Nasza adaptacja różniła się z treścią utworu, bo ta została wpleciona w realia Świąt Bożego Narodzenia. Naszym zamierzeniem było, aby smutne zakończenie noweli, było jednak nadzieją na lepsze jutro, bo przecież takim jest czas Bożego Narodzenia , czas cudów , kiedy wszystko zdarzyć się może…

Dlatego nasz Janko w końcowej części przedstawienia grał na skrzypcach Bożej Dziecinie i uczestniczył w koncercie kolęd w wykonaniu uczniów.

            Przedstawienia odbyły się 22.12.2016 r. dla uczniów oraz 05.01.17 r. dla rodziców i społeczności lokalnej.

        

W przedstawieniu wystąpili uczniowie:

Przedstawienie teatralne:

Narratorzy – Kinga Łukaszewska, Patryk Michalak

Janko Muzykant – Mateusz Mejza

Matka – Wiktoria Sobczak

Kumy -  Kinga Jakubczak, Monika Mazur, Małgorzata Nowak

Ksiądz – Marcin Jaraczewski

Pastuch – Marcin Mejza

Służące – Anna Dąbrowska, Wiktoria Barczyńska

Jaśnie Państwo – Marlena Witczak , Bartosz Cwojdziński

Stach – Jakub Gawroński

Wójt – Sara Bukowiecka

Taniec oberek – uczennice kl. IB gim.

Taniec widm – uczennice kl. II gim.

Św. Mikołaj – Jędrzej Lasik

Święta Rodzina – Zofia Kozica, Patryk Smektała

Koncert kolęd

Chór szkolny

Dzieci z przedszkola grupa p. R. Dubickiej: Nadia Kaźmierczak, Karolina Kriger, Sonia Wojciechowska

Soliści:

Kinga Jakubczak, Monika Mazur, Laura Kolańczyk, Julia Lasik, Julia Kowalska,

Ewa Szczupak, Klaudia Sroka, Anna Nowak, Michalina Ratajczak, Jagoda Jańczak, Justyna Nawrocka, Wiktoria Glapiak, Mateusz Nawrocki.

Szczególne podziękowania kierujemy dla Pana Piotra Chudego, który zawsze pomaga nam w naszych przedsięwzięciach. Teraz skrzypce z gonta dla Janka Muzykanta. Dziękujemy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wizyta "Gwiazdora"

22grudnia 2016r. do dzieci z przedszkola i klasy II i III przyjechał saniami Gwiazdor ze swoim pomocnikiem Elfem.

Spotkanie rozpoczęło się od wspólnych zabaw Elfa z dziećmi, a później pojawił się Gwiazdor, który miał dla wszystkich dzieci prezenty. Dzieci były bardzo zadowolone. Wspólnie śpiewały kolędy i pozowały do zdjęć z Gwiazdorem.

 

 

 

Galeria klasy II SP

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kolejny "krok na śniegu"

Udało się!!! - członkom klubu BOKOS zorganizować jeszcze w Starym Roku kolejny „krok na śniegu”.  Jak zwykle spora grupa bo 43 osoby z naszej gminy oraz kilku zawodników  z klubu LKO Leszno wyjechało w Góry Izerskie w ostatnich dniach grudnia.

Od miesiąca obserwowaliśmy grubość pokrywy śnieżnej w Jakuszycach. Wiedzieliśmy, że jest dość sporo śniegu, jednak były obawy by nie roztopił  go deszcz, który jest największym „wrogiem” białego puchu. Przez trzy dni szusowaliśmy w wymarzonej pogodzie: śnieg, słońce i praktycznie brak wiatru. Takie dni zaznacza się w kalendarzu, bo jest ich naprawdę niewiele na polanie jakuszyckiej, na której w zasadzie ciągle wieje wiatr. Znane trasy, wzniesienia, zjazdy, punkty kontrolne zaliczali narciarze. Jedni dopiero się uczyli, inni doskonalili swoją technikę jazdy na nartach. Jednak byli i tacy, którzy opanowawszy styl klasyczny, zmienili narty i uczyli się techniki łyżwowej. Smutno było upuszczać skrzącą się w słońcu „krainę śniegu”, ale sezon zimowy przecież dopiero się rozpoczął i na pewno  jeszcze tej zimy tam wrócimy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ogłoszenia

Samorządu Uczniowskiego

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mikołajki w "Wesołym Domku"

W poniedziałek 5 grudnia uczniowie klasy II i III spędzili bardzo przyjemne chwile w ,,Wesołym Domku” w Lesznie. Była to okazja to aktywnego spożytkowania swojej energii oraz integracji ze swoimi koleżankami i kolegami.

Na dzieci czekało mnóstwo atrakcji m.in.: zjeżdżalnie, tunele, basen z kolorowymi piłeczkami, sala multimedialna z interaktywną planszą do gry w piłkę nożną i kąciki zabaw. Wszyscy świetnie się bawili, a kto zgłodniał, korzystał na miejscu z oferty kawiarenki. Pobyt w sali zabaw był prezentem mikołajkowym od rodziców. Dziękujemy ,,Wesołemu Domkowi" za miłe przyjęcie, balonowe niespodzianki i wspaniałą zabawę!

 

 

 

 

 

 

 

Konkurs na najpiękniejszą choinkę

18.12 2016r. już po raz piętnasty odbył się konkurs na najpiękniejszą choinkę zorganizowany przez GCK w Krzemieniewie.

Z naszej szkoły na konkursie ubierane były dwie choinki. Jedna przez uczniów klas II i  III oraz  przedszkola, a druga przez uczestników zajęć profilaktyczno- terapeutycznych. Motywem przewodnim ozdób choinkowych były anioły. Wszystkie ozdoby, które zawieszono na choinkach wykonały dzieci, czasami z pomocą rodziców. Wszystkie anioły były przepiękne i choinki wyglądały bardzo efektownie. Podczas konkursu nie było oceniania choinek przez komisję, ale z racji 15-lecia konkursu wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody.

 

 

 

 

 

 

Świeć Gwiazdeczko

Dnia 15.12.2016r. dzieci z przedszkola, klasy II i III przygotowały część artystyczną z okazji spotkania wigilijnego Związku Emerytów i Rencistów oraz Koła Gospodyń z Nowego i Starego Belęcina.

Dzieci z przedszkola przedstawiły Jasełka, śpiewały kolędy i tańczyły na cześć narodzonego Pana Jezusa. Starsze dzieci przygotowały obrzęd kolędowania z gwiazdą, w którym pojawiły się dawne tradycje kolędowania, pastorałki i kolędy. Występy uczniów naszej szkoły urozmaiciły spotkanie przy opłatku. Wszystkim bardzo się podobały.

 

 

 

 

 

 

Choinka dla zwierząt

Okres zimy to bardzo trudny czas dla zwierząt leśnych, ponieważ trudno znaleźć pożywienie. Zwierzynę dokarmiają leśnicy, ale przedszkolacy z Nowego Belęcina  postanowili im w tym pomóc.

Dzieci wybrały się do lasu, by przygotować choinkę dla zwierząt. Zabrały ze sobą mnóstwo smakołyków dla zwierząt. Wystarczyło na dekorację trzech  choinek. Na drzewkach zawisły marchewki, jabłka, buraczki, łańcuchy z ziemniaków i marchwi. Pod choinkami wyłożyli  siano i wysypali ziarno. Dzieci mają nadzieję, że zwierzęta bardzo ucieszą się z takich podarków i będzie im smakowało. Zadowolone wróciły do przedszkola.

 

 

 

 

 

 

 

Mikołajki w przedszkolu

6 grudnia – jak dobrze wiecie
Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie.
I każde dziecko prezent dostanie.

I tak też było w naszym przedszkolu.  6 grudnia dzieci z wielką niecierpliwością czekały na Świętego Mikołaja.  Panował świąteczny nastrój. Wszystkie dzieci założyły czapki św. Mikołaja,  udekorowały  choinkę  różnymi ozdobami  i lampkami , Nasali  zawiesiły kolorowy  łańcuch. Były bardzo podekscytowane, aż nagle ktoś zapukał do drzwi. Gdy wyszły, pod drzwiami stał ogromny worek z prezentami.  Każde dziecko dostało coś słodkiego. Wszyscy bardzo się cieszyli, śpiewali świąteczne piosenki i czekają na Gwiazdora.

 

 

 

 

 

 

 

Mikołajki z ZAKSą

Mikołajki dla klasy I A gimnazjum z ZS w Nowym Belęcinie były w tym roku wyjątkowe, bo spędzone na kibicowaniu meczu ZAKSA Kędzierzyn- Koźle – BBSK Istambuł w ramach rozgrywek Ligi mistrzów w piłce siatkowej.

Była to forma nagrody za zajęcie 2 miejsca w konkursie plastycznym p.t.„Święta z ZAKSĄ”, do którego przystąpiły dziewczęta tej klasy, które są miłośniczkami tej dyscypliny i kibicują zespołowi ZAKSY. Nie udałoby się zorganizować całego przedsięwzięcia bez pomocy Urzędu Gminy Krzemieniewo, za co klasa IA jest bardzo wdzięczna, gdyż spełniło się jedno z ich największych marzeń: oglądanie na żywo m.in. takich zawodników jak: Zatorski, Witczak, Tillie, czy Bieniek. Były autografy, wspólne zdjęcia i tablo z zawodnikami , które otrzymali uczniowie.

 

 

 

 

 

 

 

 

Wizyta Górnika

5 grudnia w naszym przedszkolu gościliśmy górnika z Kopalni Miedzi w Polkowicach. Górnik przybył w pełnym galowym umundurowaniu. Dzieci mogły się przyjrzeć jak wygląda strój górnika, a także przymierzyć czapkę. Ponadto dowiedziały się jak ciężka  i  niebezpieczna jest praca pod ziemią. Górnik przygotował dla dzieci konkursy i wykonał z nimi czapkę górnika zwaną czako. Wszystkie przedszkolaki zostały obdarowane przez gościa cukierkami. 

 Serdecznie dziękujemy niezwykłemu gościowi za przybycie do naszego przedszkola.

 

 

 

 

 

 

 

Bieg Podchoinkowy

4 grudnia 2016 roku 108 zawodników stanęło na starcie, by wziąć udział w Podchoinkowym Biegu na Orientację przy wigwamie w Bojanicach, na terenie gminy Krzemienie.

     Bieg na Orietację to doskonały sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu na łonie natury, a przy okazji  „uruchomienie”  myślenia, często przy dużym zmęczeniu fizycznym i towarzyszącym stresie związanym z rywalizacją (zawodnik na starcie otrzymuje mapę z zaznaczoną trasą, którą należy pokonać w jak najkrótszym czasie, wygrywa osoba, która odnajdzie wszystkie punkty zaznaczone na mapie w jak najkrótszym czasie).

Zawodnicy mieli  do wyboru trzy trasy o różnym poziomie trudności . Parametry tras to: 3,7 km i 8 punktów kontrolnych, 5,06 km i 15 punktów kontrolnych oraz  6,26 km i 20 punktów kontrolnych. Weryfikacja zawodników odbywała się za pomocą elektronicznego sytemu Sport Ident czyli każdy zawodnik posiadał  czip, którym potwierdzał zaliczenie poszczególnych punktów.

Wyniki zawodów:

Trasa długa

Kobiety

1.     Aleksandra Hornik - WKS Grunwald

2.     Marta Murawska – Azymut Mochy

3.     Katarzyna Śnica – Orientpark Iwiny

Mężczyźni

1.     Mateusz Madej - Orientpark Iwiny

1.     Mateusz Hoffman – Lipno

2.     Dariusz Pachnik - Orientpark Iwiny

Trasa średnia

Kobiety

1.     Dominika Niezgódka - Arkady Raszków

2.     Emilia Piecek - Orientpark Iwiny

3.     Klaudia Smektała – BUKOS Stary Belęcin

Mężczyźni

1.     Patryk Smektała - BUKOS Stary Belęcin

2.     Mikołaj Kulczak – ZS Nowy Belęcin

3.     Marcin Mejza - BUKOS Stary Belęcin

Trasa krótka

Kobiety

1.     Zuzanna Pietrowska – LKO Leszno

2.     Agata Wels - BUKOS Belęcin

3.     Małgorzata Nowak - BUKOS Belęcin

Mężczyźni

1.     Jędrzej Pachnik - Orientpark Iwiny

2.     Kacper Oczkowski - Arkady Raszków

3.     Michał Szczęsny - Orientpark Iwiny

 

         Organizatorami biegu były kluby BUKOS Stary Belęcin oraz LKO Leszno.

Bieg mógł zostać zorganizowany dzięki wsparciu takim instytucjom i osobom jak: Gmina Krzemieniewo i Nadleśnictwo Karczma Borowa, sołtys Bojanic Przemysław Klupsch  oraz wolontariuszom: Dominik Wels, Robert Wels, Hanna Klimkowska i Natalia Ptak.

 

 

 

 

 

 

 

 

Andrzejki w przedszkolu

Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, podczas której można się oderwać od szkolnej rzeczywistości i przenieść w świat fantazji.

Z tej okazji 30 listopada zostały zorganizowane zabawy w przedszkolu, w klasach II – III i dyskoteka dla starszych dzieci. Podczas zabawy andrzejkowej, jak każe tradycja, nie obyło się bez wróżb. Chętni mogli poznać swoją przyszłość. Nie zabrakło także największych tanecznych przebojów, dzięki temu wszyscy wspaniale się bawili. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Andrzejki

Andrzejki to stary ludowy zwyczaj. W wigilię św. Andrzeja prześcigano się w pomysłach, by z najróżniejszych oznak wyczytać swoją przyszłość. Tradycje wróżb przetrwały do dzisiaj. Obecnie andrzejki są wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji.

Nasi młodsi uczniowie 30 listopada postanowili wspólnie zorganizować imprezę andrzejkową. W tym dniu dzieci dowiedziały się co je czeka w niedalekiej przyszłości, kto musi uważać na zdrowie, kto spotka kogoś dawno nie widzianego, ile prezentów dostanie od Mikołaja oraz przyszłości tej bardziej odległej np. dotyczącej tego, kto jaki zawód wybierze, gdy już dorośnie. Było też lanie wosku, wędrówka butów i życzenia na przyszłość. Czy wróżby się spełnią – przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły one wszystkim wiele radości, były okazją do wspólnej zabawy przy dźwiękach wesołej muzyki. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzień Pluszowego Misia

w Przedszkolu

25-go listopada przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. W tym dniu każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim ulubionym pluszowym misiem.

Dzieci poznały historię święta, wspólnie recytowały wiersze o misiach, a także brały udział w zabawach ruchowych i plastycznych. Dużo radości sprawiły im „misiowe tańce” – zabawy z ulubionym pluszakiem. Po tańcach na dzieci czekał słodki poczęstunek. Dzień upłynął miło i przyjemnie.

  

 

 

 

 

 

 

 

 

W bibliotece publicznej

25 listopada uczniowie klasy drugiej byli gośćmi Biblioteki Publicznej w Nowym Belęcinie. Dzieci uczestniczyły w obchodach ,,Światowego Dnia Pluszowego Misia".

Tuląc w ramionach przyniesione przez siebie misie, rozmawiały z panią bibliotekarką o swoich pluszakach. Następnie w skupieniu wysłuchały opowiadania o misiu, którego bardzo bolał ząb. Tekst przeczytała im bibliotekarka, pani Zofia Józefiak. Dzieci wykonywały ilustracje do wysłuchanego fragmentu książki oraz zaśpiewały piosenkę o misiu Łakomczuszku. Na zakończenie podziękowały pani Zosi za miłe spotkanie. Obiecały odwiedzać to miejsce częściej.

  

 

 

 

 

 

 

 

 

Wesoły domek

Dzieci z oddziału przedszkolnego i przedszkola wybrały się na wycieczkę do Wesołego Domku w Lesznie.

Wizyta wszystkim przypadła do gustu, ponieważ niezwykłą frajdą okazała się konstrukcja składająca się z labiryntu przejść, zjeżdżalni i basenów z piłeczkami. Dzieci mogły też bawić się w domku dla lalek i na straganie z warzywami. Dużą popularnością cieszyły się suknie księżniczek, w które przebierały się dziewczynki. Pobyt bardzo szybko dobiegł końca. Pełni niezapomnianych wrażeń i emocji dzieci pożegnały się z bajkowym miejscem i wróciły do przedszkola. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzień Pluszowego Misia

W piątek 25.11.2016r. dzieci z przedszkola świętowały Dzień Pluszowego Misia. Wszystkie dzieci przyniosły z domu ulubione maskotki misiów i razem z nimi pojechały do biblioteki w Krzemieniewie.

Tam dzieci  wysłuchały opowieść o historii powstania pluszowego misia, wierszyki, w których bohaterami były misie. Rozwiązywały różne zagadki, układały misia z wyciętych elementów oraz tworzyli misia z wydzieranki.  Na koniec wszystkie dzieci otrzymały słodką niespodziankę oraz znaczek odblaskowy w kształcie misia. Światowy Dzień Pluszowego Misia był też znakomitą okazją, aby przybliżyć przedszkolakom literaturę, której bohaterami są misie. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wyjazd do Planetarium w Toruniu

W piątek 18 listopada 2016r. uczniowie z klas pierwszych i drugiej Gimnazjum pod opieką p. Iwony Kubasik, p. Pauliny Rzepeckiej i p. Dyrektora Mikołaja Kulczaka wybrali się do Torunia.

W Planetarium obejrzeli seans pt. „Wirująca Ziemia”, związany z ruchem obrotowym Ziemi. Na sztucznym niebie, którym jest kopuła o średnicy 15 m, mogli zobaczyć m.in. układ gwiazd, konfigurację planet na tle zodiaku i wiele innych zjawisk widocznych z Ziemi na niebie prawdziwym. Obserwowali, jak zmienia się wygląd nieba i układ gwiazdozbiorów w ciągu roku. Sprawdzali, jak długo trwa doba oraz rok na innych planetach.

Następnie gimnazjaliści obejrzeli w sali interaktywnej Orbitarium model sondy Casssini. Z pulpitu rozmieszczonego wokół okazałego modelu mogli sterować jej urządzeniami, a także sprawdzić do czego służą. Własnoręcznie uruchamiali efektowne silniki odrzutowe. Przy pomocy interaktywnych urządzeń i modeli mieli możliwość sprawdzenia, czy prawdą jest, że odległy sygnał dociera do nas z opóźnieniem, ile ważyłby człowiek mieszkając na Marsie lub Saturnie?

Po wizycie w Planetarium, wycieczkowicze z Panem przewodnikiem spacerowali ulicami Starego Miasta. Uczniowie podziwiali Krzywą Wieżę, bramy w murach miejskich, pomnik i dom Mikołaja Kopernika oraz fontannę Flisaka. Wysłuchali historii „Osiołka”, „Filutka” i innych legend dotyczących Torunia. Duże wrażenie wywarły na uczniach ruiny Zamku Krzyżackiego i Średniowieczne Mury Obronne.

Okupieni w toruńskie pierniki wróciliśmy szczęśliwi i zadowoleni do domu.

 

 

 

 

 

 

 

Kot w jednym kapeluszu

Dnia 17 listopada uczniowie klasy drugiej i trzeciej wybrali się do Gostyńskiego Ośrodka Kultury ,,Hutnik” na spektakl teatralny pt: ,,Kot w jednym kapeluszu”.

Aktorzy w zabawny sposób przedstawili dzieciom historię kotów mieszkających na dachu i mających przeróżne przygody. Pointą przedstawienia było stwierdzenie, że każdy z nas jest inny, ale przez to każdy jest w czymś dobry i wyjątkowy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Na straganie"

Przedszkolacy: 5-latki oraz zerówka przedstawiły inscenizację piosenki pt. „Urodziny marchewki” oraz wiersz „Na straganie”.

Dzieci przekazały w ten sposób, jak ważne dla zdrowia są warzywa i owoce. Zachęciły również do zdrowych nawyków żywieniowych poprzez wspólną zabawę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szkoła Małego Inżyniera

Miło nam poinformować, że nasza szkoła zakwalifikowała się do programu "Szkoła Małego Inżyniera". Organizatorem tego projektu jest Volkswagen Poznań oraz Fundacja Edukacji Małego Inżyniera.

W ramach realizacji projektu "Szkoła Małego Inżyniera" możemy uzyskać kompletny i unikatowy zestaw, który dostarczy nam wiedzy, narzędzi oraz pomysłów do zarażenia pasją do robotyki uczniów naszej szkoły. W skład każdego zestawu wchodzą: zestawy klocków LEGO MINDSTORMS EV3 do budowy oraz programowania robotów o wartości 6 000 zł, całodniowy festiwal technologiczny pełen niezwykłych pokazów stanowisk edukacyjnych, warsztatów z zakresu robotyki i programowania oraz certyfikowane szkolenie z prowadzenia zajęć z wykorzystaniem klocków LEGO MINDSTORMS EV3 dla dwóch nauczycieli zatrudnionych w szkole.

Do udziału w projekcie zgłosiło się ok. 200 szkół z województwa wielkopolskiego. Która szkoła wygra ten pojedynek? Spośród nadesłanych zgłoszeń 13 szkół z największą liczbą głosów otrzyma unikatowy zestaw nagród. Zachęcamy zatem uczniów, nauczycieli, rodziców, znajomych i przyjaciół do głosowania. Jak głosować?

Należy wejść na stronę www.szkolamalegoinzyniera.pl i oddać swój głos na  Zespół Szkół Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Nowym Belęcinie. Codziennie jeden użytkownik może oddać jeden głos. Głosowanie trwa od 15 listopada do 18 grudnia 2016r. Pamiętajcie - każdy głos ma znaczenie!

Jeśli chcemy otrzymać te nagrody i sprawić, aby w szkole nie było ”nudno” pamiętajmy o głosowaniu!!! Kto wie? Może ktoś z nas odnajdzie w sobie duszę małego inżyniera?

 

 

 

 

 

 

 

Bieg Niepodległości

11 listopada 2016 r. ok. stu uczestników wzięło udział w II Biegu Niepodległości, który odbył się w Bojanicach.  W ten sposób organizatorzy czyli Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół w Nowym Belęcinie oraz Belęciński Uczniowski Klub Orientacji Sportowej postanowili uczcić Święto Niepodległości biegając na orientację po leśnych duktach okolic Bojanic.

Uczestnicy mieli do wyboru dwie trasy, pierwsza liczyła ok. 3,9 km, a druga 5,6 km.  Do wspólnej zabawy przyłączyła się także reprezentacja uprawiających nordic walking.  

Obchody Święta Niepodległości rozpoczęto odśpiewaniem hymnu narodowego. Zanim wszyscy wyruszyli na trasę, sekretarz zawodów Dominik Wels przeprowadził krótki instruktaż z zasad biegania na orientację. Uczestnicy biegu otrzymali mapy tras z naniesionymi punktami kontrolnymi. Zwycięzcami na trasie krótkiej zostali: Weronika Szkudlarska, Klaudia Smektała, Maria Klimkowska, a na trasie dłuższej: Piotr Klimkowski, Dawid Siniecki, Justyna Smektała. Każdy uczestnik biegu został poczęstowany ciepłą herbatą i grochówką.  

Bieg mógł zostać zorganizowany dzięki wsparciu takim instytucjom jak: Gmina Krzemieniewo i Zespół Szkół Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. J. Ponikiewskiego w Nowym Belęcnie oraz sponsorom: pan Radosław Sobecki, Przemysław Dopierała, Firma Netbox z Gostynia oraz wolontariuszom na czele z Dominikiem Welsem.

Zapraszamy do III edycji Biegu Niepodległości w przyszłym roku.

 

 

 

 

 

 

 

11 listopada

Narodowe Święto Niepodległości w Zespole Szkół w Nowym Belęcinie uczczono w tym roku nieco inaczej. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli zorganizowali przegląd piosenki żołnierskiej, który odbył się w czwartek 10 listopada 2016 roku na sali gimnastycznej. Każda z klas zaprezentowała przed zgromadzoną publicznością jeden utwór o tematyce żołnierskiej bądź patriotycznej i tym samym, każdy uczeń mógł się poczuć jak prawdziwy artysta. Podczas występów panowała radosna i patriotyczna atmosfera, powiewały flagi zrobione przez uczniów, a uczniowie klas starszych opatrzyli całość komentarzem słownym, w którym przekazali istotę tego tak ważnego dla nas, Polaków Święta.

 

 

 

 

 

 

Mistrzostwa Powiatu

w Tenisie Stołowym

Zespół Szkół w Nowym Belęcinie   był gospodarzem Drużynowych Mistrzostw Powiatu w tenisie stołowym szkół podstawowych i gimnazjalnych.

Tenisiści z Belęcina w  rywalizacji  na poziomie szkół podstawowych w kategorii chłopców oraz dziewcząt z gimnazjum byli bezkonkurencyjni. Natomiast chłopcy z gimnazjum zajęli 5 miejsce.

 

Wyniki :

 

Szkoła Podstawowa – chłopcy

1 miejsce – SP Nowy Belęcin (Tomasz Mrozek, Adam Chylak)

2 miejsce – SP Osieczna (Jędrzej Janowicz,  Joachim Kuśnierek, Mikołaj Śląski)

3 miejsce – SP Dąbcze (Bartosz Kaźmierczak,  Marcel Rosik,  Wiktor Adamczak)

 

Gimnazjum – dziewczęta

1 miejsce – SP Nowy Belęcin ( Zuzanna Bolewicz, Klaudia Smektała)

2 miejsce – SP Kąkolewo  (Sylwia Skorupka, Weronika Nadolna)

 3 miejsce – SP Święciechowa (Paulina Fic, Zofia Jóźwiak)

 

Gimnazjum – chłopcy

1 miejsce – SP Kąkolewo (Jakub Mądry, Kacper Fiszer)

2 miejsce – SP Święciechowa (Norbert Wrotyński, Marcin Jóźwiak )

3 miejsce – SP Rydzyna (Mikołaj Nowak, Jędrzej Paszkowski, Nikodem Wawrzynowicz)

 

 

 

 

 

 

 

Spotkanie z pisarzem

Uczniowie klas I i II Gimnazjum w Nowym Belęcinie uczestniczyli 3 listopada br. w spotkaniu ze znanym pisarzem, scenarzystą i dramaturgiem Jackiem Getnerem.

Nasz gość w sowim dorobku zawodowym ma scenariusze do kilkuset odcinków różnych seriali telewizyjnych min. „Klan”, „Malanowski i partnerzy”, „Wiedźmin” i dialogów do fabularnych gier komputerowych. Jest także laureatem licznych konkursów pisarskich i dramaturgicznych oraz autorem powieści dla młodzieży pt. "Pan Przypadek i trzynastka" opowiadających o przygodach rodzimego detektywa geniusza.

W pierwszej części spotkania młodzież zadawała Panu Jackowi pytania dotyczące wielu aspektów pisania książek i scenariuszy do filmów. A po spotkaniu była jeszcze miła chwila rozdawania autografów. W II części spotkania miały miejsce zajęcia praktyczne na temat pracy scenarzysty telewizyjnego na tle scenarzysty filmowego czyli różnice i podobieństwa miedzy manufakturą a fabryką. Tutaj młodzież starał się dialogować wybrane sceny serialu na podstawie treatmentu. Pan Jacek Getner przekazał do szkolnej biblioteki swoje najnowsze książki z serii przygód Pana Przypadka.

 

 

 

 

 

 

 

Pamiętamy o zmarłych

28 października 2016 r. dzieci z klas 0-III tradycyjnie już wybrały się z wizytą na pobliskie cmentarze.

Przy kościele w Siemowie proboszcz Marek Kędziora przypomniał uczniom, że okres przed świętem Wszystkich Świętych, to szczególny moment na wspomnienia o tych, którzy odeszli od nas, na modlitwę i chwilę zadumy. Mówił o szacunku dla zmarłych i odpowiednim zachowaniu się w takim miejscu jak cmentarz. Po spotkaniu z księdzem, dzieci odwiedziły groby swoich bliskich. Złożyły też kwiaty i zapaliły znicze na grobie księdza Witolda Worsy, pana Andrzeja Piotrowiaka oraz patrona naszej szkoły – Józefa Ponikiewskiego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czytanie to klucz do wyobraźni

Dnia 22 października 2016 roku w sali Gminnego Centrum Kultury w Krzemienie odbył się konkurs głośnego czytania pod hasłem: CZYTANIE TO KLUCZ DO WYOBRAŹNI.

Naszą szkołę reprezentowało jedenastu uczniów Szkoły Podstawowej.

Uczestnicy rywalizowali w trzech grupach wiekowych klas: drugich, trzecich oraz czwartych – szóstych.

Laureatami konkursu zostali:

II miejsce zajęła Amelia Kolańczyk z kl. 5 w kategorii klas czwartych – szóstych,

III miejsce zajął Jakub Kaźmierczak z kl. 3 w kategorii klas trzecich.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gabinet Higienistki

W Zespole Szkół Szkole Podstawowej i Gimnazjum im. Józefa Ponikiewskiego w Nowym Belęcinie został otwarty gabinet higienistki szkolnej.

Szkoła otrzymała dofinansowanie w wysokości 4.833 złotych  z rezerwy subwencji oświatowej na wyposażenie gabinetu profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej.

Pani Ewa Sadowska będzie przyjmować uczniów w każdą środę w godzinach 8.30 – 14.30.

 

 

 

 

 

 

"Błogosławieni miłosierni"

Obserwując współczesny świat można zauważyć bardzo wiele paradoksów, które rażąco przypominają nam o konieczności refleksji nad naszym postępowaniem. Nie zawsze wiemy, na czym oprzeć nasze myślenie i postępowanie, aby przyczyniać się do rozwoju dobra. Dlatego podczas tegorocznego apelu nasi uczniowie przypomnieli i przybliżyli ideę, którą święty Jan Paweł II nazwał Nową wyobraźnią miłosierdzia. Słowo przeplatało się z piosenką o słowiańskim papieżu oraz o tym, byśmy zaufali Panu już dziś i by to On nas prowadził przez życie. Pamiętając, że szczęśliwi są Ci, którzy potrafią dzielić się z ubogimi zarówno materialnie jak i duchowo. Miłym akcentem była obecność księdza proboszcza – Marka Kędziory, który ciekawie opowiedział kilka historii z życia niedawno kanonizowanej świętej Matki z Kalkuty.

Został rozstrzygnięty konkurs plastyczny, którego celem było upowszechnianie wiedzy na temat obchodzonego Roku Miłosierdzia.

Laureaci otrzymali nagrody, które zasponsorował ks. Marek Kędziora, a zostali nimi:

W szkole podstawowej:

I miejsce Katarzyna Jańczak z kl. III i Kamil Dolata z kl. II

II miejsce Maria Klimkowska z kl. II i Krystian Sfora z kl. II

III miejsce Julia Wojciechowska z kl. II i Wiktoria Sfora z kl. III Wyróżnienia: Jakub Socha Adam Chylak z klasy VI SP oraz Kinga Jakubczak z klasy I A gimnazjum. Podsumowano również projekt zorganizowany przez zespół nauczycieli zajmujących się szkolnym programem wychowawczym i profilaktycznym, który był realizowany w ciągu ostatniego miesiąca w ramach zajęć z wychowawcą pod hasłem: „ Z wolontariatem za pan brat”. Poszczególne klasy miały za zadanie wykonanie plakatu techniką kolażu, który przybliżył uczniom tematykę wolontariatu. Mamy nadzieję, że będzie to pierwszy krok na drodze, którą pójdą młodzi ludzie, którzy nie będą obojętni na krzywdę, niesprawiedliwość, ubóstwo, cierpienie …. tych najmniejszych i najbardziej potrzebujących.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzień Edukacji Narodowej

Dnia 14 października 2016 roku w Zespole Szkół w Nowym Belęcinie odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Uczestniczyli w niej uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice oraz zaproszeni goście. Część artystyczną przygotowali najmłodsi uczniowie pod opieką swoich wychowawczyń: Małgorzaty Grybskiej, Renaty Urbaniak i Elżbiety Walczewskiej. Dzieci z Zerówki oraz klasy II i III przedstawiły bajkę „Kopciuszek” Jana Brzechwy. Przedstawienie wszystkim bardzo się podobało. Mali artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Podczas uroczystości nagrodę Wójta Gminy Krzemieniewo odebrała nauczycielka, pani Elżbieta Walczewska. Nagrody dyrektora szkoły otrzymali: pani Katarzyna Juskowiak, pani Iwona Kubasik, pani Katarzyna Klimkowska, pani Małgorzata Nowak-Jesiak oraz pan Sławomir Mrozek. Wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły uczniowie złożyli życzenia i wręczyli kwiaty.

 

 

 

 

 

 

 

 

Z wizytą w jednostce wojskowej

w Lesznie

7 października wszyscy przedszkolacy oraz uczniowie klasy II odwiedzili Jednostkę Wojskową w Lesznie.

Tego dnia brama garnizonu leszczyńskiego była otwarta dla wszystkich, którzy chcieli zwiedzić jednostkę. Obchodzono tam Święto Wojsk Lądowych na pamiątkę Wiktorii Wiedeńskiej Jana III Sobieskiego. To właśnie Jan III Sobieski jest patronem 11 Dywizji Kawalerii Pancernej, w skład której wchodzi leszczyński pułk. Pułk wystawił cały swój sprzęt - wyrzutnie rakietowe, wozy wsparcia, a nawet sanitarkę. Dzieci podziwiały żołnierzy w mundurach wyjściowych i bojowych. Mogły wejść do środka pojazdów wojskowych, co sprawiło im ogromną radość. Żołnierze stworzyli bardzo miłą atmosferę, chętnie odpowiadali na wszystkie pytania.

Wizyta w wojsku dostarczyła dzieciom niezapomnianych wrażeń.

 

 

 

 

 

 

Sztafetowe Biegi Przełajowe

5 października w Parku Jonstona w Lesznie uczniowie startowali w sztafetowym biegu przełajowym.

Reprezentacja dziewcząt z Gimnazjum w Nowym Belęcinie w składzie: Emilia Skorupka, Kinga Jakubczak, Marlena Witczak, Wiktoria Barczyńska, Kinga Jurdeczka, Lidia Mejza, Paulina Sarbinowska, Roksana Gołembska, Laura Kolańczyk i Weronika Marciniak uplasowała się na  3 miejscu w powiecie leszczyńskim.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzień Chłopaka

30 września w przedszkolu tradycyjnie obchodziliśmy Dzień Chłopca. Z tej okazji wszystkie dzieci miały założone kolorowe krawaty.

Dla chłopców dziewczynki przygotowały laurki i słodkie upominki. Były wspólne zabawy przy muzyce. Tego dnia wszyscy byli radośni i bardzo zadowoleni.

 

 

 

 

 

 

 

Wizyta w lesie

20 września uczniowie klasy II i III udali się na pieszą wycieczkę do pobliskiego lasu.

Pod opieką wychowawczyń pani Renaty Urbaniak i pani Małgorzaty Grybskiej uczniowie podziwiali piękno lasu w jesiennej szacie, słuchali odgłosów ptaków, zbierali dary lasu do klasowego kącika przyrody. Poznali zasady właściwego  zachowania się w lesie. Zmęczeni leśnym spacerem, w połowie drogi, przysiedli na mały posiłek. Zadowoleni, choć troszkę zmęczeni, po dwugodzinnym marszu powrócili do szkoły.

 

 

 

 

 

 

 

 

Wybory do samorządu szkolnego

Dnia 21 września 2016r. w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego.

Uczniowie w sali bibliotecznej głosowali na nowy skład Samorządu.

W tym roku szkolnym w skład Samorządu weszli:

1. Laura Kolańczyk

2. Dawid Zieliński

3. Julia Kowalska

4. Zuzanna Musielak

5. Krystian Sfora

6. Roksana Gołembska

7. Wojciech Okoniewski

8. Jędrzej Lasik

9. Szymon Jakubczak.

Opiekunem Samorządu została p. Paulina Rzepecka

 

 

 

 

 

 

 

 

Wycieczka do lasu

Jesień to pora roku, kiedy bardzo chętnie odwiedzamy las pełen darów i ciepłych barw.  Wiele radości sprawiają wszystkim wędrówki po leśnych ścieżkach.

 Na taką wędrówkę wybrały się dzieci z przedszkola. Dopisywała przepiękna pogoda, świeciło słońce. Dzieci na łonie natury zjadły śniadanie i wyruszyły na leśne ścieżki. Uczyły się rozpoznawać gatunki drzew i krzewów. Zbierały żołędzie, szyszki, kolorowe liście, z których wykonali przepiękne obrazki  i w klasie urządziły wystawkę. Pobyt w lesie sprawił wszystkim dużo przyjemności.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plan lekcji

Plan lekcji 2016/2017

 

 

poniedziałek

wtorek

środa

czwartek

piątek

 

 

 

 

 

 

 

 

Inauguracja roku szkolnego

1 września 2016 roku uczniowie naszej szkoły rozpoczęli kolejny rok szkolny. Dyrektor szkoły Pan Mikołaj Kulczak przywitał wszystkich zgromadzonych i wygłosił okolicznościowe przemówienie.

Ważnym momentem uroczystości było wspomnienie o smutnej rocznicy wybuchu II wojny światowej i uczczenie pamięci poległych minutą ciszy. Po części oficjalnej uczniowie udali się do klas, gdzie wychowawcy zapoznali ich z tegorocznym planem zajęć lekcyjnych, bo niestety, to już koniec wakacji, ale za dziesięć miesięcy znów się będziemy nimi cieszyć!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wykaz podręczników

Wykaz podręczników na rok szkolny 2016/2017

 

 

oddział przedszkolny oraz szkoła podstawowa

 

gimnazjum

 

 

 

 

 

 

 

 

Lista dzieci przyjętych

do oddziału przedszkolnego

 

kliknij tutaj aby zobaczyć listę

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mistrzostwa Powiatu

w Piłce Nożnej

16 czerwca na boisku "Orlik" w Pawłowicach odbył się Finał Mistrzostw Powiatu Leszczyńskiego w Piłce Nożnej Szkół Podstawowych.

Nasza reprezentacja w składzie:

Kamil Świdurski, Mateusz Kramski, Mateusz Picz, Patryk Smektała, Piotr Picz, Jakub Kołodziej, Adam Chylak, Przemysław Panok, Konrad Ratajczak, Mateusz Byra

zajęła II miejsce.

Gratulujemy !!!

 

 

 

 

 

 

Puchar Najmłodszych

Czyli Mistrzostwa Polski do lat  14-tu, na które przyjeżdżają zawodnicy z całego kraju. W dniach 17-19 czerwca  młodych orientalistów gościła urokliwa miejscowość Garczyn, położona nad jeziorem Długim na Pojezierzu Kaszubskim.

Uczestnicy rywalizowali w ciągu trzech dni na trzech dystansach: sprinterskim, klasycznym i sztafetowym.

Wyniki w poszczególnych kategoriach wiekowych:

K10 – 5 miejsce w biegu sztafetowym: Katarzyna Siniecka,

Julia Kowalska i Anna Nowak,

K10 – Julia Kowalska: 10 w biegu sprinterskim i 11 miejsce w biegu klasycznym,

K10 – Anna Nowak: 11 w biegu sprinterskim i 14 miejsce w biegu klasycznym,

K14 – Lidia Mejza: 18 w biegu sprinterskim i 22 miejsce w biegu klasycznym,

K14 – Weronika Marciniak: 22 w biegu sprinterskim i 20 miejsce w biegu klasycznym,

M11 –  Jakub Socha: 11 miejsce w biegu klasycznym i 13 w biegu sprinterskim

M14 – Dawid Siniecki: 10 w biegu sprinterskim i 15 miejsce w biegu klasycznym

M13 – Patryk Smektała: 22 miejsce w biegu sprinterskim i  19 w biegu sprinterskim.

 

 

 

 

 

 

Bowling

Uczniowie klasy trzeciej pod koniec roku szkolnego wybrali się do Zajazdu w Krzemieniewie, aby wspólnie spędzić czas na zabawach integracyjnych.

Taką wspaniałą zabawą okazał się bowling. Uczniowie podzielili się na dwie drużyny i zaciekle walczyli o punkty, które sprawiały im mnóstwo radości. Wszyscy bawili się doskonale, a w nagrodę otrzymali lody i frytki.

 

 

 

 

 

 

Rozdanie nagród

LOP w Lesznie

W dniu 18 czerwca br. w Arboretum obok Leśniczówki Koczury, Liga Ochrony Przyrody - Zarząd w Lesznie, zorganizowała plenerowe rozdanie nagród za konkurs Mój Las.

W II kategorii wiekowej na konkurs wpłynęło 60 prac uczniów ze szkół w Lesznie, Borku, Rydzynie, Śmiglu, Kościanie, Buczu i Góry.

Miło nam poinformować, że z naszej szkoły wyróżnienie otrzymał Tobiasz Chudziński za albumowe opracowanie pt: Grzyby polskich lasów.

Gratulujemy!

 

 

 

 

 

 

Wycieczka do Trzebani

16 czerwca 2016 r. klasa 3 gimnazjum odwiedziła MZZO w Trzebani w ramach udziału w akcji Zielona szkoła, której organizatorem było Starostwo Powiatowe w Lesznie.

Uczniowie obejrzeli zakład zagospodarowania odpadów oraz uczestniczyli w zajęciach omawiających jego działalność i znaczenie dla środowiska naturalnego.

 

 

 

 

 

 

Lekkoatletyczne

Mistrzostwa Najmłodszych

16 czerwca 2016 r. dzieci z klas I-III uczestniczyły w Mistrzostwach Miasta Leszna i Powiatu Leszczyńskiego dla klas I-III szkół podstawowych rozgrywanych na stadionie lekkoatletycznym w Lesznie. Do zawodów zgłoszonych było 800 dzieci. Zorganizowane były przez Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Lesznie i klub UKS Achilles Leszno w ramach programu „Lekkoatletyka dla wszystkich”. Dzieci rywalizowały w czterech konkurencjach: biegu sztafetowym, biegu na 40 m, skoku w dal i rzucie piłeczką palantową. Po ukończeniu konkurencji uczestnicy zostali udekorowani medalami. Na koniec wszyscy udali się do mini zoo. Zadowolone i pełne wrażeń dzieci wróciły do szkoły. Ten dzień zapewne na długo pozostanie w ich pamięci.

 

Galeria I

 

Galeria II

 

 

 

 

Wycieczka Do Deli Parku

13 czerwca grupa przedszkolna odwiedziła park edukacyjno-rozrywkowy w Trzebawiu.

W Deli Parku na dzieci czekało mnóstwo atrakcji: prehistoryczne zwierzęta, gigantyczne owady, park miniatur, mini zoo, interaktywne place zabaw i wiele innych niespodzianek.

 

 

 

 

 

 

 

 

Spływ kajakowy Baryczą

W dniach 9 – 10 czerwca, uczniowie klasy pierwszej gimnazjum wraz z opiekunami, wychowawczynią Iwoną Kubasik, panem Mikołajem Patelką i dyrektorem Mikołajem Kulczakiem wybrali się na spływ kajakowy Baryczą do Wąsosza.

W pierwszym dniu wyprawy gimnazjaliści dwuosobowymi kajakami przepłynęli około 20 kilometrowy odcinek Wąsosz – Ryczeń. Na trasie znajdowały się stanice, przy których uczniowie odpoczywali i nabierali sił. Przy okazji cumowania w miejscowości Sądowel podziwiali zabytkowy Kościół. W czasie spływu rzecznego wszyscy podziwiali przepiękne krajobrazy, prawdziwe oblicze przyrody.

Przepłynięcie wyznaczonej trasy zajęło kajakarzom około siedmiu godzin. Po ogromnym wysiłku i dotarciu do mety uczestnicy wycieczki mogli wreszcie odpocząć. Wspólnie rozpalili ognisko i piekli kiełbaski. Po posiłku udali się do miejsca noclegowego – sali gimnastycznej w Wąsoszu. Wieczorem rozegrali mecz piłki nożnej i piłki ręcznej.

Następnego dnia udali się do Aquaparku w Polkowicach. Zabaw w wodzie nie było końca. Ostatnim punktem wycieczki było Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Głogowie. Tam oglądali ponad 20 tysięcy monet, które w większość pochodziły z XII wieku.

Podziwiali zabytki sztuki kamieniarskiej, które zostały odnalezione i ocalone podczas prac prowadzonych na głogowskim Starym Mieście.

Uczniowie z zapartym tchem wpatrywali się w wystawy poświęcone m.in. deportacji Polaków z terenów wcielonych do III Rzeszy,  „Socrealizm – sztuka uwikłana”, „Wybory i referenda w PRL w latach 1946 -1989”.

Na koniec wycieczkowicze weszli na Wieżę Głogową, z której podziwiali piękny widok na Głogów.

Wycieczka była udana, wszyscy wrócili do domów uśmiechnięci i zadowoleni.

 

 

 

 

 

 

Ratujemy i uczymy ratować

W roku szkolnym 2015/2016 wszystkie dzieci z klas I-III brały udział w Programie Edukacyjnym „Ratujemy i uczymy Ratować’ prowadzonym przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Na zajęciach prowadzonych przez nauczycielki – p. Reginę Dubicką i P. Małgorzatę Grybską dzieci uczyły się , jak należy się zachować w sytuacji zagrożenia życia. W zajęciach uczestniczyły z dużym zaangażowaniem, a udział w nich poświadczony zostanie wpisem na świadectwach.

 

 

 

 

 

 

Finał WIMS w Indywidualnym

Biegu na Orientację

8 czerwca na Poznańskiej Cytadeli rozegrano Finał Województwa Wielkopolskiego w Indywidualnym Biegu na Orientację w klasyfikacji drużynowej szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Na starcie stanęło ponad 650 zawodników z woj. wielkopolskiego. Każda szkoła mogła wystawić od 3 do 4 zawodników. W klasyfikacji drużynowej brano pod uwagę 3 najlepsze czasy z danej szkoły. Bardzo dobrze spisali się reprezentanci szkół z Nowego Belęcina zajmując miejsca na podium. Brązowe medale wywalczyły drużyny chłopców ze Szkoły Podstawowej w składzie: Patryk Smektała, Mateusz Mejza, Konrad Wolny i Jakub Socha oraz dziewczęta z Gimnazjum: Weronika Marciniak, Lidia Mejza, Agata Wels i Klaudia Smektała. Na 4 miejscu ukończył bieg zespół chłopców z Gimnazjum w składzie: Marek Chwaliszewski, Dawid Zieliński, Dawid Siniecki oraz Mikołaj Marcinkowski. Drużyna dziewcząt ze Szkoły Podstawowej, którą reprezentowały: Kinga Jurdeczka, Aleksandra Biernaczyk, Katarzyna Siniecka i Marlena Witczak uplasowała się na dobrym 6 miejscu w Wielkopolsce. Brawa dla zawodników!!!

 

 

 

 

 

 

"Let's Sing!"

Wyniki Konkursu Piosenki Angielskiej „Let’s sing!”

8 czerwca w Zespole Szkół w Nowym Belęcinie odbył się Konkurs Piosenki Angielskiej „Let’s sing!”. W konkursie wzięło udział 23 uczestników z klas I-III szkoły podstawowej.

Wszyscy uczestnicy z dużym zaangażowaniem przygotowywali się do swoich występów, uczyli się tekstu na pamięć, przygotowywali stroje i pomoce wizualne. Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i językowe.

Jury po wysłuchaniu 10 występów wyłoniło zwycięzców:

I miejsce: Tomasz Andrzejewski, Antoni Andrzejewski, Krystian Sfora (klasa I)

II miejsce: Jakub Kędziora, Michalina Marcinkowska, Tomasz Krzyżostaniak (klasa 2)

II miejsce: Justyna Nawrocka (klasa 3)

III miejsce: Emilia Mróz (klasa 3)

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w Konkursie. Zwycięzcom gratulujemy!

 

 

 

 

 

 

Cała Polska Czyta Dzieciom

Od wielu lat tradycją jest, że w miesiącu czerwcu dzieci  z naszej szkoły odwiedzają w ramach kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” bibliotekę wiejską. Podobnie było w tym roku.

Dnia 6 czerwca 2016 r. na zaproszenie bibliotekarki-Pani Zofii Józefiak z wizytą do biblioteki udały się dzieci z klasy drugiej i trzeciej, natomiast dwa dni później z zaproszenia skorzystały dzieci z klasy pierwszej. Utwory literatury dziecięcej czytała Pani Henryka Przybylska pełniąca funkcję sołtysa Starego Belęcina oraz radnej. Spotkania odbywały się w bardzo miłej atmosferze. Na koniec dzieci otrzymały słodycze,          a dzieci podziękowały za spotkanie kwiatami.

 

 

 

 

 

 

Podniebna Eko-Wioska

2 czerwca 49 osobowa grupa składająca się z uczniów klasy I i II, nauczycieli i rodziców wyruszyła na wycieczkę do Deli Parku. Po dotarciu na miejsce wycieczkę rozpoczęliśmy od spaceru po ,,Podniebnej Eko- Wioski.

Przemieszczając się po mostkach zawieszonych pomiędzy drzewami podziwialiśmy krajobrazy Wielkopolskiego Parku Narodowego. Nas trasie znajdowały się tarasy widokowe, które zawierały elementy uzupełniające tj. lornetki, tablice edukacyjne, łamigłówki i zagadki. Ta forma edukacji dostarczyła uczestnikom cennych wiadomości i wielu wrażeń. Kolejną atrakcją wycieczki był udział w warsztatach kulinarnych pt. ,,Zdrowie z ogródka”, w czasie których dzieci pod okiem szefa kuchni przygotowywały sałatki. W dalszej części wyjazdu udaliśmy się w podróż w czasie, w której można było zobaczyć prehistoryczne zwierzęta takie jak: mamut czy tur. Na ekspozycji gigantyczne owady podziwialiśmy to, co na co dzień jest niedostrzegalne. W Mini Zoo spotkaliśmy różne zwierzęta m.in. alpaki, lemury. Wizytę w Deli Parku zakończyliśmy obiadem i świetną zabawą na placu zabaw. Wszyscy zmęczeni ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do domów.

 

 

Galeria I

 

Galeria II

 

 

 

 

 

Warsztaty naukowe

Uczennice klasy trzeciej gimnazjum Monika, Ewa, Agnieszka i Natalia zrealizowały projekt edukacyjny „Eksperymenty chemiczne i obserwacje przyrodnicze”, którego celem było udowodnienie, że nauka przedmiotów przyrodniczych może być fascynująca i bardzo ciekawa.

Gimnazjalistki wszystkie doświadczenia i obserwacje ułożyły w taki sposób, aby obejmowały w równym stopniu zagadnienia związane z takimi dziedzinami nauki jak biologia, chemia, fizyka i przede wszystkim dawały dzieciom wiele radości. Młodzi adepci nauk przyrodniczych mogli samodzielnie eksperymentować i odkrywać tajemnice otaczającego nas świata.

 

 

 

 

 

Nabór uzupełniający

Lista dzieci przyjętych do oddziału przedszkolnego w roku 2016/2017 w naborze uzupełniającym

 

 

kliknij tutaj aby zobaczyć listę

 

 

 

 

 

 

 

DZIEŃ DZIECKA

1 czerwca uczniowie z klas I-III zaproszeni zostali do swoich kolegów ze szkoły w Siemowie.

Po miłym powitaniu, dzieci zaproszono do wspólnych zabaw. Jako pierwsze zadanie mieli ozdobić napis  Dzień Dziecka i ułożyć hasło. Po prezentacji na dzieci czekała zimna niespodzianka, a następnie zabawy na sali gimnastycznej. Zabawy z kolorowymi piłeczkami wszystkim przypadły do gustu. Dużą atrakcją cieszyło się również malowanie twarzy i karaoke. Po wspólnych zabawach na dzieci poczęstowano  kiełbaską z grilla. Wspólne świętowanie Dnia Dziecka w szkole w Siemowie wszystkim bardzo się podobało.

 

 

 

 

 

 

Wycieczka do Boszkowa

31 maja 2016 r. uczniowie klas IV i V  uczestniczyli w wycieczce do Boszkowa. Celem wyjazdu był udział w warsztatach z podstaw żeglarstwa i kajakarstwa.

Dzień rozpoczął się od rejsu po Jeziorze Dominickim.  Dzieci  poznały  podstawowe zagadnienia związane z żeglarstwem, np.: żeglarskie zasady bezpieczeństwa, burta, dziób, rufa, fok, bezan, grot. Uczniowie rozwijali i zwijali żagle oraz sterowali żaglówką. W dobrej zabawie nie przeszkodziła im nawet burza.

W drugiej części dnia uczniowie mieli możliwość pływać na kajakach. Po krótkim instruktażu zastosowali wiedzę teoretyczną w praktyce - pod nadzorem instruktora pływali do przodu i tyłu, hamowali, skręcali oraz obracali się wokół własnej osi. Dowiedzieli się również, że kajak został wynaleziony przez Eskimosów.

Pobyt w Boszkowie zakończył się smażeniem kiełbasek przy ognisku.

 

 

 

 

 

 

 

Olimpiada przedszkolaka

25 maja odbyła się „OLIMPIADA PRZEDSZKOLAKA”, w której brały udział wszystkie przedszkolaki oraz zaproszeni koledzy z przedszkola w Krzemieniewie.

W tym dniu dzieci świetnie się bawiły i aktywnie spędziły czas ze swoimi rówieśnikami. Każdy uczestnik olimpiady otrzymał pamiątkowy dyplom i słodki upominek.

 

 

 

 

 

 

 

 

VII Międzyszkolny

Konkurs Matematyczny

"Myślenie w Cenie"

25 maja 2016 roku w Zespole Szkół w Nowym Belęcinie odbył się VII Międzyszkolny Konkurs Matematyczny „Myślenie w cenie”.

W matematycznych potyczkach wzięli udział uczniowie z Zespołu Szkół w Drobninie, Zespołu Szkół w Pawłowicach oraz gospodarze. Dziewięcioro uczniów  szkoły podstawowej  i dziewięcioro uczniów gimnazjum, przez sześćdziesiąt minut wytężało umysły nad przygotowanymi zadaniami. Po zakończonej pracy, na uczniów czekała słodka niespodzianka ufundowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół w Nowym Belęcinie. Komisja miała nie lada wyzwanie, ponieważ poziom umiejętności konkursowiczów był bardzo wyrównany. Ostatecznie wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

 

Szkoła Podstawowa:

I miejsce – Julia Kubasik z Drobnina

II miejsce ex aequo – Wiktoria Zakrzewska z Pawłowic i Marta Dubicka z Nowego Belęcina

 

Gimnazjum:

I miejsce – Monika Rzepecka z Drobnina

II miejsce – Dominik Kołodziej z Nowego Belęcina

III miejsce – Zofia Kurowska z Pawłowic

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom oraz ich opiekunom, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Dziękujemy organizatorom pani Iwonie Kubasik i pani Marice Jaruzel za przygotowanie i przeprowadzenie konkursu. Nagrody dla uczestników ufundowała Rada Rodziców z Nowego Belęcina. Dziękujemy.

 

 

 

 

 

 

Wycieczka do Warszawy

W dniach 18-20 maja 2016 roku, 31 osobowa grupa uczniów z klas 6 A i 6 B z Zespołu Szkół im. J. Ponikiewskiego w Nowym Belęcinie, uczestniczyła w wycieczce do Warszawy.

Pierwszego dnia młodzież wraz z opiekunami udała się do Centrum Nauki Kopernika, gdzie w Planetarium na sferycznym ekranie można było obejrzeć film 3D. Uczniowie przyglądali się na żywo gwiazdom, które świecą na niebie i szukali na nich śladów życia. Następnie udali się na spacer po śródmieściu i podziwiali ciekawe budowle. Drugiego dnia zwiedzanie stolicy uczniowie rozpoczęli od Łazienek Królewskich, które o tej porze roku były wyjątkowo urokliwe: kwitnące drzewa, krzewy, kwiaty robiły niesamowite wrażenie. Uroku całej scenerii dodały zaprzyjaźnione z ludźmi wiewiórki, gołębie, pawie i kaczki. Przy pomniku Fryderyka Chopina uczniowie przypomnieli sobie życiorys najsłynniejszego polskiego kompozytora i odtańczyli „Belgijkę”. Podziwiali Zespół pałacowy, który leży na sztucznej wyspie otoczonej przez staw, a w nim różne pomieszczenia (gabinet portretowy, galeria obrazów, kaplicę, pokój Bachusa, pokój kąpielowy, rotundę, salę balową, jadalną, salę Salomona i galerię obrazów). Następnie uczniowie pojechali w szczególne miejsce – cmentarz na Powązkach, odwiedzili groby wielu znanych i zasłużonych dla Polski ludzi, zapalili symboliczny znicz na grobie Jerzego Waldorffa, który założył Społeczny Komitet Opieki na rzecz Ochrony Starych Powązek. Stamtąd udali się pod pomnik Powstańców Warszawy, gdzie obchodzono święto Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej, a szef MON Antoni Macierewicz wręczył żołnierzom wyróżnienia oraz nominacje na wyższe stopnie wojskowe. Dalej uczestnicy wycieczki udali się na Stare Miasto, gdzie zwiedzili rynek, zamek królewski oraz znajdujące się w tym rejonie pomniki i budowle. W ostatnim dniu uczniowie udali się pod Pałac Kultury i Nauki, gdzie wjechali na 30 piętro by podziwiać panoramę Warszawy z tarasu widokowego. Następnie udali się do Ogrodu Saskiego oraz na Plac Józefa Piłsudskiego pod Grób Nieznanego Żołnierza by oddać hołd poległym w walkach żołnierzom, których imiona i nazwiska są nieznane. Ostatnim punktem programu był pałac Prezydencki. Dodatkowym walorem wyjazdu była podróż pociągiem intercity oraz komunikacja miejską. Uczniowie wspólnie z opiekunami ustalali plan podróży, wyszukiwali numery autobusów i tramwajów, uczyli się orientacji w terenie i posługiwania się mapą.

 

Galeria I

 

Galeria II

 

 

 

 

 

 

"Zielona Szkoła" na terenie

 Nadleśnictwa Karczma Borowa

23 maja 2016 r. uczniowie klas IV i V uczestniczyli w terenowych zajęciach przyrodniczych.

Spotkanie z panem leśniczym bardzo poszerzyło wiedzę uczniów.

Leśniczy w ciekawy i przystępny sposób opowiadał dzieciom o florze i faunie lasu, a zwłaszcza zwyczajach dzikich zwierząt, jak również pracy leśników, wycince i sadzeniu drzew oraz zagrożeniu pożarowym.
Uczniowie dowiedzieli się, że zając śpi z otwartymi oczami - stąd powiedzenie „Strach ma wielki oczy”. Bielik z godła nie jest orłem, tylko orłanem … w koronie. Sokół wędrowny pikuje z prędkością 300 km / h. Ptaki drapieżne to bardzo inteligentne zwierzęta, sokolnicy trenują je do prac na lotniskach i stadionach.

Pobyt w Karczmie Borowej zakończył się pieczeniem kiełbasek przy ognisku.

 

 

 

 

 

 

 

 

Wycieczka do Lichenia

16.05.2016r. odbyła się  wycieczka – pielgrzymka uczniów III klasy oraz ich rodzin do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu.

Dzieci  uczestniczyły we mszy św. w Bazylice Najświętszej Maryi Panny wraz z księdzem proboszczem, zwiedzały  sanktuarium,  teren wokół sanktuarium  oraz dotarły do miejsc szczególnych w lesie Grąblińskim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wycieczka do Osiecznej

11 maja 2016 r. dzieci z klasy drugiej i trzeciej udały się na wycieczkę do Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej.

Muzeum to mieści się w XVIII-wiecznych wiatrakach. W czasach świetności w Osiecznej działało wiele wiatraków, jednak wraz z upływem czasu i rozwojem techniki większość z tych obiektów zniknęło z krajobrazu miasteczka. Do dziś przetrwały tylko trzy- noszące imiona ostatnich właścicieli. Dwa z nich – „Franciszek” i „Józef-Adam” są udostępniane turystom. Dzieci miały możliwość zwiedzenia wiatraków. W pierwszym oglądały zbiory związane z historią rolnictwa, w drugim obejrzały zachowane bez większych zmian  maszyny i urządzenia młyńskie. Dzieci z zainteresowaniem przyglądały się eksponatom i słuchały ciekawej opowieści przewodnika. Tego dnia była wspaniała, niemal letnia pogoda, więc nie sposób było ominąć jezioro. Krótki pobyt nad jeziorem sprawił uczestnikom wiele przyjemności.  Wprawdzie nie można było się jeszcze kąpać, ale można było skorzystać z innych atrakcji, np. placu zabaw czy gier  na automatach. Wszyscy zmęczeni i zadowoleni wrócili do szkoły.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cross Wagarowicza

6 maja 31 uczniów naszej szkoły wystartowało w XXIV Crossie Wagarowicza, który odbył sie w Pawłowicach.

 

Najlepsze wyniki osiągnęli:

 

IV miejsce Michalina Kaźmierczak (kl. I)

IV miejsce Katarzyna Siniecka (kl. IV)

II miejsce Marlena Witczak (kl. VI)

V miejsce Kinga Jakubczak (kl. VI)

 

I miejsce Emilia Skorupka (kl. I Gim)

II miejsce Lidia Mejza (kl. I Gim)

III miejsce Weronika Marciniak (I Gim)

V miejsce Wiktoria Barczyńska (I Gim)

III miejsce Dawid Siniecki (I Gim)

V miejsce Dawid Zieliński (I Gim)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Festyn dobroczynny

W sobotnie popołudnie w Nowym Belęcinie odbył się festyn dobroczynny, podczas którego zbierano fundusze na rzecz Pana Bartłomieja Hoszowskiego chorującego na ziarnicę złośliwą.

Aby wyleczyć się z tej choroby potrzebna jest kuracja lekiem o nazwie Adcetris. Koszt kuracji wynosi 150.000 zł. Od samego początku bardzo aktywnie w akcję niesienia pomocy zaangażowały się osoby prywatne jak i również miejscowe organizacje, które zaproponowały organizację festynu w miejscowej szkole. Impreza cieszyła się dużą popularnością. Atrakcją festynu był występ Cyrku „Heca”. Po występie cyrkowców przyszła kolej na pokaz mażoretek z zespołu „Rewia” z Osiecznej, a także koncerty w wykonaniu młodzieży z ZS w Nowym Belęcinie. W międzyczasie odbywał się również mecz piłkarski Piasta Belęcin z Iskrą Długie Stare. Na wszystkich chętnych czekały liczne słodkości w postaci domowych ciast, a także kiełbaska z grilla i zupa gulaszowa. Efektem wspólnie spędzonego sobotniego popołudnia była zebrana kwota 6011,82 zł oraz 5 Euro, które zasiliły konto bankowe leszczyńskiej Fundacji DELHAN Uśmiech w barwach tęczy. Organizatorzy festynu pragną podziękować wszystkim zaangażowanym osobom a w szczególności: Państwu Hannie i Józefowi Kasperskim, Kole Gospodyń Wiejskich z Nowego Belęcina, firmie Almark z Leszna, Stowarzyszeniu Przyjaciół Zespołu Szkół w Nowym Belęcinie, piekarni Dolczewski z Siemowa i panu Tomaszowi Cwojdzińskiemu.

W dalszym ciągu nie ustają działania, dzięki którym zbierane są fundusze na leczenie i szybki powrót do zdrowia Bartłomieja Hoszowskiego. Do grona darczyńców przyłącza się UKS „Piast”, który 21 maja zaprasza wszystkich sympatyków celuloidowej piłeczki na turniej tenisa stołowego. Zawody rozpoczną się o godzinie 17.00 w hali sportowej ZS w Nowym Belęcinie.

 

 

 

 

 

 

Święto Konstytucji

„…Gdy łącza się z wiatrem kolory dwa” to myśl przewodnia gminnych obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja przygotowanych przez uczniów i nauczycieli ZS w Nowym Belęcinie. Akademię uświetnili swa obecnością: władze gminy, radni, sołtysi wsi, dyrektorowie szkól oraz proboszcz parafii Siemowo. W obchody zaangażowała się licznie społeczność szkolna. Program artystyczny był splotem teraźniejszości i czasów historycznych, a całość  dopełniły pięknie pieśni patriotyczne i dostojnie wykonany polonez do przepięknej muzyki  Bartosza Chajdeckiego.

 

 

 

 

 

 

 

Festyn Charytatywny

 

 

 

 

Lista dzieci przyjętych do oddziału przedszkolnego

oraz szkoły podstawowej

Lista dzieci przyjętych do oddziału przedszkolnego

 

lista 1

lista 2

lista 3

 

 

Lista uczniów przyjętych do kontynuacji nauki

w II klasie SP

 

lista

 

 

 

 

 

Szukanie Wielkanocnego Zajączka

W tym dniu dzieci przynoszą własne koszyczki. A następnie szukają schowanych koszyczków w sali, czy na placu zabaw - koszyczków pełnych słodkości od wielkanocnego zajączka.

W tym roku zajączek ukrył nasze koszyczki na placu zabaw. Wszyscy byli grzeczni i odnaleźli w swoich koszykach słodkie niespodzianki.

 

 

 

 

 

 

 

 

Pierwszy Dzień Wiosny

Wspólne obchody Pierwszego Dnia Wiosny na stałe wpisały się w kalendarz imprez i uroczystości naszej szkoły. 21 marca tradycyjnie, jak co roku topiliśmy Marzannę. Gdy nadeszła 8.30 wyszliśmy ze szkoły i udaliśmy się nad staw.  Podczas wędrówki było bardzo wesoło. Kiedy doszliśmy wrzuciliśmy Marzannę do wody. Wiosnę przywitaliśmy radosnymi okrzykami i piosenkami. Mimo nieudanej pogody było bardzo wesoło.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zawody masowe klas I - III

18.03.2016 roku w Zespole Szkół w Drobninie odbyły się zawody masowe klas I-III. Z naszej szkoły udział w nich wzięły reprezentacje wszystkich klas.

Zawodnicy dzielnie zmagali się z takimi konkurencjami jak : kozłowanie piłki, skoki dodawane, rzuty do celu, skoki przez skakankę, bieg z pałeczką sztafetową, przejście przez szarfę, „raczki” i wiele innych. Jak na prawdziwe zawody przystało, były medale dla wszystkich zawodników i puchary dla zwycięskich klas. Nasze drużyny zajęły następujące miejsca:

klasa I – IV miejsce

klasa II – III miejsce

klasa III – IV miejsce

 

 

 

 

 

 

 

 

Wielka gra

7 marca Samorząd Uczniowski zorganizował apel, na którym opiekun - Danuta Chałupka, podsumowała udział naszej szkoły w 24 Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podziękowano  wszystkim wolontariuszom oraz wręczono dyplomy p. Małgorzacie Jesiak – Nowak i p. Kindze Leonarczyk za ofiarowane rękodzieła na licytację. Wspólnie  spędzone chwile w Garzynie umilali nam uczniowie programem przygotowanym przez p. R. Dubicką i M. Grybską. Wszystkim zaangażowanym w akcję serdecznie dziękujemy.

Wolontariusze zebrali ponad 3 tys. zł, a byli to:

1.     Klaudia Chudzińska

2.     Łucja Wudarczak

3.     Marika Okoniewska

4.     Malwina Tomczak

5.     Kinga Łukaszewska

6.     Jakub Waleński

7.     Laura Kolańczyk

8.     Klaudia Smektała

9.     Adrianna Biernaczyk

10.  Weronika Marciniak

Pani Danuta Chałupka nagrodziła także 25 najaktywniejszych czytelników, nadając im tytuł  Przyjaciela Książek 2015. Wyróżnieni otrzymali zakładki do książek.

 

 

 

 

 

 

 

Historia w pigułce

16 lutego do naszej szkoły przyjechała grupa artystyczna Rekonstruktor, która przedstawiała uczniom obyczaje i kulturę średniowiecza. Mogliśmy podziwiać ekwipunek i uzbrojenie rycerzy, zapierające dech w piersiach pojedynki, narzędzia tortur, gry i zabawy plebejskie, kolekcję broni i rekwizytów. Ta żywa lekcja historii przedstawiana była tak, aby uczestnik w każdym wieku mógł jak najwięcej zapamiętać. Młodzież miała możliwość osobistego zapoznania się z rekwizytami i strojami oraz ciekawostkami, które i ucho, i oko bawiły.

 

 

 

 

 

 

 

Kolejny krok na śniegu - biała szkoła

Jak co roku, tradycyjnie można by już powiedzieć dzieci i młodzież z Zespołu Szkół w Nowym Belęcinie wzięły udział w kolejnej akcji narciarskiej zorganizowanej przez Belęciński Uczniowski Klub Orientacji Sportowej p.t. „Kolejny krok na śniegu – biała szkoła”.

 

Wyjazd odbył się w dniach 10-12 marca 2016 roku. Wzięło w nim udział 38 osób. Standardowo, wczesnym rankiem młodzi sportowcy stanęli pełni zapału z nartami w ręku pod szkołą w Nowym Belęcinie. Wszyscy z utęsknieniem oczekiwali na wyjazd, gdyż ten zaplanowany w grudniu nie doszedł do skutku z powodu braku śniegu. Jadąc do celu, trudno było sobie wyobrazić, że gdzieś może leżeć śnieg – świat za autobusowym oknem przedstawiał się raczej w szarobrunatnych barwach. Jednak w Szklarskiej Porębie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zrobiło się biało, a im dalej jechaliśmy, tym śniegu było coraz więcej. Same zaś Jakuszyce dzieci nazwały – „Narnią”.

Jak zwykle część osób (tym razem większość) zaczynało swą przygodę z narciarstwem biegowym z pomocą i wskazówkami starszych, bardziej doświadczonych kolegów oraz czujnym okiem opiekunów tj. pani Katarzyny Klimkowskiej i pana Mikołaja Patelki z Zespołu Szkół w Nowym Belęcinie oraz jednej z mam pani Justyny Smektały. Natomiast wytrawni narciarze zaliczali kolejne kilometry po znanych punktach tras jakuszyckich: Rozdroże, Jelenia Łąka, Krogulec, Czekolada, Na bagnie, Samolot, Orle… najbardziej wprawiony biegacz pokonał w ciągu trzech dni 70 kilometrów. Oprócz zajęć na śniegu uczestnicy wyjazdu wzięli udział w warsztatach plastycznych, podczas których rysowali mapę Polany Jakuszyckiej i zaznaczali na niej zdobyte przez siebie punkty. Analizowali również pogodę m.in. określali wiatr, opady, temperaturę, zachmurzenie itp.

Mamy nadzieję, że w tym sezonie uda się zorganizować  jeszcze jedna taką akcję, mającą na celu rozpowszechnianie narciarstwa biegowego oraz sportowego trybu życia wśród uczniów naszej szkoły.

 

 

 

 

 

Innowacja pedagogiczna

"W krainie baśni"

Od 1 września 2015r. do 9 lutego 2016r. w Zespole Szkół w Nowym Belęcinie realizowana była innowacja pedagogiczna „W krainie baśni” Zajęcia prowadzone były w dwóch grupach. Grupę I , do której należały dzieci z oddziału przedszkolnego i klasy I prowadziła pani Elżbieta Walczewska i pani Monika Jabłońska. Grupę II, do której należały dzieci z klasy II i III prowadziła pani Małgorzata Grybska i pani Regina Dubicka.

W czasie zajęć innowacji dzieci zapoznały się z twórczością H. Ch. Andersena i braci Grimm. Odwiedzily bibliotekę szkolną i biblioteki na terenie gminy. Wykonały księgę baśni.  Brały udział w konkursie plastycznym i konkursie wiedzy o realizowanej tematyce. Miały możliwość samodzielnego pisania baśni na dowolny temat. Wykonały zaproszenia dla rodziców na przedstawienie „Dziewczynka z zapałkami”, które wystawione zostało na zabawie karnawałowej i było uwieńczeniem pracy dzieci na zajęciach innowacji pedagogicznej.

 

Galeria I

 

Galeria II

 

Galeria III

 

 

 

 

 

 

 

Poczta Walentynkowa

14 lutego stał się okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami oraz liścikami z wyznaniami miłosnymi. W naszej szkole, jeszcze przed „Walentynkami”,( które  przypadały w niedzielę) Samorząd Uczniowski przygotował skrzynkę, do której uczniowie wrzucali POCZTĘ WALENTYNKOWĄ, którą chcieli obdarować swoje sympatie.

W piątek wszystkie kartki zostały dostarczone adresatom, nad czym czuwały skrupulatnie przedstawicielki SU – Zuzia Bolewicz i Marika Okoniewska.

 

 

 

 

 

 

 

 

Akcja biblioteczna

Bibliotekarz p. Danuta Chałupka i członkowie kółka bibliotecznego, aby zdobyć fundusze na nowe książki do szkolnej biblioteki, postanowili urządzić kiermasz kartek walentynkowych.

Do akcji włączył się Samorząd Uczniowski. Przez  dwa dni uczniowie rozprowadzali kartki, które samodzielnie wykonali  oraz karty pocztowe otrzymane z zaprzyjaźnionej księgarni. Inicjatywa cieszyła się dużym zainteresowaniem kupujących. Dzięki temu zebrano ok. 90 zł. Wszystkim, którzy się przyczynili do tego sukcesu serdecznie dziękujemy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stypendia rozdane

W Zespole Szkół w Nowym Belęcinie 5 lutego 2016 roku podczas apelu szkolnego Pan wicedyrektor Robert Juskowiak wręczył 18 uczniom stypendia szkolne za najlepsze wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe za I półrocze roku szkolnego 2015/2016.

 

Naszym Najlepszym GRATULUJEMY!

ZA WYNIKI W NAUCE:

KLASA PIĄTA:

MROZEK TOMASZ - śr. 5,36/zachowanie wzorowe

KLASA SZÓSTA „A”:

WITCZAK MARLENA - śr. 5,45/ zachowanie bardzo dobre

JAKUBCZAK KINGA - śr. 5,18/zachowanie bardzo dobre

MRÓZ MATEUSZ - śr. 5,09/zachowanie bardzo dobre

ŚWIDURSKI KAMIL - śr. 5,09/zachowanie dobre

KLASA SZÓSTA „B”:

GOŁEMBSKA ROKSANA - śr. 5,55/ zachowanie wzorowe

BRZEZIŃSKA ANNA - śr. 5,45/zachowanie wzorowe

DUBICKA MARTA - śr. 5,45/zachowanie wzorowe

BIERNACZYK ALEKSANDRA - śr. 5,18/zachowanie bardzo dobre

KOŁODZIEJ JAKUB - śr. 5,18/zachowanie bardzo dobre

KLASA DRUGA GIMNAZJUM:

CHUDA AGNIESZKA – śr. 5,15/zachowanie wzorowe

KLASA TRZECIA GIMNAZJUM:

   1. KOŁODZIEJ DOMINIK – śr. 5,50/zachowanie wzorowe

   2. ZIELIŃSKA PAULINA – śr. 5,38/zachowanie wzorowe

ZA OSIĄGNIĘCIA SPORTOWE:

KLASA PIĄTA :

CHYLAK ADAM

MROZEK TOMASZ

I miejsce w Mistrzostwach Powiatu w Drużynowym Tenisie Stołowym Szkół Podstawowych

III miejsce w Mistrzostwach Rejonu w Drużynowym Tenisie Stołowym Szkół Podstawowych

KLASA SZÓSTA „A”:

WITCZAK MARLENA

I miejsce w Mistrzostwach Powiatu w Drużynowym Tenisie Stołowym Szkół Podstawowych

II miejsce w Mistrzostwach Rejonu w Drużynowym Tenisie Stołowym Szkół Podstawowych

V miejsce w Mistrzostwach Województwa w Drużynowym Tenisie Stołowym Szkół Podstawowych

KLASA SZÓSTA „B”:

   1. GOŁEMBSKA ROKSANA

I miejsce w Mistrzostwach Powiatu w Drużynowym Tenisie Stołowym Szkół Podstawowych

II miejsce w Mistrzostwach Rejonu w Drużynowym Tenisie Stołowym Szkół Podstawowych

V miejsce w Mistrzostwach Województwa w Drużynowym Tenisie Stołowym Szkół Podstawowych

KLASA DRUGA GIMNAZJUM:

   1. BOLEWICZ ZUZANNA

I miejsce w Mistrzostwach Powiatu w Drużynowym Tenisie Stołowym Szkół Gimnazjalnych

II miejsce w Mistrzostwach Rejonu w Drużynowym Tenisie Stołowym Szkół Gimnazjalnych

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzień Babci i Dziadka

W Sali Wiejskiej w Nowym Belęcinie odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Babci i Dziadka.

Wnuki mile zaskoczyły Babcie i Dziadków ciekawym repertuarem, humorem i dobrą muzyką. Po zakończeniu występu dzieci wręczyły dziadkom własnoręcznie wykonane prezenty ze zdjęciem. Dzieci chętnie zaprosiły swoich dziadków do pamiątkowego zdjęcia a to wszystko odbywało się przy słodkim poczęstunku przygotowanym przez rodziców.

 

 

 

 

 

 

Konkurs Kolęd i Pastorałek

14 stycznia po raz kolejny w naszej szkole odbył się „Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek”.

Podniosła atmosfera przeniosła nas znów w świąteczny nastrój. Dzieci z wielkim zaangażowaniem przygotowały i wykonały kolędy i pastorałki. Uśmiechom i dobrej zabawie nie było końca! Jury w składzie p. Bożena Glura, p. Danuta Chałupka i p. Robert Juskowiak długo obradowało, bo wybór zwycięzców nie był łatwy, a różnice w przyznanych poszczególnym uczestnikom punktach były minimalne.

 

 • I miejsce – Amelia Grybska kl. "0", Wiktoria Sfora kl. II

 • II miejsce – Kamil Dolata kl. I

 • III miejsce – Jagoda Jańczak kl. III

 

wyróżnienia otrzymali: Kamil Sfora, Wiktoria Biernat, Maria Klimkowska, Oliwia Kaczmarek, Julia Jendrzejak, Katarzyna Jańczak,  Henryk Skorupka, Szymon Jakubczak

 

 

 

 

 

Wyjazd do muzeum

12 i 13 stycznia uczniowie klas I-III i oddziału zerowego udali się na wycieczkę do muzeum w Lesznie. Najpierw posłuchali baśni i legend oglądali ekspozycje muzeum, by potem wziąć się do pracy plastycznej. Pobyt w  leszczyńskim muzeum  był okazją do bezpośredniego obcowania dzieci ze sztuką muzealną. Dzięki lekcji muzealnej dzieci zdobyły dużo wiadomości a wycieczka dostarczyła im wiele niezapomnianych wrażeń.

 

 

 

 

 

 

 

Jesteśmy Misjonarzami Miłosierdzia

W Uroczystość Objawienia Pańskiego Kościół w Polsce obchodzi Dzień modlitw w intencji misji.

Tegoroczne hasło  nawiązuje do Roku Miłosierdzia, który z woli papieża Franciszka obchodzony jest w całym Kościele, i który zwraca uwagę na powszechny wymiar wezwania: „Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny” (Łk 6,36).

 

Tego dnia nasi gimnazjaliści z Hersztupowa:

Ewa Nowacka, Marika Okoniewska, Agnieszka Chuda, Emilia Skorupka, Lidia Mejza, oraz  Dawid Zieliński i Maciej Urbaniak.

Uzbierali aż 410 zł i 90 euro centów oraz sami dołożyli 10 zł.

Razem 420 zł i 90 euro centów.

Pieniążki zostaną przekazane proboszczowi parafii w Siemowie - ks. Markowi Kędziorze.

Zakończyli kolędowanie tradycyjnie u państwa Nowackich w domu.

Za gościnność i hojność mieszkańców serdecznie dziękujemy

Szczęśliwego Nowego Roku !

 

 

 

 

 

 

Wigilia klasy III G

22 grudnia był w naszej szkole dniem wyjątkowym. Właśnie wtedy odbyła się wigilia. Nasza klasa zaangażowała się w przygotowywania. Zależało nam, aby wszystko wypadło jak najlepiej, bo to przecież nasza ostatnia wspólna wigilia. Pięknie nakryty stół został zapełniony pysznym jedzeniem przyrządzonym przez uczniów. Był czas na śpiewanie kolęd i złożenie najserdeczniejszych życzeń podczas dzielenia się opłatkiem. Nie zabrakło również gwiazdora, który obdarowywał każdego drobnym upominkiem. Spotkanie przebiegła w miłej i rodzinnej atmosferze.

 

 

 

 

"Książę pokoju"

W niedzielę 19 grudnia tuż przed świętami  Bożego Narodzenia wystawiono jasełka dla rodziców i zaproszonych gości.

Rodzice jak zawsze nie zawiedli! Mogli podziwiać swoje pociechy, które wcieliły się w postacie skupione wokół żłóbka i nowonarodzonego Jezusa. Nie mogło zabraknąć Maryi i Józefa, aniołów i diabła, króla Heroda i jego świty, Trzech Króli i pasterzy.

Występ dzięki zaangażowaniu nauczycieli, uczniów i ich rodziców po raz kolejny został uwieńczony dużymi brawami.

Na koniec złożył życzenia dyrektor szkoły, pan Mikołaj Kulczak.

Również w ostatnim dniu zajęć jasełka obejrzała cała społeczność szkolna.

Za zaangażowanie dziękujemy

 

 

 

 

 

Gmina Krzemieniewo w Matematycznym Obiektywie

Podczas kolejnych tygodni trwania projektu, uczestnicy tworzyli w programie Microsoft Office Excel wykresy przedstawiające porównanie powierzchni miejscowości wchodzących do obwodu szkoły w Nowym Belęcinie. Przedstawiali na diagramach podane w ha rodzaje gruntów każdej miejscowości i zajmowali się rysowaniem słupków przedstawiających liczbę ludności w danej miejscowości. Na początku listopada, w szkolnym holu, uczniowie każdej z ośmiu grup zaprezentowali prace wykonane podczas trwania całego projektu. Były to: własne gry planszowe, stworzone wykresy i wykonane mapy topograficzne.

13 listopada 2015r. odbyło się zakończenie projektu „Gmina Krzemieniewo w matematycznym obiektywie”. Uczniowie, którzy uczestniczyli w projekcie, wzięli udział w grze terenowej po pobliskich miejscowościach. Każda z ośmiu drużyn wspólnie z opiekunem otrzymała przed wyjściem kompas i wskazówki, w którą stronę się poruszać i jaki długi odcinek drogi należy przejść do następnego punktu. Grupy po wcześniejszym wylosowaniu kolejności opuszczały budynek szkolny w odstępach 10-cio minutowych. Zgodnie z podanymi wskazówkami, musiały dotrzeć do pierwszego punktu. Tam czekał opiekun, który przeprowadził pierwsze zadanie - należało wykonać zadania związane z danymi przedstawionymi na wykresach. Po wykonaniu zadania grupa otrzymała kolejne wskazówki, które miały pomóc w dotarciu do drugiego punktu. Uczniowie wędrowali przez las i korzystali z kompasu. W drugim punkcie czekał kolejny opiekun, który wręczył następne zadanie do wykonania. Należało skorzystać ze skali, obliczyć podane odległości i zapisać w odpowiedniej jednostce. Po wykonaniu zadania, grupa otrzymała ostatnią wskazówkę, dzięki której powinna dotrzeć do ostatniego punktu. Był to budynek szkoły, w którym na uczestników czekało ostatnie zadanie, czyli rozwiązanie krzyżówki. Gra skończyła się, gdy ostatnia grupa wraz ze swoim opiekunem dotarła do szkoły i rozwiązała końcowe zadanie. Po podliczeniu punktów zdobytych przez drużyny, nastąpiło oficjalne podsumowanie projektu i wręczenie każdemu uczestnikowi drobnego upominku. Wszyscy uczniowie zadowoleni udali się do domów.

Dziękujemy wszystkim uczniom klas IV – VI szkoły podstawowej i ich rodzicom za pozytywny odzew i włączenie się w realizację działań pozalekcyjnych. Składamy podziękowanie za pomoc w opiece nad uczniami podczas gry terenowej rodzicom: panu Wojciechowi Kozicy i panu Sławomirowi Mrozkowi oraz nauczycielom: pani Elżbiecie Walczewskiej, pani Izabeli Kubackiej, pani Marice Jaruzel, panu Robertowi Juskowiakowi, panu Mikołajowi Patelce, panu Dyrektorowi Mikołajowi Kulczakowi i koordynatorce projektu - pani Iwonie Kubasik. Za okazaną pomoc, dziękujemy także pani Grażynie Kubiak, pani Iwonie Jędrowiak i pani Marii Gano.

Wszelkie informacje dotyczące programu „mPotęga” można znaleźć na stronie www.mpotega.pl

 

„Projekt dofinansowała Fundacja mBanku”

 

 

 

 

Andrzejki

Koniec listopada to czas Andrzejek. Jest to okazja do wspaniałej zabawy oraz wróżb.

W naszej szkole zabawy andrzejkowe zostały podzielone na dwie części. Uczniowie klas IV- VI i Gimnazjum bawili się na dyskotece andrzejkowej.

Uczniowie klas młodszych i oddziału przedszkolnego zabawy andrzejkowe obchodzili w swoich klasach. Uczniowie mogli wyczytać z kart, jaka czeka ich przyszłość, jak na imię będzie miała przyszła sympatia, jaki zawód zdobędą w przyszłości i wiele innych ciekawych wróżb. Czy wróżby się spełnią – przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły one nam wiele radości i były okazją do wspólnej zabawy.

 

 

 

 

 

 Paka dla zwierzaka

W listopadzie samorząd uczniowski zorganizował zbiórkę żywności oraz potrzebnych rzeczy dla schroniska w Henrykowie, z którym nasza szkoła współpracuje od kilku lat. Wynik akcji przeszedł wszelkie oczekiwania. Ofiarodawcy otworzyli serca. Zebrano ponad 30 paczek suchej karmy, ponad 40 puszek. Były przekąski, koce, legowisko, zabawki i smycz. Dary zostały przekazane do schroniska 24 listopada przez klasy: szóstą „a” i trzecią gimnazjum oraz opiekunów: Danutę Chałupkę, Iwonę Kubasik, Mikołaja Patelkę i ucieszyły ponad 70 zwierzaków.

WSZYSTKIM DARCZYŃCOM SERDECZNIE DZIĘKUJEMY J

 

 

 

 

 

Dzień Pluszowego Misia

23 i 24 listopada uczniowie z zerówki i klas I-III brali udział w obchodach Dnia Pluszowego Misia.  Z tej okazji wybrali się do Gminnego Centrum Kultury w Krzemieniewie i biblioteki w Nowym Belęcinie.

W trakcie zajęć dzieci poznały różne rodzaje misiów, słuchały różnych historyjek i wierszyków, których bohaterami były misie. Ponieważ przysmakiem każdego misia jest miód, dlatego w trakcie uroczystości też nie mogło go zabraknąć. Wszyscy skosztowali  ciasteczek z miodem i misiowych żelek. Wspaniałą zabawą dla dzieci było kolorowanie obrazka przedstawiającego misia oraz wyklejanie misiowi ubranka. Na pamiątkę dzieci otrzymały książeczki i małe misiowe pudełeczka ze słodką niespodzianką.

 

Galeria I

 

Galeria II

 

 

 

 

Ktoś puka do drzwi...

Kółko biblioteczne działające od września w naszej szkole przygotowało przedstawienie o Czerwonym Kapturku. Inscenizacja przestrzegała przed otwieraniem drzwi nieznajomym.

Młodzi aktorzy z klasy II gimnazjum zaprosili do wspólnej zabawy dzieci z klas I-III szkoły podstawowej oraz oddziału przedszkolnego. W rolę Czerwonego Kapturka wcieliła się Zuzia Bolewicz, babcią była Malwina Tomczak, wilkiem – Marika Okoniewska, mamą – Monika Mazur, myśliwym – Jakub Waleński, a Ania Sielatycka, Kinga Łukaszewska i Agnieszka Chuda zajęły się narracją.

 

 

 

 

 

Książki naszych marzeń

Uczniowie z naszej szkoły mogą się cieszyć nowymi książkami. Zastrzyk nowości trafił do nich dzięki rządowemu programowi: „Książki naszych marzeń".

Zadanie to wymagało nieco pracy, bo należało złożyć wniosek i opisać oraz uzasadnić, czym szkoła w bibliotece dysponuje i czego potrzebuje. Wielkość dotacji uzależniona była od wielkości szkoły. Listę zakupu książek ułożyli u nas sami uczniowie, podając propozycje ulubionych lektur. Nowe książki sprawiły wiele radości, a czytelnictwo wzrosło.

 

 

 

 

 

 

Bajkolandia

10 listopada uczniowie klasy I i II udali się na wycieczkę do Sali zabaw ,,Bajkolandia” w Lesznie. Celem wycieczki było kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie rówieśniczej poprzez wspólną zabawę.

W sali zabaw dzieci mogły skorzystać z licznych atrakcji, m.in. z basenu z tysiącem kulek, który już na samym początku wzbudził najwięcej emocji. Poza tym dzieci mogły przeciskać się przez liczne tunele, zjeżdżać na zjeżdżalni, budować obiekty z dużych klocków oraz korzystać z wielu innych atrakcji. Zadowolone, lekko zmęczone i pełne wrażeń dzieci wróciły do szkoły z nadzieją, że wkrótce ponownie odwiedzą salę zabaw.

 

 

 

 

 

 

Bieg Niepodległości

11 listopada 2015 r. o godz. 11. prawie stu uczestników wzięło udział w I Biegu Niepodległości, który odbył się w Bojanicach. 

W ten sposób organizatorzy czyli Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół w Nowym Belęcinie oraz Belęciński Uczniowski Klub Orientacji Sportowej postanowili uczcić Święto Niepodległości biegając na orientację po leśnych duktach. Uczestnicy mieli do wyboru dwie trasy, pierwsza liczyła ok. 4,3 km, a druga 5,9 km.  Do wspólnej zabawy przyłączyła się także reprezentacja uprawiających nordic walking.  

Obchody Święta Niepodległości rozpoczęto odśpiewaniem hymnu narodowego. Zanim wszyscy wyruszyli na trasę, przeprowadzono krótki instruktaż z zasad biegania na orientację. Uczestnicy biegu oprócz numerów startowych otrzymali także mapy tras z naniesionymi punktami kontrolnymi. Zwycięzcami na trasie krótkiej w kategorii mężczyzn zostali: Paweł Wałkiewicz, Mikołaj Białasik i Tymoteusz Duczmal a w śród kobiet Anita Chudzińska, Justyna Smektała, Paulina Sarbinowska. Na trasie dłuższej  Dawid Siniecki, Patryk Smektała i Kacper Andrzejewski oraz Weronika Marciniak i Lidia Mejza. Pamiątkowe puchary otrzymali także senior i seniorka oraz junior i juniorka Biegu Niepodległości. Każdy uczestnik został poczęstowany ciepłą herbatą, grochówką oraz jabłkami z polskiego sadu. Wolontariusze natomiast zbierali fundusze na rzecz Domu Dziecka w Lesznie.  

Bieg mógł zostać zorganizowany dzięki wsparciu instytucji Gmina Krzemieniewo oraz Zespół Szkół w Nowym Belęcnie oraz sponsorom: panu Radosławowi Sobeckiemu, Przemysławowi Dopierale oraz Józefowi Kasperskiemu i wolontariuszom na czele z Dominikiem Welsem. Zorganizowanie Biegu Niepodległości było pomysłem grupy inicjatywnej w ramach programu Centrum Edukacji Obywatelskiej pt. „Ruch z sensem czyli jak zorganizować wydarzenie sportowe i jednocześnie komuś pomóc”.   

 

 

Galeria I

 

Galeria II

 

 

 

 

 

 

 

 

Ostatnia taka książka

4 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I-III wraz z wychowawczyniami obejrzały przedstawienie teatralne pt. ,,Ostatnia taka książka”.

Przedstawienie miało miejsce w GCK w Garzynie. W postacie z bajki wcielili się aktorzy sceny krakowskiego teatru.  Przedstawienie bardzo podobało się dzieciom, dostarczyło wielu wrażeń i emocji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gmina Krzemieniewo w matematycznym obiektywie

24 października 2015r. w sobotnie popołudnie, po raz kolejny w naszej Szkole odbyły się warsztaty skierowane dla uczniów klas IV – VI SP i ich rodziców w ramach realizowanego projektu matematycznego „Gmina Krzemieniewo w matematycznym obiektywie”.

Poprzednie warsztaty poprowadził pan Mikołaj Dubicki. Warto wspomnieć, że jest to absolwent naszej szkoły. Pan Mikołaj studiuje geologię i geodezję na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu i właśnie dlatego został poproszony o pomoc w poprowadzeniu minionych warsztatów. Pan Mikołaj przedstawił uczniom najważniejsze informacje dotyczące map. Uczestnicy warsztatów mogli dowiedzieć się jak dzielimy mapy i skalę. Do czego służy legenda i w jaki sposób dokładnie narysować mapę lub plan. W dalszej części spotkania uczniowie wraz z rodzicami pracowali w grupach. Każda grupa otrzymała mapę topograficzną i wykonywała przydzielone zadania. Należało m.in. zaznaczyć na mapie miejscowości wchodzące do obwodu naszej Szkoły, zgodnie z legendą zamalować jeziora i lasy naszego regionu. Po wykonanej pracy i miło spędzonym czasie wszyscy wrócili zadowoleni do domu.

Dziękujemy panu Mikołajowi Dubickiemu za okazaną pomoc i interesujące warsztaty.

Wszelkie informacje dotyczące programu „mPotęga” można znaleźć na stronie www.mpotega.pl

„Projekt dofinansowała Fundacja mBanku”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mistrzostwa Powiatu w Tenisie Stołowym

ZS w Nowym Belęcinie  pod koniec października był gospodarzem Drużynowych Mistrzostw Powiatu w tenisie stołowym szkół podstawowych i gimnazjalnych.

Tenisiści z Belęcina w  rywalizacji  na poziomie szkół podstawowych byli bezkonkurencyjni i wygrali zarówno w kategorii dziewcząt i chłopców. Natomiast w zmaganiach gimnazjalistów dziewczęta również  wywalczyły złoto, a chłopcy uplasowali się na czwartym miejscu.

 

Wyniki :

 

Szkoła Podstawowa - dziewczęta

1 miejsce – SP Nowy Belęcin ( Roksana Gołembska, Marlena Witczak)

2 miejsce – SP Kąkolewo (Maria Owsianna, Marta Durkowska, Karolina Grzenkowicz)

3 miejsce – SP Osieczna (Marcelina Wróblewska, Magdalena Szpilak, Karolina Chudzińska)

Szkoła Podstawowa – chłopcy

1 miejsce – SP Nowy Belęcin (Tomasz Mrozek, Adam Chylak)

2 miejsce – SP Dąbcze (Mikołaj Marciszak, Michał Lutowicz)

3 miejsce – SP Świerczyna (Jakub Homski, Szymon Bartlewicz)

Gimnazjum – dziewczęta

1 miejsce – SP Nowy Belęcin ( Zuzanna Bolewicz, Klaudia Smektała)

2 miejsce – SP Kąkolewo (Karolina Woźniak, Sylwia skorupka)

3 miejsce – SP Osieczna (Mirella wróblewska, Monika Rogalewicz)

Gimnazjum – chłopcy

1 miejsce – SP Kąkolewo (Jakub Mądry, Mateusz Walenciak, Marcin Glapiak)

2 miejsce – SP Rydzyna (Kamil Pacholski, Jędrzej Paszkowski)

3 miejsce – SP Dłużyna(Mirella Wróblewska, Monika Rogalewicz)

 

 

 

 

 

 

 

 

Pamiętamy o zmarłych

30 października dzieci z klas I-III  pojechały na pobliskie cmentarze , celem uczczenia pamięci zmarłych. 

Na cmentarzach w Siemowie i Świerczynie dzieci odwiedzały groby zmarłych z rodzin. Swoją uwagę zwracały też na te groby, o których nikt już nie pamięta. Natomiast na cmentarzu w Oporowie uczniowie odwiedzili grobowiec rodziny Ponikiewskich, na którym złożyli kwiaty i zapalili znicze.

 

 

 

 

 

Gmina Krzemieniewo w Matematycznym Obiektywie

To tytuł projektu matematycznego, który jest realizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Nowym Belęcinie.

Chcemy poinformować o pierwszych zadaniach, które uczestnicy wykonywali podczas trwania projektu.

W pierwszym tygodniu września uczniowie klas IV – VI SP (53 uczniów) zapoznali się z zasadami projektu. Podczas następnego spotkania, uczestnicy zostali podzieleni na drużyny 6 - 8 osobowe.

W trzecim tygodniu września przedstawiciel każdej grupy, wspólnie z koordynatorem projektu, udał się do Urzędu Miasta i Gminy w Krzemieniewie. W Urzędzie Gminy uczniowie zebrali potrzebne dane statystyczne dotyczące każdej miejscowości wchodzącej do obwodu szkoły w Nowym Belęcinie.

W kolejnym tygodniu podczas pierwszych warsztatów, pod czujnym okiem Pani nauczycielki, uczniowie wykonywali grę dydaktyczną. Samodzielnie tworzyli kolorowe plansze, zasady gry i nazwę dla wykonanej gry. Wycinali i składali opakowanie, w którym umieścili swoje dzieło.

W następnym etapie, uczniowie wspólnie z rodzicami (opiekunami), uczestniczyli w pierwszych wspólnych warsztatach przygotowanych w ramach realizowanego projektu. Tematem pierwszego spotkania była metoda składania papieru „Origami”. Każdy uczestnik podczas wspólnej zabawy wykonał metodą orgiami modułowego „Sonobe” model sześcianu, który zabrał do domu na pamiątkę. Zabawa była wspaniała, rozwijająca wyobraźnię przestrzenną i integrowała środowisko lokalne. Wszystkie przeprowadzone warsztaty poprowadziła Pani Iwona Kubasik.

Wszelkie informacje dotyczące programu „mPotęga” można znaleźć na stronie www.mpotega.pl

„Projekt dofinansowała Fundacja mBanku”

 

 

 

 

 

Muzyka dla wszystkich

Dnia 23 października 2015r. w Zespole Szkół w Nowym Belęcinie, na sali gimnastycznej odbył się koncert muzyczny pt. ,,Muzyka dla Wszystkich".

Podczas występu trębacz zespołu opowiedział uczniom o różnych

rodzajach trąbki m.in. o piccolo, myśliwskiej i kieszonkowej. Zespół

muzyczny przybliżył również biografię i utwory wielkiego niemieckiego

kompozytora- Richarda Straussa. Po koncercie można było wziąć udział w quizie, w którym 1. miejce zajął Jakub Kołodziej, 2. Jędrzej Lasika 3. Agata Wels.

Zwycięzca otrzymał płytę z utworami R. Straussa, a pozostali nagrodę

pocieszenia. Na zakończenie Samorząd Uczniowski przekazał artykuły

szkolne do Domu Dziecka w Lesznie. Wszystkim dobroczyńcom serdzecznie

dziękujemy.

 

 

 

 

Dzień Papieski - Jan Paweł II - patron rodziny

Tegoroczne obchody Dnia Papieskiego upłynęły pod hasłem: „ Droga do świętości”. Społeczność szkolna obejrzała  montaż słowno – muzyczny poświęcony osobie Jana Pawła II. Były scenki, wiersze, piosenki, video clip… wszystko by postać Papieża Polaka nie odeszła w niepamięć.

W szkolnej bibliotece została przygotowana wystawa poświęcona postaci Jana Pawła II w literaturze.

Przeprowadzono konkurs plastyczny w oparciu o film pt. :”Karol Wojtyła – historia Papieża Polaka”. Celem konkursu było przybliżenie dzieciństwa i młodości największego autorytetu moralnego współczesnego świata, który tworzył historię nie tylko naszego narodu.

Laureaci otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez ks. Marka Kędziorę – proboszcza parafii w Siemowie:

- z klas I-III SP

Wiktoria Sfora

- z klas IV-VI SP

Małgorzata Nowak

- z Gimnazjum

Agnieszka Chuda

Troje uczestników otrzymało wyróżnienia:

Maria Faustyna Klimkowska kl. I SP

Katarzyna Siniecka kl. IV SP

Maciej Urbaniak kl. I G

 

 

 

 

Dzień Edukacji Narodowej

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej 14 października w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia.

W uroczystości uczestniczyli wszyscy uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły i zaproszeni goście.

Uczniowie z klasy I wraz z przedstawicielami Samorządu Uczniowskigo zaprezentowali okolicznościowy program artystyczny. Były piosenki i wiersze oraz życzenia. Po zakończeniu przedstawienia odbyło się uroczyste ślubowanie pierwszaków. Uroczystość przebiegała w miłej i radosnej atmosferze. Na zakończenie uczniowie złożyli życzenia wszystkim pracownikom naszej szkoły oraz wręczyli piękne laurki.

 

Galeria 1

 

Galeria 2

 

 

 

 

Dolnośląski Festiwal Biegu na Orientację

W październiku zawodnicy BUKOS – u wzięli udział w dwudniowych zawodach   pod nazwą    Dolnośląski Festiwal Biegu na Orientację, które odbywały się  w okolicach Raciborowic.

Były to zawody międzynarodowe, zaliczane do Polsko-Czeskiej Ligi Europejskiej. Najlepiej wśród zawodników BUKOS-u zaprezentowała się Justyna Smektała zajmując 1 i 3 miejsce, a w klasyfikacji generalnej 2 miejsce. Na 3 miejscu ukończyła zawody Weronika Marciniak, na 5 Dawid Siniecki, na 6 Lidia Mejza i Patryk Smektała. Konrad wolny zajął w pierwszym biegu 4 miejsce, niestety w drugim biegu nie zaliczył wszystkich punktów.

 

 

 

 

 

 

Przedstawienie profilaktyczne

6 października 2015 r. uczniowie z klas 4-6 pojechali do Gostyńskiego Ośrodka Kultury „Hutnik”, aby obejrzeć widowisko teatralne w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu pt. „Dzieci sieci”.

Spektakl opowiadał o aktywności medialnej młodych ludzi i uświadomieniu im zagrożeń jakie czyhają w tzw. sieciowej rzeczywistości. 

Wyjazd był możliwy dzięki Stowarzyszeniu Przyjaciół Zespołu Szkół w Nowym Belęcinie, które sfinansowało przejazd autokarem.

 

 

 

 

 

 

 

Wyjazd do teatru

5 października 2015 r. uczniowie gimnazjum pojechali do Gostyńskiego Ośrodka Kultury „Hutnik”, aby obejrzeć widowisko teatralne w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu pt. „My, dzieci z dworca ZOO”.

Spektakl  opowiadał o uzależnieniu i jego skutkach oraz o tym, jak cienka jest granica między zabawą a tragedią.
Wyjazd był możliwy dzięki Stowarzyszeniu Przyjaciół Zespołu Szkół w Nowym Belęcinie, które sfinansowało przejazd autokarem.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzień Krawata i Muszki

Dzień Chłopca w naszej szkole został ogłoszony „Dniem Krawata i Muszki”. Uczniowie, którzy pojawili się ubrani w wymienione akcesoria, nie byli pytani na zajęciach.

Widok szkoły pełnej dzieci poubieranych w krawaty i muszki robił niezapomniane wrażenie. 

Na zdjęciach staraliśmy się utrwalić, jak pięknie wyglądają uczniowie w takim „odświętnym wydaniu”. Samorząd Uczniowski i opiekun serdecznie dziękują wszystkim tym, którzy włączyli się do wspólnej zabawy!

 

 

 

 

 

 

 

Gmina Krzemieniewo w matematycznym obiektywie

 

W ramach realizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Szkoła Podstawowa 

i Gimnazjum w Nowym Belęcinie

projektu matematycznego

 „Gmina Krzemieniewo

w matematycznym obiektywie”

zapraszamy do szkoły wszystkich uczniów

klas IV – VI SP wraz z rodzicami (opiekunami)

na warsztaty poświęcone metodzie składania papieru „Origami”. Nasze spotkanie to jedno z dwóch spotkań przygotowanych wspólnie dla rodziców (opiekunów) i dzieci podczas realizowanego projektu.

 

Data i miejsce spotkania: 2.10.2015r. (piątek) godzina 17:00, sala gimnastyczna w budynku szkoły.

Zapraszam na wspólną zabawę.

 

                                                                                  Iwona Kubasik

 

 

„Projekt dofinansowała Fundacja mBanku”

 

 

 

 

 

Zdrowie-Sport-Rekreacja

Takie hasła przyświecają działaniom nauczycieli, trenerów oraz rodziców zaangażowanych w działania na rzecz kultury fizycznej w naszej szkole.

Każdy uczeń ma świadomość, że aktywność ruchowa jest bardzo ważna dla prawidłowego rozwoju organizmu młodego człowieka. Zdaje sobie również sprawę, że nie powinna ona ustać wraz z edukacją szkolną, ale pozostać czy to jako sport wyczynowy czy też forma rekreacji na całe życie. Wspaniałym przykładem dla młodego pokolenia jest postawa rodziców i dziadków, którzy coraz aktywniej spędzają czas wolny uprawiając nornic walking, rolki, jogging, kolarstwo, narciarstwo. Widok biegających, spacerujących osób w naszym rejonie jest coraz bardziej powszechny. W Zespole Szkół w Nowym Belęcinie odbywają się dwa razy w tygodniu zajęcia z tenisa stołowego, raz w tygodniu z biegów na orientacje, siatkówki, piłki nożnej. Zachęcamy wszystkich młodych ludzi na te formy aktywności fizycznej.

Nie siedźcie  przed komputerem – wyjdźcie z domu na świeże powietrze! Odświeżony i przewietrzony umysł lepiej przyswaja wiedzę!

 

 

 

 

 

Wybory do samorządu uczniowskiego

Dnia 21 września w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego.
Przewodniczącą Samorządu została Zuzanna Bolewicz, zastępcą - Dominik Kołodziej, skarbnikiem - Miłosz Gawroński, sekretarzami - Kacper Cwojdziński  i Artur Paizert.
 Marek Chwaliszewski i Dawid Siniecki będą pełnić rolę fotoreporterów Kontaktem z mediami zajmą się Tomasz Sobczak i Mikołaj Graczyk, a pozyskiwaniem finansów - Jędrzej Lasik. A nad całością czuwać będzie  opiekun p. Danuta Chałupka.

 

 

 

 

 

Muzyka dla wszystkich

Pierwszy koncert z cyklu „Więcej wiem, więcej rozumiem” odbył się w naszej szkole 23 września, a jego odbiorcami byli wszyscy uczniowie zarówno szkoły podstawowej jak  i gimnazjum.

Organizatorem spotkań jest Stowarzyszenie „Muzyka dla wszystkich”, którego prezesem jest pan Dominik Schulz.

Uczestnicy koncertu wysłuchali kilka utworów, m.in.: fragment musicalu My fair lady Fredericka Loewe, Polonez As-dur Fryderyka Chopina oraz utwór z operetki Wesoła wdówka  - Usta milczą, dusza śpiewa Franciszka Lehára.

Koncertowi towarzyszyła  bardzo ciekawa prelekcja wolontariuszki, która opowiadała o swoim pobycie w Peru w ramach Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego, gdzie uczyła m.in. peruwiańskie dzieci języka angielskiego, organizowała im gry i zabawy, projekcje filmów. Mówiła także o tym: co jest wolontariat, dlaczego warto zostać wolontariuszem.

 Na zakończenie chętni słuchacze wzięli udział w konkursie tematycznym. Nagrody w postaci płyty CD  otrzymał zwycięzca Dawid Zieliński.

 

 

 

 

 

Sprzątanie świata

Uczniowie z Zespołu Szkół w Nowym Belęcinie w piątek 18 września tego roku po raz kolejny przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji ,,Sprzątanie Świata 2015’’.

Akcja ma na celu budzenie i wzmocnienie świadomości ekologicznej wśród uczniów. Jej ideą jest edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz poszanowanie zasobów naturalnych. Co roku dzięki takiej akcji zbiera się wiele śmieci, ale  liczba ich raczej nie maleje, ponieważ na miejsce zebranych wyrzucane są nowe.

W naszej szkole najmłodsi uczniowie wraz z wychowawcami sprzątali boisko i okolice szkoły. Uczniowie klasy IV i V ulicę łączącą Nowy i Stary Belęcin. Dwa oddziały uczniów klas VI zajęły się drogą Bojanice-Nowy Belęcin, natomiast uczniowie gimnazjum sprzątali lasy w okolicy Bojanic i pobocze drogi Teklimyśl-Bojanice.

 

 

 

 

Dofinansowanie podręczników

Informujemy, że istnieje możliwość ubiegania się o dofinansowanie zakupu podręczników

w roku szkolnym 2015/2016.

 

wniosek można pobrać w dwóch wersjach (doc lub pdf)

 

wniosek o dofinansowanie podręczników.doc

wniosek o dofinansowanie podręczników.pdf

zasady dofinansowania

 

 

 

 

 

Rok szkolny 2015/2016 rozpoczęty!

1 września 2015 roku uczniowie naszej szkoły rozpoczęli kolejny rok szkolny. Tradycyjnie pierwsze powakacyjne spotkanie ze szkołą poprzedziła uroczysta

Msza Święta w kościele parafialnym w Siemowie.

Oprócz uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników placówki, swoją obecnością uroczystość uświetnił Wójt Gminy Krzemieniewo Pan Andrzej Pietrula.

Dyrektor szkoły Pan Mikołaj Kulczak przywitał wszystkich zgromadzonych i wygłosił okolicznościowe przemówienie. Następnie kilka słów na dobry początek nowego roku szkolnego wygłosił wójt Pan Andrzej Pietrula. Ważnym momentem uroczystości było wspomnienie o smutnej rocznicy wybuchu II wojny światowej i uczczenie pamięci poległych minutą ciszy. Po części oficjalnej uczniowie udali się do klas, gdzie wychowawcy zapoznali ich z tegorocznym planem zajęć lekcyjnych, bo niestety, to już koniec wakacji, ale za dziesięć miesięcy znów się będziemy nimi cieszyć!

 

Wszystkim rozpoczynającym rok szkolny 2015/2016 - przedszkolakom, uczniom, ich rodzicom oraz nauczycielom życzymy udanego roku szkolnego obfitującego w same dobre oceny, wspaniałych efektów wychowawczych, satysfakcji z każdego dnia spędzonego w naszej szkole.

 

 

 

 

 

 

 

Stypendia rozdane

STYPENDIA KOŃCOWOROCZNE

DLA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ

I GIMNAZJUM

W ROKU SZKOLNYM 2014/2015

 

kliknij tutaj aby zobaczyć stypendystów

 

 

 

 

 

 

 

Sukces Naszej Szkoły

Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Nowym Belęcinie wzięło udział w II EDYCJI KONKURSU GRANTOWEGO w ramach PROGRAMU "mPotęga"  na realizację ciekawych zajęć matematycznych.

Organizatorami konkursu była Fundacja mBanku w partnerstwie z Fundacją Dobra Sieć. W ramach programu organizowane były dwa konkursy grantowe na realizację projektów edukacyjnych z zakresu matematyki z 9 wybranych województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, łódzkiego, mazowieckiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Projekty skierowane były do uczniów klas 4-6 szkół podstawowych i ich rodziców lub uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimanzjalnych. W ramach drugiej edycji programu grantowego „mPotęga” otrzymała 292 wnioski w obu Konkursach, z których Fundacja mBanku przyznała 61 grantów na łączną kwotę 355 tys. zł. Dofinansowanie otrzymało 61 Projektów – 33 adresowane do uczniów klas 4-6 szkół podstawowych i ich rodziców oraz 28 adresowanych do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Miło nam poinformować, że wśród dofinansowanych projektów znalazł się projekt Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Nowym Belęcinie pt: „Gmina Krzemieniewo w matematycznym obiektywie.” Pomysłodawczyniami projektu były Pani Iwona Kubasik i Pani Grażyna Kubiak. O formalną stronę wniosku zadbała Pani Iwona Jędrowiak – referent Szkoły. Projekt, którego koordynatorem jest pani Iwona Kubasik, będzie realizowany w nowym roku szkolnym. Gratulujemy i życzymy sukcesów w realizacji projektu.

 

 

 

 

 

 

 

Czerwcowe wycieczki

W ostatnich dniach czerwca klasy 5a i 5b udały się na wycieczki klasowe po najbliższej okolicy, by podziwiać jej walory, rozbudzać zamiłowania do aktywności na świeżym powietrzu.

5a pojechała na „rowerówkę” do Osiecznej, natomiast 5b wyruszyła pieszo po okolicach gminy Krzemieniewo.

 

 

 

 

 

 

 

Wycieczka do Afrykarium

W czwartek 18.06.15. uczniowie klasy I i II wraz z rodzicami odwiedzili wrocławskie zoo, którego główną atrakcja jest niedawno otwarte Afrykarium. 
To kompleks przedstawiający różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Lądu. Łącznie znajduje się tu 19 basenów i zbiorników przedstawiających m.in. rafę koralową Morza Czerwonego, hipopotamy nilowe, ryby słodkowodne jezior Malawi i Tanganiki. Duże wrażenie zrobił na wszystkich tunel pod zbiornikiem wodnym, gdzie mogliśmy obejrzeć płaszczki, rekiny i inne ciekawe ryby. Po Afrykarium udało się nam zobaczyć jeszcze inne zwierzęta znajdujące się w zoo takie jak : żyrafy, słonie, małpy, lwy, tygrysy i wiele innych. Do szkoły wróciliśmy pełni wrażeń.

 

 

 

 

 

 

 

 

Wycieczka do Wenecji, Biskupina i Gniezna

18 czerwca tego roku uczniowie klasy III szkoły podstawowej i kilku uczniów z klasy IV oraz rodzice i opiekunowie (Elżbieta Walczewska i Robert Juskowiak) pojechali na szkolną wycieczkę.

Pierwszym miejscem było Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji. Tu uczniowie zwiedzili także ruiny zamku, które w XV wieku należały do rodziny Nałęczów. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się przejazd kolejką z Wenecji do Biskupina. Zwiedzanie biskupińskiej osady rozpoczęło się już w centrum obsługi ruchu turystycznego. Następnie przewodnik oprowadził uczniów, rodziców i opiekunów po wiosce neolitycznej z epoki kamienia, osiedlu obronnym ludności kultury łużyckiej oraz wiosce wczesnopiastowskiej, która szczególnie zainteresowała naszych uczniów. Nasza „mała” młodzież spotkała tu rzemieślników, którzy odtwarzają  życie codzienne jej dawnych mieszkańców. Zwiedzanie Biskupina zakończyło się w muzealnym pawilonie. W tym miejscu znajduje się wystawa – Świat historii nad Jeziorem Biskupińskim. Czas mijał bardzo szybko. Z  Biskupina nasza grupa udała się do grobu Świętego Wojciecha w Gnieźnie. Był to czas na zastanowienie i zadumę. Katedra w Gnieźnie była ostatnim miejscem naszej wyprawy.

Opiekunowie dziękują rodzicom i uczniom za miło spędzony czas. Mamy nadzieję, że nasza wyprawa w czas prahistorii i średniowiecza była dla wszystkich ciekawym doświadczeniem.

[JR]

 

 

 

 

 

 

 

 

"Ratujemy i Uczymy Ratować"

2 maja 2015 r. wszyscy uczniowie z klas I i II sprawdzili zdobywaną w ciągu roku wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy poprzez udział w konkursie „Umiemy ratować”.

Uczestnicy konkursu wykazali się dużą wiedzą na temat resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Najlepszy wynik osiągnęła uczennica klasy III Ania Nowak, zdobywając tym samym pierwsze miejsce. Dzieci z klas I-III uczestniczyły w Programie Edukacyjnym „Ratujemy i Uczymy Ratować” prowadzonym przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W nagrodę za aktywny udział w programie każdy uczeń otrzymał w prezencie apteczkę pierwszej pomocy.

 

 

 

 

 

 

 

 

FINAŁ WOJEWÓDZKI W INDYWIDUALNYM BIEGU NA ORIENTACJĘ W KLASYFIKACJI DRUŻYNOWEJ

17 czerwca w Poznaniu rozegrano Finał Województwa Wielkopolskiego w Indywidualnym Biegu na Orientację w klasyfikacji drużynowej szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Na starcie stanęło ponad 600 zawodników z woj. wielkopolskiego. Każda szkoła mogła wystawić od 3 do 4 zawodników. W klasyfikacji drużynowej brano pod uwagę 3 najlepsze czasy z danej szkoły. Bardzo dobrze spisali się reprezentanci szkół z Nowego Belęcina zajmując miejsca na podium. Pierwsze miejsce i złoty medal wywalczyli chłopcy z Gimnazjum w Nowym Belęcinie: Piotr Klimkowski, Dariusz Krawczyk i Marcin Smektała, trzecie i brązowy medal zespół dziewcząt z Gimnazjum w Nowym Belęcinie w składzie: Izabela Chwaliszewska, Klaudia Smektała iJoanna Kolańczyk. W kategorii szkół podstawowych IV miejsce „wybiegały” dziewczęta ze Szkoły Podstawowej w Nowym Belęcinie: Weronika Marciniak, Lidia Mejza, Agata Wels i Kinga Jurdeczka, natomiast chłopcy zajęli VI miejsce: Dawid Siniecki, Patryk Smektała, Konrad wolny i Marcin Mejza. Indywidualnie zaprezentowali się najlepiej: Weronika Marciniak 3 miejsce, Piotr Klimkowski i Dawid Siniecki 4 miejsce.

 

 

 

 

 

 

 

 

Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

W tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami pojechali na trzydniową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie.

Pierwszego dnia zobaczyli zamek królewski w Chęcinach. Poznali historię jego powstania oraz funkcje jakie pełnił przez kolejne stulecia. Niesamowite okazały się takie miejsca zamku jak skarbiec, przeuroczy dziedziniec, skrywająca tajemnice studnia i wieża, z której można było podziwiać malownicze krajobrazy okolicy. Z zamku uczniowie udali się przez rynek do Kaplicy Św. Leonarda, która znajduje się przy klasztorze franciszkanów z XIV w.

Drugi dzień wycieczki był pełen niesamowitych wrażeń. Tego dnia uczniowie ze szkoły w Nowym Belęcinie pojechali do Bałtowa. Mieści się tu Bałtowski Kompleks Turystyczny. Był to dzień nauki i zabawy. W tym miejscu uczniowie zostali wtajemniczeni w świat dawnych Słowian. W przepięknej scenerii kamieniołomu zwiedzili magiczne miejsce, które łączyło świat rzeczywisty ze światem baśniowym. Przekraczając bramę „Sabathówki” młodzież trafiła do świata wiedźm i czarownic. W sercu „Sabathówki” – chacie czarownicy młodzież poznała historię ludzi, którzy kiedyś zamieszkiwali to miejsce, ich wierzenia, zainteresowania itp.

Pełna wrażeń była przejażdżka amerykańskim schoolbusem przez tzw. „Górny Zwierzyniec – Safari”. Tu uczniowie zobaczyli wielbłądy, lamy, bydło zebu – „święte krowy”, australijskie emu, azjatyckie antylopy nilgau, żubry, alpaki, daniele, jelenie, muflony, kozy syryjskie i afrykańskie, dziki i inne. Podróż przez safari była ubarwiona opowieściami przewodnika, który przekazał uczniom wiadomości o zwyczajach zwierząt. Następnie uczniowie spacerowali po „Zwierzyńcu Dolnym”. Tu zobaczyli m.in. makaki, kuce, osły, mary patagońskie, aguti złociste, ostronosy, skunksy, ibisy, egzotyczne gatunki kaczek, gęsi, gołębi itp.

Ciekawym miejscem Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego okazał się „Jurapark”. Uczniowie zwiedzili go wraz z przewodnikiem wzdłuż ścieżki dydaktycznej, która została podzielona na okresy geologiczne. W tym miejscu nasza młodzież poznała historię milionów lat ewolucji życia na naszej planecie, zobaczyła odtworzone w skali 1:1 dinozaury. Szczególne zainteresowanie wzbudziło wśród uczniów prehistoryczne oceanarium. Dzięki okularom 3D można było się przenieść w głębiny morskich przestworzy, w których pływały m.in. ryby pancerne, liopleurodony, rekiny, mozazaury, żółwie i inne.

Szczególnym zainteresowaniem cieszył się „Park Rozrywki”. Był to wyłącznie czas zabawy na pirackim statku, dużej karuzeli łańcuchowej, family costerze, euro – bungy itp. urządzeniach. Okazało się, że nie ma tu czasu na bierny odpoczynek.

Bałtowski Kompleks Turystyczny to nie było jedyne miejsce drugiego dnia wycieczki. Późnym popołudniem uczniowie zdobyli pierwszy szczyt – Łysą Górę (miejsce kultu religijnego Słowian). Zobaczyli także Sanktuarium na Świętym Krzyżu – opactwo benedyktyńskie, w którym przechowywane są relikwie drzewa krzyża świętego, na którym miał umrzeć Jezus Chrystus (stąd nazwa Święty Krzyż) oraz wieżę radiowo – telewizyjną. Z platformy widokowej, która mieści się nieopodal sanktuarium młodzież podziwiała skalne rumowisko, tzw. gołoborze. Był to czas na odpoczynek.

W trzecim dniu wycieczki uczniowie zobaczyli chroniony prawem pomnik przyrody – dąb „Bartek”. To jeden z najstarszych dębów w Polsce, który znajduje się z Zagnańsku. Następnie młodzież udała się do pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, gdzie poznała historię jego życia, twórczości i śmierci. Była to lekcja pełna ciekawostek i anegdot. Przewodnik oprowadził także uczniów po czasowej wystawie, która dotyczyła polskich noblistów.

Tego samego dnia uczniowie zdobyli najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich – Łysicę, zwaną także Górą Świętej Katarzyny. Droga nie była łatwa, lecz widoki Świętokrzyskiego Parku Narodowego wynagradzały włożony w trasę trud. Po drodze nasi młodzi turyści minęli źródełko Św. Franciszka. Źródełko ma niezwykłe właściwości – oprócz tego, że spragnieni turyści mogą tu ukoić pragnienie, woda ma właściwości lecznicze – leczy oczy.

Święta Katarzyna była ostatnim miejscem naszej trzydniowej wycieczki. Czas spędzony w Górach Świętokrzyskich był pełen atrakcji, wyzwań i zabawy. Mamy nadzieję, że w przyszłości wrócimy do tak przepięknego terenu, który pewnie skrywa przed nami jeszcze niejedną tajemnicę.

[JR]

Galeria 1

Galeria 2

Galeria 3
 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gminny Konkurs Wiedzy "Moja Gmina"

8 czerwca w Zespole Szkół Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. Józefa Ponikiewskiego w Nowym Belęcinie odbył się Gminny Konkurs Wiedzy o Regionie „Moja Gmina”. Wzięli w nim udział uczniowie z gimnazjów, które mieszczą się na terenie naszej gminy. Do rozwiązania było 16 zadań, w tym praca z tekstem o Luboni, krzyżówka o miejscowościach i ludziach z terenu gminy, praca z mapą, planem terenu – szlaki rowerowe, ilustracjami i zdjęciami – pałace, dworki i kościoły oraz gwara wielkopolska. Po 45 minutach komisja składająca się z nauczycieli ze szkół w naszej gminie sprawdziła testy i ogłosiła wyniki. I miejsce zdobył Robert Grześkowiak z gimnazjum w Drobninie, II miejsce przypadło Piotrowi Klimkowskiemu z gimnazjum w Nowym Belęcinie, a III miejsce zajął Adrian Sworowski z gimnazjum w Drobninie. Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy za udział – organizatorzy: Robert Juskowiak i Danuta Chałupka.

[JR]


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Puchar Najmłodszych

W dniach 5-7 czerwca w Sztutowie odbyły się Mistrzostwa Polski w BnO dla dzieci (czyli Puchar Najmłodszych).

Zawody te corocznie rozgrywane są w 5 kategoriach wiekowych od 10 do 14 lat, osobno dla chłopców i dziewcząt. W pierwszym dniu imprezy rozegrano bieg na dystansie klasycznym.  Niemały sukces odniósł w tym biegu zawodnik BUKOS-u – Dawid Siniecki, który  zdobył brązowy medal w M 13. Dobrze w tym biegu zaprezentował się również Patryk Smektała zajmując 7 miejsce w kategorii M 12, natomiast Konrad Wolny zajął niezłe – 18 miejsce w tej samej kategorii. Miejsca dziewcząt to: 15 miejsce Klaudii Smektały w K 14, 16 miejsce Weroniki Marciniak oraz 23 Lidii Mejzy w K 13.               

      Drugi dzień zmagań wypełnił bieg sztafetowy. Niestety spora grupa zawodników większości klubów popełniła błędy, potwierdzając niewłaściwy punkt kontrolny i tym sposobem straciła szanse na dobre miejsca, m.in. nasza sztafeta dziewcząt, która walczyła o miejsce na podium.

     W niedzielę odbył się bieg sprinterski. Najlepiej w tym biegu spisali się: Konrad Wolny – 16 miejsce w M12, 18 miejsce Klaudia Smektała  K 14 i Weronika Marciniak K 13.

W zawodach brało udział 38 klubów i ponad 400 zawodników z różnych stron Polski.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Biwak klasy VI

W dniach 28 – 29 maja 2015r. uczniowie klasy VI wyjechali na 2-dniwy biwak do Boszkowa.

Pierwszego dnia brali udział w zajęciach przyrodniczych – 12 km wycieczce krajoznawczej wzdłuż brzegu Jeziora Dominickiego. W trakcie wycieczki uczniowie poznali zagadnienia związane z ekologią strefy brzegowej jeziora, a także obszarowymi formami ochrony przyrody na przykładzie Przemęckiego Parku Krajobrazowego. Podczas wycieczki weszli na wieżę widokową w Dominicach, a po południu odbyli zajęcia z powroźnictwa oraz podstawowych węzłów żeglarskich.

Następnego dnia odbyły się zajęcia z podstawy żeglarstwa. Uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa na przystani żeglarskiej i na jachcie żaglowym. Wypłynęli w rejs turystyczny jachtem żaglowym po wodach jeziora dominickiego, gdzie pod okiem instruktora z Letniej Szkoły Żeglarskiej siedzieli za sterem jachtu i rozwijali żagle.

 

 

 

 

 

 

 

Wycieczka do Trzebani

2 czerwca 2015 r. klasa 3 gimnazjum odwiedziła MZZO  w Trzebani w ramach udziału w akcji Zielona szkoła, której organizatorem było Starostwo Powiatowe w Lesznie. Uczniowie obejrzeli zakład zagospodarowania odpadów oraz uczestniczyli w zajęciach omawiających jego działalność  i znaczenie   dla środowiska naturalnego. Dla gimnazjalistów była to doskonała lekcja ekologii.

 

 

 

 

 

 

 

Dzień Dziecka w Przedszkolu

Wszystkie dzieci lubią prezenty, dlatego Koło Przyjaciół Biblioteki Szkolnej w Nowym Belęcinie przygotowało z okazji  Dnia  Dziecka  inscenizację znanej baśni o Jasiu i Małgosi dla najmłodszych z klas 1-3 i przedszkola.

W  role baśniowych bohaterów wcieliły się Agnieszka, Marika, Kinga, Malwina, Laura i Zuzia z klasy  1 gimnazjum i mistrzowsko zagrały swoje role. Do zabawy włączyli się też widzowie. Śpiewali, tańczyli, podpowiadali aktorom. Zabawa w teatr dostarczyła wiele radości dzieciom i występującym.

 

 

 

 

 

 

 

Moja Mama Czarodziejka

Pierwszego czerwca został rozstrzygnięty  konkurs plastyczny zorganizowany przez szkolną bibliotekę pt. Moja Mama Czarodziejka.

Do konkursu zgłoszono 19 prac. Nagrodzeni zostali: Jakub Kędziora, Tomasz Ogrodowiak, Szymon Jakubczak. Komisja przyznała 4 wyróżnienia dla Henryka Skorupki, Justyny Nawrockiej, Jagody Jańczak i Weroniki Klupś. Zwycięzcom gratulujemy.

 

 

 

 

 

 

 

 

"Myślenie w cenie"

25 maja 2015 roku w Zespole Szkół w Nowym Belęcinie odbył się VI Międzyszkolny Konkurs Matematyczny

„Myślenie w cenie”.

W matematycznych zmaganiach wzięli udział uczniowie z Zespołu Szkół w Drobninie, Zespołu Szkół w Pawłowicach oraz gospodarze. Dziewięcioro uczniów  szkoły podstawowej  i dziewięcioro uczniów gimnazjum, przez czterdzieści pięć minut wytężało umysły nad przygotowanymi zadaniami. Po zakończonej pracy, na uczniów czekała słodka niespodzianka ufundowana przez Samorząd Uczniowski.  Komisja miała nie lada wyzwanie, ponieważ poziom umiejętności konkursowiczów był bardzo wyrównany. Ostatecznie wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

Szkoła Podstawowa:

I miejsce - Mateusz Maćkowiak z Drobnina

II miejsce - Marek Chwaliszewski z Nowego Belęcina

III miejsce  - Katarzyna Kordus z Nowego Belęcina

Gimnazjum:

I miejsce ex aequo - Izabela Chwaliszewska z Nowego Belęcina i Adrian Sobecki z Pawłowic

II miejsce - Arkadiusz Nadolny z Drobnina

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom oraz ich opiekunom, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Dziękujemy organizatorom pani Grażynie Kubiak i pani Iwonie Kubasik za przygotowanie i przeprowadzenie konkursu. Nagrody dla uczestników ufundowała Rada Rodziców z Nowego Belęcina. Dziękujemy.

 

 

 

 

 

 

"Tańcz, śpiewaj, graj"

Dnia 23 maja 2015 roku w szkole w Nowym Belęcinie odbyła się Impreza Środowiskowa pt. „Tańcz, śpiewaj, graj”.

Festyn rozpoczął się występami  artystycznymi  uczniów naszej szkoły. Były śpiewy i tańce. Pojawił się nawet kabaret. Rozegrano mecz piłki nożnej szkoła – rodzice, w którym wygrała reprezentacja naszej szkoły . Zorganizowano  konkurs plastyczny, biegi na orientację oraz gry i zabawy dla młodszych i starszych. Każdy mógł przysiąść w kawiarence i spróbować ciasta upieczonego przez mamy oraz posilić się kiełbaską z grilla. Do dyspozycji najmłodszych były dmuchane zamki i przejażdżki zaprzęgiem kucyków. Nie można zapomnieć o loterii fantowej, w której do  wygrania było wiele cennych nagród, jak rower oraz wiele innych. Zysk z imprezy wyniósł około 6000 zł. Pogoda  dopisała, więc wszyscy bawili się znakomicie .

 

 

Galeria 1

 

Galeria 2

 

 

 

 

 

 

Mistrzostwie i Wicemistrzowie Powiatu w Siatkówce Plażowej

22 maja na boiskach III LO w Lesznie rozegrano Finał Mistrzostw Powiatu w Siatkówce Plażowej.

Występ naszych reprezentantów przeszedł najśmielsze oczekiwania. Znakomita postawa Pawła Kokocińskiego i Piotra Klimkowskiego spowodowała, że chłopaki z kompletem zwycięstw zajęli I miejsce.

Świetnie zaprezentowała się także druga para naszych reprezentantów w składzie Krzysztof Mrozek i Jakub Krüger, która zajęła II miejsce przegrywając tylko z przyszłymi mistrzami.

 

 

 

 

 

 

 

 

Mistrzostwa Powiatu w Piłce Nożnej

Maj był miesiącem, w którym uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w turnieju eliminacyjnym, a później w turnieju finałowym Mistrzostw Powiatu Leszczyńskiego w Piłce Nożnej.

 

Reprezentanci szkoły podstawowej zajęli w turnieju finałowym III miejsce zdobywając brązowe medale.

 

Natomiast reprezentanci gimnazjum finał ukończyli na II stopniu podium zdobywając srebrne medale.

 

Gratulujemy !

 

 

 

 

 

 

 

 

Wycieczka do Izby regionalnej w Pawłowicach

19 maja 2015 roku dzieci z klas I i II wraz z wychowawczyniami udały się do Izby Regionalnej w Pawłowicach na lekcję regionalną „Jak żyli i mieszkali nasi przodkowie”.

Dzieci wysłuchały ciekawej opowieści o życiu mieszkańców naszego regionu w dawnych czasach popartej pokazem  sprzętów, strojów, zdjęć. Dzieci mogły spróbować noszenia wody na szuńdach, prania na tarze, prasowania żelazkiem z duszą. Uczniowie mogli zobaczyć, a także przymierzyć stroje, w jakich  dawniej chodzili ludzie mieszkający na naszym regionie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z wizytą w OSP w Belęcinie

Dnia 20 maja 2015 r. dzieci z klasy pierwszej odwiedziły remizę Ochotniczej Straży Pożarnej w Belęcinie.

Komendant jednostki -pan Jacek Gurga opowiedział dzieciom o zadaniach stojących przed strażakami – ochotnikami oraz pokazał sprzęt, jakim się posługują. Na dzieci czekały również atrakcje – przymierzanie strażackich hełmów, włączenie syreny czy podawanie wody z ręcznej pompy. Na koniec dzieci podziękowały za ciekawe spotkanie i życzyły, żeby strażacy nie mieli wiele pracy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jasna Góra - duchowa stolica Polski

15 maja w czasie pobytu w częstochowskim sanktuarium

nasi gimnazjaliści oraz kilkoro uczniów z klasy VI po raz pierwszy uczestniczyli w odsłonięciu cudownego obrazu Matki Bożej – patronki Polski.

Wiedzę podręcznikową mogli skonfrontować z rzeczywistym obrazem i poczuć atmosferę tak wyjątkowego miejsca kultu maryjnego.

Mogli podziwiać panoramę miasta z wieży oraz zwiedzić: Skarbiec, Salę Rycerską, Arsenał i Bastion św. Rocha.

Mamy nadzieję, że wspólne pielgrzymowanie łączy się z niezapomnianymi przeżyciami,

 a wypowiedziane prośby w Kaplicy Matki Bożej zostaną wysłuchane.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Sing with Monty!”

W środę 6 maja 2015 roku w naszej szkole odbył się Konkurs Piosenki Angielskiej „Sing with Monty!” W konkursie wzięli uczniowie klas I – III.

Wszyscy uczestnicy konkursu pięknie się zaprezentowali wybrane przez siebie piosenki anglojęzyczne.

Oto lista laureatów konkursu:

Soliści

I miejsce: Justyna Nawrocka

II miejsce: Katarzyna Jańczak

III miejsce: Jagoda Jańczak

Grupy

I miejsce: Katarzyna Siniecka, Anna Nowak

II miejsce: Wiktoria Kowalczyk, Estera Dutkowska, Jakub Kaźmierczak

III miejsce: Oliwia Majchrzycka, Michalina Marcinkowska

 

 

 

 

 

 

 

 

Święto Patrona Szkoły

W piątek 8.05.2015 r. w Zespole Szkół Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. Józefa Ponikiewskiego w Nowym Belęcinie obchodzono Święto Patrona.

W tym roku uroczystość ta miała inny charakter niż do tej pory był praktykowany. Otóż uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum wzięli udział w Grze Terenowej Śladami Patrona Szkoły Józefa Ponikiewskiego, która polegała na połączeniu Orienteeringu, zabawy i znajomości wiedzy  o Józefie Ponikiewskim, polskich symbolach narodowych, historii Gminy Krzemieniewo oraz zadań sprawnościowych. Uczestnicy tego typu zabawy musieli odnaleźć wszystkie przygotowane dla nich punkty kontrolne naniesione na mapie i zdobyć najwięcej punków po rozegraniu zaplanowanych konkurencji, które dodatkowo uatrakcyjniły całą zabawę.  

W grze terenowej wzięli udział oprócz uczniów i pracowników Zespołu Szkół także Przewodniczący Rady Rodziców p. Michał Chwaliszewski, sołtys Nowego Belęcina p. Józef Kasperski, proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Marii Magdaleny z Siemowa ks. Marek Kędziora, zastępca Wójta Gminy Krzemieniewo p. Radosław Sobecki. Natomiast Starosta Powiatu Leszczyńskiego p. Jarosław Wawrzyniak był obecny na rozpoczęciu gry a Wójt Gminy Krzemieniewo p. Andrzej Pietrula na zakończeniu. Niestety Starosta jak i Wójt nie mogli wziąć aktywnego udziału w obchodach szkolnego święta z powodu napiętego kalendarza służbowego, jednak obaj panowie złożyli deklarację, że w przyszłym roku możemy na ich obecność liczyć.

Gra Terenowa rozpoczęła się od  krótkiego apelu, na którym przypomniana została sylwetka patrona oraz uczczono minutą ciszy ofiary II wojny światowej.  Następnie patrole pod opieką dorosłych wyruszały w 10 minutowych odstępach w teren, wykorzystując mapę terenową przygotowaną przez absolwenta naszej szkoły Dominika Welsa i kompasu. Trasa liczyła ok. 7,5 km. Zadaniem patrolu składającego się z dwunastu uczniów i opiekuna było pokonanie trasy zgodnie z mapą. Po drodze uczestnicy musieli odnaleźć punkty kontrolne i wykonać następujące zadania:

1. Przystanek „Ś” - świetlica wiejska w Karchowie: udzielić poprawnie pierwszej pomocy (resuscytacja krążeniowo-oddechowa) i rozwiązać test ze znajomości pierwszej pomocy.  

2. Przystanek „Z” - parking zlokalizowany przy drodze Karchowo-Świerczyna: zmierzyć się z pytaniami dotyczącymi życia J. Ponikiewskiego i okrętu ORP „Grom”  

3. Przystanek „W” - wiatrak zlokalizowany w lesie: Zawiązać poprawnie węzeł ratowniczy i trafić lotką do koła ratunkowego.

4 . Przystanek  „T” – trzęsawiska polana w lesie w pobliżu Górzna: udzielić odpowiedzi na pytania z zakresu wiedzy o historii Gminy Krzemieniewo i polskich symbolach narodowych.  

5. Przystanek „P” – plaża nad jeziorem w Górznie: strzelanie z wiatrówki do  tarczy z odległości ok. 10 metrów.

Rajd kończył się nad jeziorem w Górznie. Każdy uczestnik został poczęstowany chłodnym napojem i ciepłą kiełbaską z bułką. Nad prawidłowym smażeniem wędliny czuwał p. Józef Krysztofiak  gospodarz terenu w Górznie.    

Gra terenowa zakończyła się zwycięstwem drużyny pod nazwą: „FC Piast”, II miejsce zajęli członkowie grupy pn. „Spryciarze”, a III młodzież z patrolu „Fast and Furious”.  Natomiast uczniowie oddziału przedszkolnego i klas I-III odbyli wycieczkę do miejsc związanych z Józefem Ponikiewskim, które znajdują się  na terenie Gminy Krzemieniewo.

Warto podkreślić, że tego typu gra terenowa, którego odbiorcami  byli uczniowie, absolwenci, rodzice ZS w Nowym Belęcinie została przeprowadzona pierwszy raz 25 października 2015 r. Wtedy to członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół w Nowym Belęcinie  zaangażowali się w realizację projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej pn. „Młody Obywatel. Zmiennicy, edycja 2014/2015”, a trasa wiodła od budynku szkoły poprzez Brylewo, Urząd Gminy do Pałacu w Drobninie. W następnym roku planujemy podobną zabawę, do której będziemy chcieli zachęcić młodzież z innych szkół Gminy Krzemieniewo.

Wszystkim osobom zaangażowanym w organizację obchodów Święta Patrona Józefa Ponikiewskiego składamy gorące podziękowania. 

 

 

Galeria 1

 

Galeria 2

 

Galeria 3

 

 

 

 

 

 

 

 

Obudź się Polsko

Obudź się Polsko - to myśl przewodnia apelu przygotowanego przez Zespół Szkół w Nowym Belęcinie.

Część  artystyczna została przygotowana przez liczną grupę dzieci i młodzieży pod opieką  p. Danuty Chałupki i Izabeli Kubackiej. Wiersze  i słowo mówione ukazały tło historyczne uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz sytuację ówczesnej Rzeczypospolitej. Szkolny  chór pod batutą Katarzyny Klimkowskiej wykonał pieśni patriotyczne. Na uznanie zasłużyli soliści: W. Glapiak, D. Toporowicz, Z. Kozica, K. Jakubczak i D. Wawrzyniak. Symbolicznie udekorowana, przez klasę trzecią gimnazjum i p. Bożenę Glurę, scena  podkreśliła uroczysty nastrój.  Wszystkim  uczniom zaangażowanym w organizację apelu  należą się gorące  podziękowania.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cross Wagarowicza

24 kwietnia uczniowie Zespołu Szkół w Nowym Belęcinie stanęli na starcie jubileuszowego XXV Crossu Wagarowicza w Pawłowicach.

Zawody zgromadziły wiele szkół z okolic powiatu leszczyńskiego. W poszczególnych kategoriach wiekowych najlepiej z naszej szkoły zaprezentowali się uczniowie:

 

I miejsce: Maria Klimkowska, Marlena Witczak, Emilia Skorupka,

II miejsce: Wiktoria Barczyńska

III miejsce: Tomasz Mazur

IV miejsce: Jakub Socha, Tomasz Mrozek, Agata Szymoniak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Śladami Patrona Szkoły

 

Regulamin gry terenowej

 

Karta zgłoszeniowa drużyny

 

Karta zgłoszeniowa uczestnika

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gminny Konkurs Piosenki Religijnej

25 kwietnia troje naszych uczniów zaprezentowało swoje umiejętności wokalne.

Tym razem były to same dziewczyny: z klasy pierwszej SP – Wiktoria Sfora oraz z klasy drugiej gimnazjum – Dagmara Toporowicz oraz Wiktoria Glapiak.

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy.

Drugie miejsce zajęła Dagmara Toporowicz.

Gratulacje dla uczestników.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tajemnice Dolnego Śląska

Złotoryja i okoliczne lasy gościły zawodników na międzynarodowych zawodach pod nazwą Tajemnice Dolnego Śląska. 3-dniowa impreza, w której skład wchodził sprint, klasyk i średni dystans zgromadziła na starcie wielu zawodników.

Wszyscy mieli okazję wystartować w terenach bardzo wymagających pod względem fizycznym jak i technicznym, a przede wszystkim na bardzo dobrych mapach. Udział naszych zawodników był bardzo zauważalny, a na wyróżnienie w szczególności zasłużyli: Piotr Klimkowski, który zajął w klasyfikacji generalnej - po 3 dniach zmagań - I miejsce w kat. M16; Adam Jankowiak  II m. w kat. M16; Dawid Siniecki III m. w kat. M14; Tomasz Szymoniak Vm. W kat. M18;  Siniecka VII m. w kat. K10; Konrad Wolny VIII m. w kat. M12; Weronika Marciniak X m. w kat.K14; Lidia  Mejza XI m. w kat. K14 oraz Marcin Mejza XI m. w kat. M12. Bardzo dobrze zaprezentował się Marcin Smektała, który w zarówno na pierwszym jak  i drugim etapie przybiegł na drugim miejscu, niestety w trzecim dniu na bardzo wymagającej trasie o dużych przewyższeniach i licznych skałach skałach - uległ kontuzji i tym samym zaprzepaścił szanse na dobre medalowe miejsce w klasyfikacji generalnej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z wizytą na wielkanocnym spotkaniu emerytów i rencistów

Dnia 15 kwietnia 2015 r. na sali wiejskiej  w Nowym Belęcinie odbyło się wielkanocne spotkanie krzemieniewskiego Koła Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Spotkanie rozpoczęło się od występów  dzieci  z klas I-III naszej szkoły . W repertuarze znalazły się układy taneczne oraz wiersze  i piosenki o tematyce wielkanocnej . Dla dzieci występ był dużym przeżyciem. W podziękowaniu otrzymały gromkie oklaski i cukierki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

wizyta u ogrodnika

Uczniowie z klasy drugiej wybrali się na wycieczkę do ogrodnika.

Poznały jego pracę, narzędzia, których używa do pracy i różne rośliny. Mogli też samodzielnie zasiać rośliny do doniczek i zabrać je do klasy. Teraz będą się nimi opiekować i czekać aż urosną.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Bezpiecznie na wsi – zwierzaki to nie pluszaki”

Dzieci z Zespołu Szkół w Nowym Belęcinie brały udział w V edycji ogólnopolskiego konkursu plastycznego o tematyce „Bezpiecznie na wsi – zwierzaki to nie pluszaki”. Szkolnymi laureatami zostali w klasach O – 3 Kędziora Jakub, Krystian Sfora, Tomasz Nowacki. W klasach IV – VI Agata Wels, Dawid Zieliński, Weronika Marciniak. Koordynatorami konkursu były Katarzyna Klimkowska i Katarzyna Marciniak.

 

 

 

 

 

 

 

 

„Palić, nie palić - oto jest pytanie?”

W dniu 8.04.2015r. został rozstrzygnięty konkurs organizowany przez  Państwowy Powiatowy Inspektorat  Sanitarny w Lesznie. 

W konkursie brali udział uczniowie  klas V. Temat konkursu to „Palić, nie palić - oto jest pytanie?”. Laureatką szkolną została Anna Brzezińska. Koordynatorzy Katarzyna Marciniak

 

 

 

 

 

 

 

Konkurs plastyczny

Uczniowie ZS w Nowym Belęcinie wzięli udział w XVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży 2014/2015 pod hasłem " Bezpieczeństwo i rozwaga - tego od Ciebie każdy wymaga!"

Celem konkursu było zainteresowanie tematem bezpieczeństwa, gdyż właściwa postawa oraz świadomość występowania różnorodnych zagrożeń może uratować życie lub zdrowie. Wyróżnione prace  uczniów z etapu szkolnego zostały zaprezentowane  w konkursie   powiatowym, w którym 

I miejsce zajął Dawid Wawrzyniak z klasy VI. Życzymy Dawidowi powodzenia na etapie wojewódzkim, gdyż to jego praca w kategorii IV-VI będzie wystawiona na tym szczeblu zmagań konkursowych. 

31 marca w Starostwie Powiatowym w Lesznie, odbyła się uroczystość wręczenia nagród. Uczestniczyli w niej również przedstawiciele naszej szkoły: Dawid – jako zwycięzca konkursu w grupie II i p. Katarzyna Klimkowska – koordynator konkursu szkolnego. Dyplomy i nagrody rzeczowe, ufundowane przez Powiat Leszczyński, wręczał młodym artystom Starosta Leszczyński Jarosław Wawrzyniak, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie Robert Baran i Wicestarosta Leszczyński Robert Kasperczak. Przygotowano również podziękowania dla nauczycieli i opiekunów doceniając ich zaangażowanie i pomoc, jaką okazali poprzez zachęcanie uczniów do udziału w konkursie.

 

 

 

 

 

 

Z wizytą w Muzeum Regionalnym

w Lesznie

25 marca 2015 r. dzieci z klas I-III udały się do Leszna na lekcję muzealną, która miała miejsce w Muzeum Regionalnym. Tematem była kultura ludowa Wielkopolski, a w szczególności tradycje i obrzędy wielkanocne.

W jednej z sal muzeum dzieci wysłuchały opowieści o zwyczajach wielkanocnych, mogły też obejrzeć rekwizyty związane ze świętami. Na koniec każdy mógł samodzielnie wykonać wielkanocnego, barwnego kogucika. Prace dzieci mogły zabrać do domu na pamiątkę  wyjątkowej lekcji.

 

 

 

 

 

 

 

Powitanie wiosny

Kalendarzowa wiosna każdego roku rozpoczyna się 21 marca. W tym roku ten dzień przypadł w sobotę, dlatego przedszkolacy i dzieci z klas I-III postanowiły pożegnać zimę już w piątek.

W tym celu po drugiej lekcji udały się nad pobliski staw, aby podpalić i utopić marzannę – symbol zimy. Dzieci witały wiosnę radosnymi okrzykami i piosenkami. Pogoda dopisała, więc wszyscy udali się na spacer w celu szukania  wiosny. Dodatkową atrakcją tego dnia było  częściowe zaćmienie Słońca, które dzieci obserwowały korzystając  z maski spawalniczej lub kawałków zdjęć rentgenowskich. Zjawisko zaćmienia Słońca jest bardzo rzadkie, więc nie można było nie skorzystać z takiej okazji. Radośni i pełni wrażeń  wszyscy wrócili do szkoły.

 

 

 

 

 

 

 

Bezpieczeństwo i Rozwaga - Tego Od Ciebie Każdy Wymaga

10.03.2015r. Dzieci ze Szkoły w Nowym Belęcinie brały udział w XVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego organizowanego przez Komendanta Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

Do konkursu przystąpiły dzieci z klas I – III i IV – VI. Komisja konkursowa miała bardzo trudny wybór ponieważ wszystkie prace były piękne. Prace oceniane były pod względem zgodności z tematem, poziomem artystycznym oraz jakością i estetyką wykonania. W etapie szkolnym w pierwszej grupie wiekowej klas I – III laureatami zostali:

I miejsce – Amelia Kolańczyk

II miejsce – Katarzyna Siniecka

III miejsce – Weronika Klupś

W drugiej grupie wiekowej klas IV – VI zwycięzcami zostali:

I miejsce – Dawid Wawrzyniak

II miejsce – Marlena Witczak

III miejsce  - Małgorzata Nowak

Wyróżnienie – Emilia Skorupka

Wyróżnienie – Natalia Picz

Za udział w konkursie bardzo dziękujemy i życzymy powodzenia w etapie powiatowym i wojewódzkim.

 

 

 

 

 

Wiosenne kanapki

Zajęcia kulinarne w przedszkolu to sama przyjemność i z pewnością powie to każdy nasz przedszkolak. Świeże warzywa: sałata,  rzodkiewki i ogórki to doskonałe produkty, które świetnie smakują i mają mnóstwo witamin.

Mogły się o tym przekonać nasze dzieci, które z dużym zaangażowaniem zabrały się do pracy. Tworzyły na kanapkach wiosenne wzory. Przygotowane  specjały wyglądały naprawdę apetycznie. Po zakończonej pracy i degustacji, dzieci pomagały w sprzątaniu.  Po tak zdrowym posiłku przedszkolaki miały wyjątkowo dużo energii do zabawy.

 

 

 

 

 

 

 

Bajkolandia

Zabawa jest tym, co dzieci lubią najbardziej... A radość dzieci jest tym, co cieszy nas wszystkich... Dlatego też dnia 17 marca 2015 roku nasze dzieci z oddziału przedszkolnego odwiedziły po raz kolejny salę zabaw BAJKOLANDIA w Lesznie.

Czekały tam na nich zjeżdżalnie, liny, baseny z kulkami, labirynty i inne atrakcje. Zabawom nie było końca... Dzieci bawiły się znakomicie. Dbały o bezpieczeństwo swoje oraz swoich kolegów, rozwijały sprawność ruchową. Wróciły szczęśliwe i zadowolone pełne wrażeń.

 

 

 

 

 

 

 

Puchar Przedwiośnia

15 marca w okolicach Nietążkowa  orientaliści  zainaugurowali nowy sezon startów 2015, biorąc udział w Pucharze  Przedwiośnia. Organizatorzy z klubu Azymut Mochy przygotowali dla zawodników 3 trasy: 4km, 6 km oraz 10 km.

Wyniki:

Trasa łatwa (4 km): 1m - Dawid Siniecki, 2m Patryk Smektała, 5 m Agata Wels, 8m Katarzyna Siniecka

Trasa średnia(6 km): 5 m Adam Jankowiak

Trasa trudna (10 km): 4 m Dominik Wels

 

Zdjęcia na stronie Elka.pl

 

 

 

 

 

 

Dzień Kobiet w przedszkolu

Dzień Kobiet to wyjątkowy dzień, ważny dla wszystkich kobiet, zarówno tych dużych, jak i małych.

W ramach obchodów Dnia Kobiet 9 marca do grupy 3 i 4-latków przyjechała Pani fryzjerka Emilia Pechowiak, która przyniosła ze sobą dużą torbę, a w niej wszystko, czego potrzebuje fryzjer: nożyczki, grzebień, wałki, prostownicę, karbownicę, suszarkę, lokówkę, piankę do włosów, lakier, maszynkę do cięcia i wiele innych skarbów niezbędnych do pracy. Opowiedziała  dzieciom o swojej pracy i zadaniach jakie wykonuje fryzjer. Zaprezentowała także swoje umiejętności czesząc chętne dzieci - dziewczynkom zakręcając loki, prostując włosy, robiąc warkoczyki. Chętni chłopcy natomiast wrócili do swoich domów z włosami "postawionymi na żel". Dla przedszkolaków była to bardzo ważna i cenna lekcja, gdyż miały okazję podpatrzeć trudną, wymagającą precyzji i cierpliwości pracę fryzjerki. Jeszcze raz dziękujemy Pani Emilii za ciekawą lekcję edukacyjną i poświęcony czas.

 

 

 

 

 

 

 

Konkurs matematyczny "Pangea"

Pani Iwona Kubasik zaproponowała uczniom klas IV, V i VI udział w międzynarodowym konkursie matematycznym Pangea.

Organizatorami Konkursu Matematycznego Pangea są Międzynarodowe Szkoły Meridia i Uczelnia Vistula.  W tym roku szkolnym pisało go  107 854 uczestników, w naszej Szkole szesnaścioro. Uczniowie przez 45 minut zmagali się z testem składającym się z 15 zadań. Czekamy za wynikami pierwszego etapu, ponieważ 150 najlepszych osób w każdej kategorii uzyska prawo do uczestnictwa w etapie finałowym. Życzymy powodzenia i trzymamy kciuki!!!

 

 

 

 

 

 

Nabór do przedszkola


 

załączniki do pobrania

(do wypełnienia oraz wydrukowania dokumentów potrzebny program Microsoft  Office Word) :

 

wniosek

oświadczenia

odbiór dziecka

oświadczenie wielodzietność

oświadczenie o pracy

 

w przypadku problemów z uruchomieniem powyższych dokumentów poniżej znajdują się dokumenty w formacie pdf:

 

wniosek do przedszkola

oświadczenia

odbiór dziecka

oświadczenie wielodzietność

oświadczenie o pracy

 

 

 

 

 

Święto Kubusia Puchatka

Dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I-III są stałymi czytelnikami biblioteki szkolnej.

Wśród książkowych bohaterów mają swoich ulubieńców, do których należy również Kubuś Puchatek z książki A.A. Milne. Kiedy bibliotekarka, p. Danuta Chałupka, ogłosiła konkurs poświęcony wymienionemu bohaterowi,  prawie wszyscy uczniowie bez wahania wzięli w nim udział. Podczas  zmagań konkursowych trzeba było wykazać się dobrą znajomością cech oraz przygód Kubusia Puchatka i jego przyjaciół. Najlepszymi znawcami niesfornego misia okazali się: Estera Dutkowska z klasy 1, Jagoda Jańczak z kl. 2 oraz Amelia Kolańczyk i Klaudia Sroka z kl. 3. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody ufundowane przez księgarnię „Osiedlowa” z Leszna. Uroczyste wręczenie  miało miejsce 3 lutego w bibliotece szkolnej.


 

 

 

 

 

BAJKOLANDIA

Dnia 27 stycznia 2015 r. dzieci z oddziału przedszkolnego udały się do Sali zabaw „BAJKOLANDIA” w Lesznie.

Celem wycieczki było kształtowanie umiejętności współistnienia i współdziałania w grupie rówieśniczej poprzez wspólną zabawę.

W sali zabaw przedszkolaki mogły skorzystać z licznych atrakcji takich jak: basen z tysiącem kulek – który już na samym początku wzbudził najwięcej emocji. Następnie maluchy mogły przeciskać się przez liczne tunele, zjeżdżać ze zjeżdżalni a także skakać na trampolinie.

Zadowoleni, lekko zmęczeni i pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola z nadzieją, że wkrótce ponownie odwiedzimy salę zabaw.


 

 

 

 

 

Konkurs Kolęd i Pastorałek

W dniu 23.01.2015 r. w Zespole Szkół w Nowym Belęcinie odbył się „Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek”, w którym wzięło udział 24 uczniów.

Uczniowie samodzielnie przygotowywali repertuar oraz wykonanie utworów. Za sprawą przepięknie wykonanych kolęd i pastorałek jeszcze raz poczuliśmy magię świąt Bożego Narodzenia.

Publiczność z zachwytem słuchała kolejnych utworów tych znanych, jak „Pójdźmy wszyscy do stajenki” czy „Przybieżeli do Betlejem” i tych mniej znanych, jak np. „Świeć Gwiazdeczko” czy „Pastuszek bosy”. Jury w składzie p. Bożena Glura, p. Katarzyna Klimkowska i p. Robert Juskowiak długo obradowało, bo wybór zwycięzców nie był łatwy, a różnice w przyznanych poszczególnym uczestnikom punktach były minimalne.

 

 • I miejsce – Justyna Nawrocka ( kl. II) i Klaudia Sroka (kl. III)

 • II miejsce – Wiktoria Sfora (kl. I), Jagoda Jańczak (kl. II) i Michalina Ratajczak (kl. III),

 • III miejsce – Maria Klimkowska i Krystian Sfora (oddział przedszkolny), Anna Nowak i Katarzyna Siniecka (kl. III) Julia Kowalska i Julia Lasik (kl. IV).

 • wyróżnienie – Julia Jędrzejak i Tomasz Nowacki  (oddział przedszkolny), Katarzyna Jańczak (kl. I) Faustyna Dąbrowska, Amelia Kolańczyk, Emilia Małycha i Ewa Szczupak (kl. III).
   

Galeria 1 - Konkurs Kolęd i Pastorałek
 

Galeria 2 - Konkurs Kolęd i Pastorałek

 

 

 

 

 

 

Bardzo Mocno Was Kochamy

Zawsze niech będzie Babcia, zawsze niech będzie Dziadek.

Zawsze niech będą z nami, niech nam żyją sto lat!

 

Takimi słowami przedszkolacy z ZERÓWKI i  MALUCHY przywitały przybyłych do naszej szkoły gości z okazji obchodów Dnia Babci i Dziadka. Nie zabrakło gorących życzeń, pięknie recytowanych wierszy, śpiewu piosenek płynących prosto z serca oraz  tańców. Wnuczęta odśpiewały 100 lat i ucałowały swoich najbliższych. Po występie  wręczyły swoim babciom i dziadkom upominki. Dziadkowie otrzymali piękne krawaty, a babcie broszki. Zdrowia i uśmiechu na co dzień wszystkim babciom i dziadkom życzył również dyrektor  Mikołaj Kulczak. Po części oficjalnej dzieci zaprosiły swoich ukochanych dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Podczas imprezy na babcie i dziadków czekała jeszcze jedna niespodzianka. To galeria portretów, gdzie dziadkowie mogli podziwiać swoje oblicze namalowane przez wnuczęta. Tego popołudnia wszyscy bawili się wspaniale, a radość i zadowolenie było widać zarówno na twarzach dzieci oraz babć i dziadków.

 

 

 

 

 

z wizytą w "Uroczysku Nadolnik"

Dnia 19 stycznia 2015 r.  dzieci z klas I-III wraz z wychowawczyniami udały się na wycieczkę do Leśnictwa Nadolnik.

Na miejscu czekał leśniczy – pan Tomek, który ciekawie opowiedział dzieciom     o lesie zimą i życiu jego mieszkańców. Następnie wszyscy udali się w głąb lasu, aby wyłożyć przywiezioną z sobą karmę dla zwierząt. Każde dziecko otrzymało od pana leśniczego książeczkę          i cukierki. Na koniec było pieczenie kiełbasek na ognisku. Samodzielnie przygotowana kiełbasa była wyśmienita. Korzystając ze sprzyjającej pogody dzieci bawiły się na świeżym powietrzu. Gospodarzom- leśnikom  dziękujemy za gościnę. Chętnie pojedziemy tam jeszcze raz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Wyniki Etapu Rejonowego Wojewódzkiego

Konkursu Przyrodniczego

dla uczniów szkół podstawowych

województwa wielkopolskiego

 

 

kliknij tutaj aby zobaczyć wyniki

 

 

 

 

 

Wojewódzki Konkurs Przyrodniczy

etap rejonowy

9 stycznia  2015 r. w murach Zespołu Szkół Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. Józefa Ponikiewskiego odbył się etap rejonowy Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego dla uczniów Szkół Podstawowych Województwa Wielkopolskiego.

Do naszej szkoły zjechało 39 uczniów z powiatów: gostyńskiego, grodziskiego, kościańskiego, leszczyńskiego, rawickiego, wolsztyńskiego i miasto Leszno wraz z opiekunami i rodzicami. Nad prawidłowością przebiegu konkursu czuwała komisja w skaldzie: Marlena Fortuniak, Anna Krauze i Aurelia Turek.

Etap rejonowy konkursu polegał na rozwiązaniu zadań w czasie 60 minut.

Do etapu wojewódzkiego zakwalifikuje się ten uczeń, który otrzyma na etapie rejonowym minimum 32 na 40 możliwych do zdobycia punktów.

 

 

 

 

 

Kolędnicy misyjni

     „Pragniemy być bliżej dzieci żyjących w Indiach i wspierać je naszą modlitwą i darem materialnym. Chcemy dzielić się z nimi radością, pokojem i nadzieją, jaką pokładamy w Jezusie” – powiedział ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowego Papieskiego Dzieła Misyjnego.

Uczniowie naszej szkoły kolejny raz włączyli się w dzieło misyjne. W tym roku  kolędowali  na rzecz dzieci w Indiach.  

W Hersztupowie byli to:

Ewa Nowacka, Paulina Zielińska, Agnieszka Chuda , Marika Okoniewska, Lidia Mejza, Emilia Skorupka, Dawid Zieliński, Maciej Urbaniak 

Uzbierano: 330,20zł 

W  Karchowie:

Malwina Tomczak, Kinga Łukaszewska, Monika Mazur, Kinga Jakubczak, Małgorzata Nowak, Anna Nowak, Szymon Jakubczak, Nicola Kramska, Mateusz Kramski, Mikołaj Wojciechowski, Arkadiusz Nowak

Uzbierano: 212,00zł 

W Nowym Belęcinie:

Marta Dubicka, Roksana Gołembska, Agnieszka Michalak, Kinga Jakubczak, Zofia Kozica, Klaudia Smektała, Anna Brzezińska, Katarzyna Siniecka

Uzbierano: 302,23 zł

 

Pieniądze zostały przekazane do parafii w Świerczynie i Siemowie.

Serdecznie dziękujemy  mieszkańcom za życzliwe przyjęcie i hojne ofiary.

 Życzymy pomyślności w Nowym Roku

 

 

 

 

Kolejny krok na śniegu

Wyjątkowo dramatyczne oczekiwanie towarzyszyło pierwszemu w tym sezonie wyjazdowi do Jakuszyc. Jeszcze w wigilijny poranek o nartach można było tylko pomarzyć. Zwykle biała o tej porze Polana Jakuszycka jawiła się w szaro-brunatnych barwach.

Wielu uczestników wyjazdu śledziło z niepokojem rejestr kamer z tamtego miejsca. W wigilijną noc ku naszej  radości spadło 20 cm świeżego puchu, później było już tylko lepiej. Śniegu przybywało z każdym dniem, a warunki do uprawiania narciarstwa biegowego były naprawdę dobre. Miłośnicy tej formy rekreacji zjechali się ze wszystkich stron Polski Czech i Niemiec i wypełnili jakuszyckie trasy. Sporą grupę stanowili mieszkańcy gminy Krzemieniewo. Wśród uczestników wyjazdów byli tacy, którzy po raz kolejny zdobywali: Orle, Samolot, Chatkę Górzystów, Rozdroże pod Cichą Równią czy Harrachov oraz ci, którzy zrobili swój „pierwszy krok” na nartach biegowych (miejmy nadzieje, że nie ostatni). Niewątpliwą atrakcją był wieczorny spacer po Szklarskiej Porębie, która w „śnieżnej szacie” oświetlonej kolorowymi światełkami wyglądała imponująco. Wyjazd należał do bardzo udanych, głównie za sprawą sprzyjających warunków i na szczęście organizatorzy nie musieli uruchamiać planu „B”, który przygotowali w razie braku śniegu. Już dziś z niecierpliwością oczekujemy kolejnych wypadów do Jakuszyc w roku 2015.

 

 

 

 

"Blask nad Judeą"

W niedzielny wieczór uczniowie naszej szkoły wystawili dla społeczności lokalnej Jasełka pt. „Blask nad Judeą”.  Wyreżyserowaniem zajęła się p. Bożena Glura, a oprawą muzyczną p. Katarzyna Klimkowska.  Sala gimnastyczna, która za sprawą p. Roberta Juskowiaka przemieniła się w Betlejem, wypełniła się widzami po ostatnie miejsce. Premiera przedstawienia miała miejsce w piątek 19 grudnia.

W tegorocznych Jasełkach pojawiły się przepiękne anioły (Agnieszka Chuda, Zuzanna Bolewicz, Laura Kolańczyk, Katarzyna Kordus,  Lidia Mejza, Emilia Skorupka, Natalia Picz i Malwina Tomczak) i Archanioł Gabriel (Dawid Wawrzyniak), którzy błyszczeli w blasku świateł, trzej królowie (Patryk Michalak, Marcin Nowak i Mikołaj Wojciechowski), którzy złożyli dary w stajence u stóp małego Zbawiciela, pasterze i owieczki (Esterka Dutkowska , Paulina Sarbinowska, Marek Chwaliszewski, Arek Nowak i  Maciej Nowacki),  Maryja (Dagmara Toporowicz), która  przepiękną piosenką oczarowała widownię i Józef  (Dominik Kołodziej), dzięki któremu mogliśmy usłyszeć wigilijne orędzie. W przedstawieniu pojawił się także miś (Marika Okoniewska), który okazał się diabłem.

W tym roku usłyszeliśmy nowe piosenki,  pastorałki i kolędy  w wykonaniu uczniów (Ani Nowak, Justynki Nawrockiej, Adama Chylaka, Ani Brzezińskiej, Marty Dubickiej, Roksany Gołembskiej, Kingi Jakubczak, Julki Kowalskiej, Zosi Kozica, Julki Lasik, Moniki Mazur, Macieja Urbaniaka) i absolwentów naszej szkoły (Natalii Idczak, Darii Nowak,  Jakuba  Kordusa i Mateusza Nawrockiego) oraz p. K. Klimkowskiej i p. Piotra Chudego. Był to szczególny czas, pełen harmonii i ciepła rodzinnego, pokoju i radości.

Tegoroczne Jasełka to nie tylko wspomnienie o Bożej Dziecinie, lecz także nauka, z której należy wyciągnąć wnioski. Dobro, miłość, szacunek to podstawowe wartości, które symbolizowała Święta Rodzina, pokój, nadzieja i wiara, pokazane w postaci aniołów, królów i pasterzy.  Należy także pamiętać, że we współczesnym świecie mamy także do czynienia (czasem ze wzmożoną siłą) z wartościami negatywnym m. in. dwulicowością, pogardą, obłudą, kłamstwem, obmawianiem, brakiem współczucia itd., które bardzo dobrze zostały przedstawione w postaci misia, który okazał się diabłem.

Niech  nadchodzące święta i Nowy Rok 2015 będą  pełne serdeczności, miłości, poszanowania i ciepła rodzinnego, a negatywne wartości  oby nigdy nas nie dotyczyły.

 

 

 

 

 

 

Zajęcia w izbie regionalnej

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w bardzo ciekawych i twórczych zajęciach warsztatowych pt. "Ozdoby świąteczne z papierowej wikliny"

9 grudnia w zajęciach udział brała klasa II i III SP, natomiast 16 grudnia klasa IV i Va.

Zajęcia upłynęły w miłej serdecznej i pełnej życzliwości atmosferze. Panie prowadzące zajęcia pokazały jak należy wykonywać poszczególne czynności przy robieniu wiklinowych serduszek i gwiazdek. Nasi uczniowie byli bardzo zaangażowani w zajęcia praktyczne. Swoje artystyczne prace zabrali do domu. Będą mogły zawisnąć na świątecznym drzewku.

Za poświęcony nam czas bardzo dziękujemy. W przyszłości będziemy korzystać z takiej formy zajęć, bo to warsztaty, które kształtują, rozwijają umiejętności oraz uczą tradycji i kultury.

 

 

 

 

 

 

 

andrzejki najmłodszych

W piątek 28. 11. 2014r. uczniowie klas I-III oraz przedszkolacy bawili się na zabawie andrzejkowej.

Jak wiadomo Andrzejki to nie tylko szaleństwa na parkiecie, ale przede wszystkim wróżby. Wszystkie dzieci bardzo chciały poznać swoją przyszłość, więc chętnie uczestniczyły w różnego rodzaju wróżbach. Do najpopularniejszych należało lanie wosku, serca z imionami, łódeczki oraz wróżba z butami. W przerwach między wróżbami i tańcami dzieci mogły częstować się słodyczami. Wspólna zabawa sprawiła dzieciom wiele radości.

 

 

 

 

 

 

 

Andrzejki w świetlicy terapeutycznej

W czwartek 27. 11. 2014r. na zajęciach Świetlicy Terapeutycznej w Nowym Belęcinie odbyły się Andrzejki. Dzieci najpierw przygotowały dekorację tematyczną i akcesoria potrzebne do przeprowadzenia wróżb, a następnie wróżyły sobie z wosku. Wyszukiwały imion w sercach i łódeczkach. Dużo radości sprawiła im wróżba z butami i obrączką. Dla uczestników zabawy był także słodki poczęstunek..

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzień pluszowego misia w bibliotece

25 listopada biblioteka szkolna gościła dzieci z „zerówki”, które przyszły ze swoimi z misiami i pod opieką p. Renaty Urbaniak. Gości witał miś Teodor w towarzystwie bibliotekarki – pani Danki i jej asystentek, które zadbały o to, żeby nikt się nie nudził – ani maluchy, ani misie.

Wesoła muzyka porwała gości w wir pląsów i zabaw. Dzieci wysłuchały bajeczki o Misi Marysi, która urządzała przyjęcie urodzinowe, w interpretacji pani Chałupki, jednocześnie oglądając wizualizację w wykonaniu gimnazjalistek: Asi Kolańczyk i Izy Chwaliszewskiej z klasy 3. Maluchy również uczestniczyły w przedstawieniu, pomagając aktorom. Później przedszkolacy brali udział w przygotowanych dla nich zabawach, a na koniec wykonali portret misia z pomocą Agnieszki Chudej i Zuzi Bolewicz. Nie zabrakło również słodkiego " co nieco” przygotowanego przez panią bibliotekarkę. Za wzorowe zachowanie każdy z uczestników otrzymał miarkę do mierzenia wzrostu: „Rośnij z Misiem”.  Nie zabrakło spotkania z książkami, bo wszystkie dzieci zapisały się do biblioteki i wypożyczyły bajki. Spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem i prezentacją prac.

26 listopada do biblioteki zawitały kolejne misie pod opieką przedszkolaków z młodszej grupy. Spędziły także ciekawie czas na czytaniu i zabawach. Wychowawczyni, p. Kasia Pluskota oraz opiekunka H. Picz, z dumą obserwowały poczynania swoich podopiecznych: skaczących, żonglujących, rysujących czy odgadujących zagadki. Maluchy z dużym zacięciem wykonały zadanie plastyczne polegające na ubieraniu i ozdabianiu misia. Po prezentacji prac i zabawach z misiami nadszedł czas na słodycze i upominek.

 

galeria 1

galeria 2

 

 

 

 

 

 

Dzień pluszowego misia

Co roku w listopadzie najmłodsze dzieci uczestniczą w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia – święta ulubionej zabawki dzieci na całym świecie.

24 listopada 2014 r. uczniowie klasy I odwiedzili z tej okazji bibliotekę  w Nowym Belęcinie.

25 listopada 2014 r. dzieci z klas I-III udały się do Gminnego Centrum Kultury w Krzemieniewie. W trakcie spotkań dzieci poznawały historię pluszaka, wykonywały prace plastyczne, bawiły się przy „misiowych” piosenkach. Na zakończenie zajęć uczestnicy mogli skosztować miodu i pysznych ciasteczek. Otrzymali również certyfikaty potwierdzające, że wszystkie dzieci są przyjaciółmi misiów. Dzieci podziękowały paniom bibliotekarkom z ciekawe spotkania.

 

 

 

 

 

 

 

wojewódzki konkurs matematyczny

21 listopada 2014r. sześcioro szóstoklasistów wzięło udział w szkolnym etapie Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego.

Cieszy nas fakt, że dwoje uczniów: Dawid Wawrzyniak i Marek Chwaliszewski zakwalifikowali się do etapu rejonowego. Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach.

 

 

 

 

 

 

 

spotkanie z panią krawcową

Kto z nas nie lubi pięknie wyglądać, ubierać się i stroić? Wszyscy lubimy stroje w kwiatki, kratkę, paski, bluzeczki, spodenki, spódnice, sukieneczki... A kto może spełniać nasze życzenia? Oczywiście pani krawcowa.

24 listopada do grupy ZEROWEJ  z olbrzymią walizką zawitała pani Małgosia. Odkryła przed dziećmi całą tajemnicę sztuki krawieckiej. Pokazała maszynę do szycia, przybory krawieckie oraz pudełko najróżniejszych ozdób pasmanteryjnych. To było ciekawe i miłe spotkanie. Okazało się, że praca krawcowej, chociaż z pozoru przyjemna wcale nie jest taka łatwa.

 

DZIĘKUJEMY PANI MAŁGOSI ZA SPOTKANIE

 

 

 

 

 

 

 

Z wizytą w "tygrysku"

20 listopada 2014 r. dzieci z „O” i klasy I udały się do sali zabaw „Tygrysek”. 

Na miejscu chętnie korzystały z oferowanych atrakcji. Czas spędzany na wspaniałej zabawie mijał bardzo szybko i trzeba było wracać do szkoły. Wszyscy byli bardzo zmęczeni, ale zadowoleni.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

odwiedziny w fabryce bombek

Już wkrótce Święta Bożego Narodzenia. Jednym z symboli tych świąt jest choinka, którą trudno wyobrazić sobie bez bombek. Dzieci z „O”, uczniowie z klasy I, IV oraz V ”a”  wraz z wychowawcami odwiedzili 12 listopada 2014 r. fabrykę bombek choinkowych w Krzywiniu.

Ozdoby świąteczne z tej fabryki znane są na całym świecie. Uczniowie zobaczyli cały proces tworzenia pięknych bombek, od wydmuchiwania ciekawych kształtów,  po miejsce, w którym panie dekoratorki je malują i zdobią. Okazało się, że bombki mogą być w kształcie: wozu strażackiego, komputera, żołnierzyka, grzybka, szyszki, bałwanka.... Duże wrażenie zrobił na dzieciach proces wysrebrzania bombek, bo wyglądało to jak czarowanie. Wykonanie tych szklanych ozdób to ciężka i mozolna praca wielu osób. Na pamiątkę wizyty w fabryce każde dziecko kupiło bombkę ze swoim imieniem i dla najbliższych na prezent gwiazdkowy.

 

 

 

 

 

 

 

Szkolny konkurs bhp

13.11.2014 r. w murach naszej szkoły zostało zorganizowane spotkanie z przedstawicielami Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i Państwowej Inspekcji Pracy. Tematyka spotkania obejmowała zagadnienia bezpiecznej pracy i zabawy w środowisku wiejskim.  Uczniowie obejrzeli filmy pt. „Bezpieczeństwo dzieci na wsi” i „Rodzina Porażków” . Po projekcji omówiono zauważone zagrożenia występujące podczas pracy i zabawy w gospodarstwie rolnym. Natomiast 17.11.2014 r. został rozstrzygnięty konkurs plastyczny w klasach V i testowy w klasie I gimnazjum pt. „Krzewienie wiedzy BHP wśród młodzieży szkół wiejskich” . Zwycięzcami zostali w kategorii szkół podstawowych: Jakub Kołodziej, Sara Bukowiecka, Marlena Witczak oraz w gimnazjum: Patryk Michalak, Marcin Nowak, Mikołaj Wojciechowski. Fundatorami nagród był Okręgowy Inspektorat Pracy w Poznaniu oraz Placówka Terenowa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Lesznie.   

 

 

 

 

 

 

 

 

III miejsce w grand prix

Ogromny sukces odniósł w I GP Polski żaków Tomasz Mrozek. Tenisista stołowy Klubu Sportowego „WAMET” Dąbcze, a na co dzień uczeń Zespołu Szkół im. Józefa Ponikiewskiego w Nowym Belęcinie rywalizację w Łodzi zakończył z brązowym medalem.

W gronie najlepszych zawodników z całej Polski 10-letni zawodnik rozegrał siedem pojedynków i tylko w jednym doznał porażki z późniejszym triumfatorem całej imprezy z Dawidem Kosmalem. W fazie grupowej bez straty seta awansował do fazy pucharowej i w wielkim stylu awansował do półfinału.

Bardzo dobry występ w Łodzi sprawił, że Tomasz zajmuje aktualnie trzecie miejsce w rankingu ogólnopolskim do lat 11 i ma zapewniony udział w kolejnym turnieju Grand Prix Polski żaków, który odbędzie się 20-21 grudnia w Brzegu Dolnym.

 

 

 

 

 

 

 

Pisk białego orła

Obchody Święta Niepodległości łączą Polaków. Przypominają poświęcenie przeszłych pokoleń i odpowiedzialność współczesnych za losy ojczyzny. To święto radości i refleksji. W naszej szkole święto to było obchodzone w szczególnie uroczysty sposób 7 listopada 2014 r. Akademię uświetnił ks. Marek Kędziora, który zwrócił się do widzów z przesłaniem Jana Pawła II i odmówił modlitwę za ojczyznę. W obchody zaangażowała się cała społeczność szkolna pod przewodnictwem nauczycieli: I. Kubackiej, K. Klimkowskiej, R. Juskowiaka oraz D. Chałupki,. Myślą przewodnią był symbol Białego Orła. Widzowie mogli wysłuchać legendy o 123 latach niewoli Polski oraz wierszy romantycznych poetów w wykonaniu uczniów z klasy I i III gimnazjum. Duże wrażenie wywołał występ imponującego chóru, który wykonał pieśni o zniewolonej i zmartwychwstałej ojczyźnie. Serca publiczności podbili soliści, a w szczególności najmłodsze: Justynka Nawrocka i Klaudia Sroka. Występ recytatorów został doskonale wkomponowany w przepiękną dekorację stylizowaną na chłopską zagrodę pomysłu i wykonawstwa nauczycieli: Izabeli Kubackiej i Roberta Juskowiaka.       Wszystkim, którzy włączyli się w organizację apelu serdecznie dziękujemy.

                 

Niech pisk Białego Orła towarzyszy nam zawsze. Niech przypomina, że jesteśmy Polakami – niech to przesłanie na długo pozostanie w naszych sercach.

 

 

 

 

 

 

 

Konkurs na jesienny stroik rozstrzygnięty

W październiku najmłodsze dzieci wzięły udział w konkursie na jesienny stroik.  Na konkurs wpłynęło 29 prac. Prace wzbudzały zachwyt uczniów, pracowników szkoły i rodziców.

Komisja konkursowa stanęła przed trudnym zadaniem, ponieważ wszystkie prace były piękne i bardzo pomysłowe. Po naradzie postanowiono, że wszyscy autorzy uhonorowani zostaną nagrodami za zajęcie I miejsca. Są to: M. Kaźmierczak, K. Kaźmierczak, T. Nowacki, W. Biernat, A. Kolańczyk, K. Sfora, W. Klupś,             M. Ratajczak, K. Kręcisz, W. Sfora, K. Siniecka, J. Kędziora, A. Kolańczyk, K. Jańczak, L. Picz,                   A. Musielak, O. Wechta, F. Wechta, K. Kasperski, N. Kaźmierczak, M. Hoszowska, J. Jendrzejak,         W. Kowalczyk,      M. Marcinkowska, K. Kolańczyk, J. Jańczak, S. Gurga, J. Dolata, K. Dolata. Wszystkie dzieci otrzymały parasole na jesienną słotę.  Laureatom konkursu dziękujemy za udział i  serdecznie gratulujemy.  

 

 

 

 

 

Wizyta na cmentarzach

28 października 2014 r. dzieci z klas I-III tradycyjnie już wybrały się z wizytą na cmentarze.

Na cmentarzach w Siemowie, Świerczynie i Oporowie odwiedziły groby swoich bliskich. Złożyły też kwiaty i zapaliły znicze na grobach księdza Witolda Worsy, pana Andrzeja Piotrowiaka oraz patrona naszej szkoły – Józefa Ponikiewskiego.

 

 

 

 

 

 

Jak dbać o zęby - spotkanie z higienistką w zerówce

W środę 22 października wszystkie przedszkolaki  z ZERÓWKI uczestniczyły w spotkaniu z panią Ewą. Każdy przyniósł swoją szczoteczkę, pastę do zębów i kubek, aby nauczyć się prawidłowo myć zęby.

Pani higienistka przypomniała przedszkolakom podstawowe zasady dbania o higienę osobistą. Dzieci dowiedziały się, że należy ograniczyć spożywanie słodyczy, które powodują próchnicę zębów. Bardzo zdrowe dla zębów są owoce, warzywa, mleko, jogurty. Pani Ewa wytłumaczyła i pokazała, jak należy prawidłowo myć zęby i jakiej szczoteczki i pasty używać. Każdy przedszkolak pod czujnym okiem fachowca mył zęby, przestrzegając ustalonych zasad: czasu i sposobu mycia zębów. Wszystkie zęby błyszczały i pachniały świeżością. Teraz już wszyscy wiedzą, jak należy dbać o zęby i jak je myć. Tydzień później, podczas kolejnego spotkania z panią Ewą dzieci obejrzały film pt. ,,Doktor Ząbek".

                                   DZIĘKUJEMY PANI EWIE ZA SPOTKANIE.

 

 

 

 

Wyjazd do Planetarium w Toruniu

We wtorek 28 października 2014r. uczniowie z klasy pierwszej, drugiej i trzeciej Gimnazjum pod opieką p. Iwony Kubasik, p. Grażyny Kubiak i p. Mikołaja Kulczaka wybrali się do Torunia.

W Planetarium obejrzeli seans pt. „Wirująca Ziemia”, związany z ruchem obrotowym Ziemi. Obserwowali, jak zmienia się wygląd nieba i układ gwiazdozbiorów w ciągu roku. Sprawdzali, jak długo trwa doba oraz rok na innych planetach. Po seansie gimnazjaliści obejrzeli wystawę  Geodium poświęconą Ziemi jako planecie. Jej centralnym elementem był obracający się i odpowiednio oświetlony model kuli ziemskiej o średnicy 2,15 m.

Samodzielnie eksperymentowali interaktywnymi urządzeniami, obserwowali wybuchający wulkan, trzęsienie Ziemi, konwekcję, lepkość cieczy oraz tworzenie wydm i źródła energii odnawialnej. Następnie wycieczkowicze z Panią przewodnik spacerowali ulicami Starego Miasta. Uczniowie podziwiali Krzywą Wieżę, bramy w murach miejskich, pomnik i dom Mikołaja Kopernika oraz fontannę Flisaka. Po zakupach toruńskich pierników wszyscy wrócili zadowoleni do domu.

 

 

 

 

 

 

Ognisko w Jeziorkach

Dzieci ze  świetlicy socjoterapeutycznej w Nowym Belęcinie uczestniczyły w  zajęciach  integracyjnych zorganizowanych w Jeziorkach.

Było smażenie kiełbasek w ognisku, zabawy sportowe, spacer alejkami parku i ciekawe spotkania ze zwierzętami. Popołudnie w Jeziorkach było dla wszystkich miłym przeżyciem.

 

 

 

 

 

 

 

 

"Śladami Patrona Szkoły"

W sobotę 25.10.2014 r. 10 drużyn wzięło udział w Grze Terenowej Śladami Patrona Szkoły Józefa Ponikiewskiego zorganizowanej przez członków Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół Szkoła Podstawowa I Gimnazjum

w Nowym Belęcinie.

Działanie to było adresowane do uczniów, absolwentów, rodziców i uczniów ZS w Nowym Belęcinie. Gra Terenowa została przeprowadzona przez Grupę Projektową, która zaangażowała się w realizację ogólnopolskiego projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej pn. „Młody Obywatel. Zmiennicy, edycja 2014/2015”.  

Pierwsza część Gry Terenowej miała charakter E-learningowy i polegała na rozwiązaniu trzech pytań, zamieszczonych na specjalnie stworzonym profilu na Facebooku o nazwie Młody Obywatel Nowy Belęcin i stronie internetowej ZS w Nowym Belęcinie. Pytania pojawiały się we wtorek, środę i czwartek o godz. 17.00. Drużyny w wyznaczonym czasie przesyłały odpowiedzi na podany adres e-mail, a poprawność odpowiedzi była weryfikowana przez Komisję. Po części „internetowej” w sobotę drużyny zwane patrolami przystąpiły do rajdu pieszego. Trasa liczyła 7,5 km. Zadaniem patrolu składającego się z pięciu uczniów i opiekuna było pokonanie trasy zgodnie z otrzymanymi wskazówkami oraz mapą. Po drodze uczestnicy musieli odnaleźć punkty kontrolne i wykonać następujące zadania:

1. Przystanek Las na Wygodzie: 

Rozpoznać wybrany gatunek drzewa liściastego i iglastego,

Określić wiek wybranego drzewa na podstawie obwodu pnia mierzonego na wysokości 130 cm,

Zorientować mapę przy użyciu kompasu

Wyszukać na mapie charakterystyczne obiekty.    

2. Przystanek Dworek w Brylewie  

Zmierzyć się z pytaniami dotyczącymi życia J. Ponikiewskiego  

3. Przystanek Punkt Sanitarny w UG Krzemieniewo 

Udzielić poprawnie pierwszej pomocy (resuscytacja krążeniowo-oddechowa)

4 . Przystanek Parafia w Kościele Parafialnym w Drobninie

Udzielić pytania z zakresu wiedzy o Gminie Krzemieniewo  

5. Przystanek Park w Pałacu w Drobninie

Strzelanie z wiatrówki do  balonów z odległości ok. 20 metrów.

Zakończenie Rajdu obyło się na dziedzińcu Pałacu w Drobninie. Każdy uczestnik został poczęstowany gorącą herbatą i ciepłą kiełbaską z grilla. Gra terenowa zakończyła się zwycięstwem najmłodszej drużyny „V B” w składzie: Zofia Kozica, Kinga Jurdeczka, Konrad Wolny, Mateusz Picz i Aleksandra Biernaczyk. Opiekunem zwycięskiej ekipy był p. Wojciech Kozica. Kolejne miejsca zajęli „ Zbóje Team”, „Grom” i „Young Generation”. Zwycięskie drużyny otrzymały talony do zrealizowania w Pizzerii „Dobre co nieco” w Krzemieniewie oraz na krytej pływalni i lodowisku w Gostyniu.

 

 

 

 

 

Mistrzostwa Powiatu w Drużynowym Tenisie Stołowym

W październiku Nasza szkoła dwukrotnie stała się areną zmagań tenisistów stołowych na szczeblu powiatowym.

 

Wyniki gimnazjalistów:

I miejsce - Krzysztof Mrozek, Paweł Kokociński

(awans na zawody rejonowe)

 

III miejsce - Przemysław Panok, Krystian Kruger
 

Wyniki gimnazjalistek:

II miejsce - Zuzanna Bolewicz, Klaudia Smektała

(awans na zawody rejonowe)

 

Wyniki chłopców ze szkoły podstawowej:

I miejsce - Tomasz Mrozek, Maciej Urbaniak

(awans na zawody rejonowe)

 

Wyniki dziewcząt ze szkoły podstawowej:

I miejsce - Roksana Gołembska, Lidia Mejza

(awans na zawody rejonowe)

 

Gratulujemy i życzymy sukcesów na zawodach rejonowych !

 

 

 

 

Dzień Papieski 2014

Dziś przeżywaliśmy kolejną rocznicę wyboru Karola Wojtyły na tron piotrowy. Była ona jednak szczególna, ponieważ tym razem łączyła się z dziękczynieniem za kanonizację Jana Pawła II.
Upływ czasu pozwala na większy dystans i lepsze zrozumienie znaczenia dzieła Papieża. Jego czyny i słowa nadal inspirują ludzi na całym świecie.

Uczniowie klasy III gimnazjum przygotowali montaż słownomuzyczny przy śpiewie chóru, którym zachęcili do naśladowania naszego Wielkiego Rodaka. Zaśpiewano ulubioną pieśń oazową Jana Pawła II „Barka” oraz „Tłumy serc” – oparte na słowach papieża. Na koniec cała społeczność szkolna wykonała znaną piosenkę Arki Noego „Święty uśmiechnięty”, przy której zatańczyły dzieci z oddziału przedszkolnego poprowadzone przez najstarszych uczniów w szkole.

 

 

 

 

Dzień Edukacji Narodowej

Dnia 14.10.2014r. w szkole w Nowym Belęcinie odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Uczniowie z klas I-III i przedszkolacy zaprezentowali okolicznościowy program artystyczny. Były piosenki i wiersze oraz życzenia.

Na zakończenie uczniowie z klas VI, I gim. II gim. Zaśpiewali piosenkę pt. „Wszystkiego Najlepszego” z repertuaru Danuty Rinn.

W tym dniu odbyło się też pasowanie uczniów pierwszej klasy na uczniów.

 

 

 

 

 

Dzień Chłopaka - Przedszkolaka

30 września obchodziliśmy w ZERÓWCE Dzień Chłopaka – Przedszkolaka.

Z racji święta dziewczynki złożyły chłopcom najlepsze życzenia, zaśpiewały tradycyjne 100 lat i wręczyły piękne upominki, traktory do zabawy, ufundowane przez rodziców. Po licznych zabawach i tańcach czekało na wszystkie dzieci pyszne śniadanko i serek waniliowy Danio. Cały dzień upłynął dzieciom w miłej i radosnej atmosferze.

 

 

 

 

 

Wycieczka przedszkolaków do lasu

19 września dzieci z ZERÓWKI udały się na pieszą wycieczkę do pobliskiego lasu.

Pod opieką wychowawczyni pani Renaty Urbaniak i pani Urszuli Szumnej przedszkolacy podziwiali piękno lasu w jesiennej szacie, słuchali odgłosów ptaków, zbierali dary lasu do przedszkolnego kącika przyrody. Poznali zasady właściwego  zachowania się w lesie. Zmęczeni leśnym spacerem, w połowie drogi, przysiedli na mały posiłek. Po dwugodzinnym marszu z uśmiechem, zadowoleniem i bardzo zmęczeni wrócili do przedszkola.

 

 

 

 

W kamizelkach odblaskowych bezpieczniej

16 września z rąk Starosty Leszczyńskiego pana Krzysztofa Benedykta Piwońskiego, Komendanta Miejskiego Policji pana Piotra Leciejewskiego, radnego powiatu leszczyńskiego pana Jana Szkudlarczyka oraz policjanta zespołu dzielnicowych w Krzemieniewie aspiranta sztabowego pana Macieja Serwatki uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej otrzymali kamizelki odblaskowe. Kamizelki ufundowane przez Starostwo Powiatowe poprawią bezpieczeństwo najmłodszych uczniów podczas poruszania się po drogach. Na zakończenie spotkania odbyła się pogadanka dotycząca bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

 

 

 

Rekolekcje misyjne

W dniach 8-10 września uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum w Nowym Belęcinie uczestniczyli w Misjach Parafialnych pod hasłem ,,Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy obciążeni i utrudzeni jesteście, a Ja was pokrzepię...”.

Nauki dla uczniów prowadził brat Antoni Zabawski z zakonu redemptorystów.

 

 

 

 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015

Dnia 01.09.2014r. w szkole w Nowym Belęcinie na sali gimnastycznej odbyło się rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015. Tradycyjnie uroczystość rozpoczęto od wniesienia sztandaru i zaśpiewania hymnu państwowego.

Następnie dyrektor wręczył uczniom klasy I nowe darmowe podręczniki, a uczniom klasy VI dyplomy za wzięcie udziału w I edycji projektu ,, eSzkoła Wielkopolska – Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan”.

Dyrektor szkoły okolicznościowe przemówienie rozpoczął wspomnieniem o przypadającej w tym roku 75 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Poległych w czasie wojny uczczono minutą ciszy.

Następnie dyrektor przedstawił nowych nauczycieli, którzy rozpoczną pracę w naszej szkole.

Na zakończenie poczet sztandarowy wyprowadzono, a uczniowie rozeszli się do klas, aby otrzymać nowy plan zajęć.