Ferie zimowe

Nauczyciele Zespołu Szkół w Nowym Belęcinie zaproponowali dzieciom i młodzieży szereg atrakcji na czas ferii. Pierwszego dnia  40 osobowa grupa uczniów z klas IV-VI szkoły podstawowej  skorzystała z formy wyjazdowej do Gostynia. Uczniowie uczestniczyli w  zajęciach na lodowisku, następnie udali się na projekcję filmu pt. „Pingwiny z Madagaskaru” oraz  rywalizowali ze sobą na torach gostyńskiej kręgielni. Odwiedzili Muzeum Ziemi Gostyńskiej w ramach projektu:   „Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan”, gdzie poszerzyli swoją wiedzę na temat Andrzeja Majchrzaka, rzeźbiarza ludowego, który żył i tworzył w Karchowie.

 Dzieci z  klas I-III mogły miło spędzić czas na sali zabaw w „Bajkolandii” . Do swojej dyspozycji miały:  dmuchaną zjeżdżalnie, trampolinę, tor przeszkód, baseny z piłeczkami, domki dla lalek i wiele innych ciekawych zabawek. W „Bajkolandii”  nikt się nie nudził, wszyscy wspaniale się bawili.

Następnego dnia uczniowie klasy 5B i III G wyjechali do kina Cinema3D oraz na  basen.

Panie ze świetlicy terapeutycznej wyjechały ze  swoimi wychowankami  do Leszna na bowling. 

 

 

 

 

Bal przebierańców

12 lutego w szkole w Nowym Belęcinie zorganizowano bal przebierańców dla uczniów klas 0-III.

W godzinach popołudniowych na salę gimnastyczną ozdobioną kolorowymi balonami i błyszczącą serpentyną przybyły księżniczki, wróżki, kowboje, rycerze i wiele innych bajkowych postaci, które wspaniale się bawiły przy popularnych melodiach dyskotekowych oraz przy piosenkach dziecięcych. Tańce przeplatane były zabawami i konkursami z nagrodami, w których dzieci bardzo chętnie uczestniczyły. Jako, że bal odbywał się w tłusty czwartak, każde dziecko otrzymało pączka. Bal przebierańców jest bardzo lubianą przez dzieci formą rozrywki , dostarcza im wiele radości i zadowolenia.

 

 

 

 

Stypendia rozdane

Po raz kolejny w Zespole Szkół Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. Józefa Ponikiewskiego zostały przyznane śródroczne stypendia naukowe i sportowe.

Dyrekcja oraz grono pedagogiczne pogratulowała stypendystom wysokich wyników w nauce oraz wybitnych osiągnięć sportowych po pierwszy okresie roku szkolnego 2014/2015.

 

Stypendia naukowe przyznano  10 uczniom szkoły podstawowej oraz 4 uczniom gimnazjum.

 

Szkoła Podstawowa:

Gimnazjum

Marta Dubicka 5,55

Anna Brzezińska 5,45

Jakub Kołodziej 5,45

Dawid Wawrzyniak 5,45

Emilia Skorupka 5,27

Katarzyna Kordus 5,18

Kinga Jakubczak 5,18

Kamil Świdurski 5,09

Marlena Witczak 5,09

Krzysztof Leonarczyk 5,09

Paulina Zielińska 5,36

Dominik Kołodziej 5,29

Izabela Chwaliszewska 5,00

Agata Szymoniak 5,00

 

 

Stypendium sportowe otrzymało 3 uczniów szkoły podstawowej i 4 gimnazjalistów.

 

Szkoła Podstawowa:

Gimnazjum

Roksana Gołembska

Maciej Urbaniak

Lidia Mejza

Agata Szymoniak

Klimkowski Piotr

Marcin Smektała

Krzysztof Mrozek

 

 

 

Wszystkim stypendystom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów naukowych i sportowych.


 

 

 

 

 

Święto Kubusia Puchatka

Dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I-III są stałymi czytelnikami biblioteki szkolnej.

Wśród książkowych bohaterów mają swoich ulubieńców, do których należy również Kubuś Puchatek z książki A.A. Milne. Kiedy bibliotekarka, p. Danuta Chałupka, ogłosiła konkurs poświęcony wymienionemu bohaterowi,  prawie wszyscy uczniowie bez wahania wzięli w nim udział. Podczas  zmagań konkursowych trzeba było wykazać się dobrą znajomością cech oraz przygód Kubusia Puchatka i jego przyjaciół. Najlepszymi znawcami niesfornego misia okazali się: Estera Dutkowska z klasy 1, Jagoda Jańczak z kl. 2 oraz Amelia Kolańczyk i Klaudia Sroka z kl. 3. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody ufundowane przez księgarnię „Osiedlowa” z Leszna. Uroczyste wręczenie  miało miejsce 3 lutego w bibliotece szkolnej.


 

 

 

 

 

BAJKOLANDIA

Dnia 27 stycznia 2015 r. dzieci z oddziału przedszkolnego udały się do Sali zabaw „BAJKOLANDIA” w Lesznie.

Celem wycieczki było kształtowanie umiejętności współistnienia i współdziałania w grupie rówieśniczej poprzez wspólną zabawę.

W sali zabaw przedszkolaki mogły skorzystać z licznych atrakcji takich jak: basen z tysiącem kulek – który już na samym początku wzbudził najwięcej emocji. Następnie maluchy mogły przeciskać się przez liczne tunele, zjeżdżać ze zjeżdżalni a także skakać na trampolinie.

Zadowoleni, lekko zmęczeni i pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola z nadzieją, że wkrótce ponownie odwiedzimy salę zabaw.


 

 

 

 

 

Konkurs Kolęd i Pastorałek

W dniu 23.01.2015 r. w Zespole Szkół w Nowym Belęcinie odbył się „Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek”, w którym wzięło udział 24 uczniów.

Uczniowie samodzielnie przygotowywali repertuar oraz wykonanie utworów. Za sprawą przepięknie wykonanych kolęd i pastorałek jeszcze raz poczuliśmy magię świąt Bożego Narodzenia.

Publiczność z zachwytem słuchała kolejnych utworów tych znanych, jak „Pójdźmy wszyscy do stajenki” czy „Przybieżeli do Betlejem” i tych mniej znanych, jak np. „Świeć Gwiazdeczko” czy „Pastuszek bosy”. Jury w składzie p. Bożena Glura, p. Katarzyna Klimkowska i p. Robert Juskowiak długo obradowało, bo wybór zwycięzców nie był łatwy, a różnice w przyznanych poszczególnym uczestnikom punktach były minimalne.

 

  • I miejsce – Justyna Nawrocka ( kl. II) i Klaudia Sroka (kl. III)

  • II miejsce – Wiktoria Sfora (kl. I), Jagoda Jańczak (kl. II) i Michalina Ratajczak (kl. III),

  • III miejsce – Maria Klimkowska i Krystian Sfora (oddział przedszkolny), Anna Nowak i Katarzyna Siniecka (kl. III) Julia Kowalska i Julia Lasik (kl. IV).

  • wyróżnienie – Julia Jędrzejak i Tomasz Nowacki  (oddział przedszkolny), Katarzyna Jańczak (kl. I) Faustyna Dąbrowska, Amelia Kolańczyk, Emilia Małycha i Ewa Szczupak (kl. III).
     

Galeria 1 - Konkurs Kolęd i Pastorałek
 

Galeria 2 - Konkurs Kolęd i Pastorałek

 

 

 

 

 

 

Bardzo Mocno Was Kochamy

Zawsze niech będzie Babcia, zawsze niech będzie Dziadek.

Zawsze niech będą z nami, niech nam żyją sto lat!

 

Takimi słowami przedszkolacy z ZERÓWKI i  MALUCHY przywitały przybyłych do naszej szkoły gości z okazji obchodów Dnia Babci i Dziadka. Nie zabrakło gorących życzeń, pięknie recytowanych wierszy, śpiewu piosenek płynących prosto z serca oraz  tańców. Wnuczęta odśpiewały 100 lat i ucałowały swoich najbliższych. Po występie  wręczyły swoim babciom i dziadkom upominki. Dziadkowie otrzymali piękne krawaty, a babcie broszki. Zdrowia i uśmiechu na co dzień wszystkim babciom i dziadkom życzył również dyrektor  Mikołaj Kulczak. Po części oficjalnej dzieci zaprosiły swoich ukochanych dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Podczas imprezy na babcie i dziadków czekała jeszcze jedna niespodzianka. To galeria portretów, gdzie dziadkowie mogli podziwiać swoje oblicze namalowane przez wnuczęta. Tego popołudnia wszyscy bawili się wspaniale, a radość i zadowolenie było widać zarówno na twarzach dzieci oraz babć i dziadków.

 

 

 

 

 

z wizytą w "Uroczysku Nadolnik"

Dnia 19 stycznia 2015 r.  dzieci z klas I-III wraz z wychowawczyniami udały się na wycieczkę do Leśnictwa Nadolnik.

Na miejscu czekał leśniczy – pan Tomek, który ciekawie opowiedział dzieciom     o lesie zimą i życiu jego mieszkańców. Następnie wszyscy udali się w głąb lasu, aby wyłożyć przywiezioną z sobą karmę dla zwierząt. Każde dziecko otrzymało od pana leśniczego książeczkę          i cukierki. Na koniec było pieczenie kiełbasek na ognisku. Samodzielnie przygotowana kiełbasa była wyśmienita. Korzystając ze sprzyjającej pogody dzieci bawiły się na świeżym powietrzu. Gospodarzom- leśnikom  dziękujemy za gościnę. Chętnie pojedziemy tam jeszcze raz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Wyniki Etapu Rejonowego Wojewódzkiego

Konkursu Przyrodniczego

dla uczniów szkół podstawowych

województwa wielkopolskiego

 

 

kliknij tutaj aby zobaczyć wyniki

 

 

 

 

 

Wojewódzki Konkurs Przyrodniczy

etap rejonowy

9 stycznia  2015 r. w murach Zespołu Szkół Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. Józefa Ponikiewskiego odbył się etap rejonowy Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego dla uczniów Szkół Podstawowych Województwa Wielkopolskiego.

Do naszej szkoły zjechało 39 uczniów z powiatów: gostyńskiego, grodziskiego, kościańskiego, leszczyńskiego, rawickiego, wolsztyńskiego i miasto Leszno wraz z opiekunami i rodzicami. Nad prawidłowością przebiegu konkursu czuwała komisja w skaldzie: Marlena Fortuniak, Anna Krauze i Aurelia Turek.

Etap rejonowy konkursu polegał na rozwiązaniu zadań w czasie 60 minut.

Do etapu wojewódzkiego zakwalifikuje się ten uczeń, który otrzyma na etapie rejonowym minimum 32 na 40 możliwych do zdobycia punktów.

 

 

 

 

 

Kolędnicy misyjni

     „Pragniemy być bliżej dzieci żyjących w Indiach i wspierać je naszą modlitwą i darem materialnym. Chcemy dzielić się z nimi radością, pokojem i nadzieją, jaką pokładamy w Jezusie” – powiedział ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowego Papieskiego Dzieła Misyjnego.

Uczniowie naszej szkoły kolejny raz włączyli się w dzieło misyjne. W tym roku  kolędowali  na rzecz dzieci w Indiach.  

W Hersztupowie byli to:

Ewa Nowacka, Paulina Zielińska, Agnieszka Chuda , Marika Okoniewska, Lidia Mejza, Emilia Skorupka, Dawid Zieliński, Maciej Urbaniak 

Uzbierano: 330,20zł 

W  Karchowie:

Malwina Tomczak, Kinga Łukaszewska, Monika Mazur, Kinga Jakubczak, Małgorzata Nowak, Anna Nowak, Szymon Jakubczak, Nicola Kramska, Mateusz Kramski, Mikołaj Wojciechowski, Arkadiusz Nowak

Uzbierano: 212,00zł 

W Nowym Belęcinie:

Marta Dubicka, Roksana Gołembska, Agnieszka Michalak, Kinga Jakubczak, Zofia Kozica, Klaudia Smektała, Anna Brzezińska, Katarzyna Siniecka

Uzbierano: 302,23 zł

 

Pieniądze zostały przekazane do parafii w Świerczynie i Siemowie.

Serdecznie dziękujemy  mieszkańcom za życzliwe przyjęcie i hojne ofiary.

 Życzymy pomyślności w Nowym Roku

 

 

 

 

Kolejny krok na śniegu

Wyjątkowo dramatyczne oczekiwanie towarzyszyło pierwszemu w tym sezonie wyjazdowi do Jakuszyc. Jeszcze w wigilijny poranek o nartach można było tylko pomarzyć. Zwykle biała o tej porze Polana Jakuszycka jawiła się w szaro-brunatnych barwach.

Wielu uczestników wyjazdu śledziło z niepokojem rejestr kamer z tamtego miejsca. W wigilijną noc ku naszej  radości spadło 20 cm świeżego puchu, później było już tylko lepiej. Śniegu przybywało z każdym dniem, a warunki do uprawiania narciarstwa biegowego były naprawdę dobre. Miłośnicy tej formy rekreacji zjechali się ze wszystkich stron Polski Czech i Niemiec i wypełnili jakuszyckie trasy. Sporą grupę stanowili mieszkańcy gminy Krzemieniewo. Wśród uczestników wyjazdów byli tacy, którzy po raz kolejny zdobywali: Orle, Samolot, Chatkę Górzystów, Rozdroże pod Cichą Równią czy Harrachov oraz ci, którzy zrobili swój „pierwszy krok” na nartach biegowych (miejmy nadzieje, że nie ostatni). Niewątpliwą atrakcją był wieczorny spacer po Szklarskiej Porębie, która w „śnieżnej szacie” oświetlonej kolorowymi światełkami wyglądała imponująco. Wyjazd należał do bardzo udanych, głównie za sprawą sprzyjających warunków i na szczęście organizatorzy nie musieli uruchamiać planu „B”, który przygotowali w razie braku śniegu. Już dziś z niecierpliwością oczekujemy kolejnych wypadów do Jakuszyc w roku 2015.

 

 

 

 

"Blask nad Judeą"

W niedzielny wieczór uczniowie naszej szkoły wystawili dla społeczności lokalnej Jasełka pt. „Blask nad Judeą”.  Wyreżyserowaniem zajęła się p. Bożena Glura, a oprawą muzyczną p. Katarzyna Klimkowska.  Sala gimnastyczna, która za sprawą p. Roberta Juskowiaka przemieniła się w Betlejem, wypełniła się widzami po ostatnie miejsce. Premiera przedstawienia miała miejsce w piątek 19 grudnia.

W tegorocznych Jasełkach pojawiły się przepiękne anioły (Agnieszka Chuda, Zuzanna Bolewicz, Laura Kolańczyk, Katarzyna Kordus,  Lidia Mejza, Emilia Skorupka, Natalia Picz i Malwina Tomczak) i Archanioł Gabriel (Dawid Wawrzyniak), którzy błyszczeli w blasku świateł, trzej królowie (Patryk Michalak, Marcin Nowak i Mikołaj Wojciechowski), którzy złożyli dary w stajence u stóp małego Zbawiciela, pasterze i owieczki (Esterka Dutkowska , Paulina Sarbinowska, Marek Chwaliszewski, Arek Nowak i  Maciej Nowacki),  Maryja (Dagmara Toporowicz), która  przepiękną piosenką oczarowała widownię i Józef  (Dominik Kołodziej), dzięki któremu mogliśmy usłyszeć wigilijne orędzie. W przedstawieniu pojawił się także miś (Marika Okoniewska), który okazał się diabłem.

W tym roku usłyszeliśmy nowe piosenki,  pastorałki i kolędy  w wykonaniu uczniów (Ani Nowak, Justynki Nawrockiej, Adama Chylaka, Ani Brzezińskiej, Marty Dubickiej, Roksany Gołembskiej, Kingi Jakubczak, Julki Kowalskiej, Zosi Kozica, Julki Lasik, Moniki Mazur, Macieja Urbaniaka) i absolwentów naszej szkoły (Natalii Idczak, Darii Nowak,  Jakuba  Kordusa i Mateusza Nawrockiego) oraz p. K. Klimkowskiej i p. Piotra Chudego. Był to szczególny czas, pełen harmonii i ciepła rodzinnego, pokoju i radości.

Tegoroczne Jasełka to nie tylko wspomnienie o Bożej Dziecinie, lecz także nauka, z której należy wyciągnąć wnioski. Dobro, miłość, szacunek to podstawowe wartości, które symbolizowała Święta Rodzina, pokój, nadzieja i wiara, pokazane w postaci aniołów, królów i pasterzy.  Należy także pamiętać, że we współczesnym świecie mamy także do czynienia (czasem ze wzmożoną siłą) z wartościami negatywnym m. in. dwulicowością, pogardą, obłudą, kłamstwem, obmawianiem, brakiem współczucia itd., które bardzo dobrze zostały przedstawione w postaci misia, który okazał się diabłem.

Niech  nadchodzące święta i Nowy Rok 2015 będą  pełne serdeczności, miłości, poszanowania i ciepła rodzinnego, a negatywne wartości  oby nigdy nas nie dotyczyły.

 

 

 

 

 

 

Zajęcia w izbie regionalnej

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w bardzo ciekawych i twórczych zajęciach warsztatowych pt. "Ozdoby świąteczne z papierowej wikliny"

9 grudnia w zajęciach udział brała klasa II i III SP, natomiast 16 grudnia klasa IV i Va.

Zajęcia upłynęły w miłej serdecznej i pełnej życzliwości atmosferze. Panie prowadzące zajęcia pokazały jak należy wykonywać poszczególne czynności przy robieniu wiklinowych serduszek i gwiazdek. Nasi uczniowie byli bardzo zaangażowani w zajęcia praktyczne. Swoje artystyczne prace zabrali do domu. Będą mogły zawisnąć na świątecznym drzewku.

Za poświęcony nam czas bardzo dziękujemy. W przyszłości będziemy korzystać z takiej formy zajęć, bo to warsztaty, które kształtują, rozwijają umiejętności oraz uczą tradycji i kultury.

 

 

 

 

 

 

 

andrzejki najmłodszych

W piątek 28. 11. 2014r. uczniowie klas I-III oraz przedszkolacy bawili się na zabawie andrzejkowej.

Jak wiadomo Andrzejki to nie tylko szaleństwa na parkiecie, ale przede wszystkim wróżby. Wszystkie dzieci bardzo chciały poznać swoją przyszłość, więc chętnie uczestniczyły w różnego rodzaju wróżbach. Do najpopularniejszych należało lanie wosku, serca z imionami, łódeczki oraz wróżba z butami. W przerwach między wróżbami i tańcami dzieci mogły częstować się słodyczami. Wspólna zabawa sprawiła dzieciom wiele radości.

 

 

 

 

 

 

 

Andrzejki w świetlicy terapeutycznej

W czwartek 27. 11. 2014r. na zajęciach Świetlicy Terapeutycznej w Nowym Belęcinie odbyły się Andrzejki. Dzieci najpierw przygotowały dekorację tematyczną i akcesoria potrzebne do przeprowadzenia wróżb, a następnie wróżyły sobie z wosku. Wyszukiwały imion w sercach i łódeczkach. Dużo radości sprawiła im wróżba z butami i obrączką. Dla uczestników zabawy był także słodki poczęstunek..

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzień pluszowego misia w bibliotece

25 listopada biblioteka szkolna gościła dzieci z „zerówki”, które przyszły ze swoimi z misiami i pod opieką p. Renaty Urbaniak. Gości witał miś Teodor w towarzystwie bibliotekarki – pani Danki i jej asystentek, które zadbały o to, żeby nikt się nie nudził – ani maluchy, ani misie.

Wesoła muzyka porwała gości w wir pląsów i zabaw. Dzieci wysłuchały bajeczki o Misi Marysi, która urządzała przyjęcie urodzinowe, w interpretacji pani Chałupki, jednocześnie oglądając wizualizację w wykonaniu gimnazjalistek: Asi Kolańczyk i Izy Chwaliszewskiej z klasy 3. Maluchy również uczestniczyły w przedstawieniu, pomagając aktorom. Później przedszkolacy brali udział w przygotowanych dla nich zabawach, a na koniec wykonali portret misia z pomocą Agnieszki Chudej i Zuzi Bolewicz. Nie zabrakło również słodkiego " co nieco” przygotowanego przez panią bibliotekarkę. Za wzorowe zachowanie każdy z uczestników otrzymał miarkę do mierzenia wzrostu: „Rośnij z Misiem”.  Nie zabrakło spotkania z książkami, bo wszystkie dzieci zapisały się do biblioteki i wypożyczyły bajki. Spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem i prezentacją prac.

26 listopada do biblioteki zawitały kolejne misie pod opieką przedszkolaków z młodszej grupy. Spędziły także ciekawie czas na czytaniu i zabawach. Wychowawczyni, p. Kasia Pluskota oraz opiekunka H. Picz, z dumą obserwowały poczynania swoich podopiecznych: skaczących, żonglujących, rysujących czy odgadujących zagadki. Maluchy z dużym zacięciem wykonały zadanie plastyczne polegające na ubieraniu i ozdabianiu misia. Po prezentacji prac i zabawach z misiami nadszedł czas na słodycze i upominek.

 

galeria 1

galeria 2

 

 

 

 

 

 

Dzień pluszowego misia

Co roku w listopadzie najmłodsze dzieci uczestniczą w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia – święta ulubionej zabawki dzieci na całym świecie.

24 listopada 2014 r. uczniowie klasy I odwiedzili z tej okazji bibliotekę  w Nowym Belęcinie.

25 listopada 2014 r. dzieci z klas I-III udały się do Gminnego Centrum Kultury w Krzemieniewie. W trakcie spotkań dzieci poznawały historię pluszaka, wykonywały prace plastyczne, bawiły się przy „misiowych” piosenkach. Na zakończenie zajęć uczestnicy mogli skosztować miodu i pysznych ciasteczek. Otrzymali również certyfikaty potwierdzające, że wszystkie dzieci są przyjaciółmi misiów. Dzieci podziękowały paniom bibliotekarkom z ciekawe spotkania.

 

 

 

 

 

 

 

wojewódzki konkurs matematyczny

21 listopada 2014r. sześcioro szóstoklasistów wzięło udział w szkolnym etapie Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego.

Cieszy nas fakt, że dwoje uczniów: Dawid Wawrzyniak i Marek Chwaliszewski zakwalifikowali się do etapu rejonowego. Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach.

 

 

 

 

 

 

 

spotkanie z panią krawcową

Kto z nas nie lubi pięknie wyglądać, ubierać się i stroić? Wszyscy lubimy stroje w kwiatki, kratkę, paski, bluzeczki, spodenki, spódnice, sukieneczki... A kto może spełniać nasze życzenia? Oczywiście pani krawcowa.

24 listopada do grupy ZEROWEJ  z olbrzymią walizką zawitała pani Małgosia. Odkryła przed dziećmi całą tajemnicę sztuki krawieckiej. Pokazała maszynę do szycia, przybory krawieckie oraz pudełko najróżniejszych ozdób pasmanteryjnych. To było ciekawe i miłe spotkanie. Okazało się, że praca krawcowej, chociaż z pozoru przyjemna wcale nie jest taka łatwa.

 

DZIĘKUJEMY PANI MAŁGOSI ZA SPOTKANIE

 

 

 

 

 

 

 

Z wizytą w "tygrysku"

20 listopada 2014 r. dzieci z „O” i klasy I udały się do sali zabaw „Tygrysek”. 

Na miejscu chętnie korzystały z oferowanych atrakcji. Czas spędzany na wspaniałej zabawie mijał bardzo szybko i trzeba było wracać do szkoły. Wszyscy byli bardzo zmęczeni, ale zadowoleni.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

odwiedziny w fabryce bombek

Już wkrótce Święta Bożego Narodzenia. Jednym z symboli tych świąt jest choinka, którą trudno wyobrazić sobie bez bombek. Dzieci z „O”, uczniowie z klasy I, IV oraz V ”a”  wraz z wychowawcami odwiedzili 12 listopada 2014 r. fabrykę bombek choinkowych w Krzywiniu.

Ozdoby świąteczne z tej fabryki znane są na całym świecie. Uczniowie zobaczyli cały proces tworzenia pięknych bombek, od wydmuchiwania ciekawych kształtów,  po miejsce, w którym panie dekoratorki je malują i zdobią. Okazało się, że bombki mogą być w kształcie: wozu strażackiego, komputera, żołnierzyka, grzybka, szyszki, bałwanka.... Duże wrażenie zrobił na dzieciach proces wysrebrzania bombek, bo wyglądało to jak czarowanie. Wykonanie tych szklanych ozdób to ciężka i mozolna praca wielu osób. Na pamiątkę wizyty w fabryce każde dziecko kupiło bombkę ze swoim imieniem i dla najbliższych na prezent gwiazdkowy.

 

 

 

 

 

 

 

Szkolny konkurs bhp

13.11.2014 r. w murach naszej szkoły zostało zorganizowane spotkanie z przedstawicielami Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i Państwowej Inspekcji Pracy. Tematyka spotkania obejmowała zagadnienia bezpiecznej pracy i zabawy w środowisku wiejskim.  Uczniowie obejrzeli filmy pt. „Bezpieczeństwo dzieci na wsi” i „Rodzina Porażków” . Po projekcji omówiono zauważone zagrożenia występujące podczas pracy i zabawy w gospodarstwie rolnym. Natomiast 17.11.2014 r. został rozstrzygnięty konkurs plastyczny w klasach V i testowy w klasie I gimnazjum pt. „Krzewienie wiedzy BHP wśród młodzieży szkół wiejskich” . Zwycięzcami zostali w kategorii szkół podstawowych: Jakub Kołodziej, Sara Bukowiecka, Marlena Witczak oraz w gimnazjum: Patryk Michalak, Marcin Nowak, Mikołaj Wojciechowski. Fundatorami nagród był Okręgowy Inspektorat Pracy w Poznaniu oraz Placówka Terenowa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Lesznie.   

 

 

 

 

 

 

 

 

III miejsce w grand prix

Ogromny sukces odniósł w I GP Polski żaków Tomasz Mrozek. Tenisista stołowy Klubu Sportowego „WAMET” Dąbcze, a na co dzień uczeń Zespołu Szkół im. Józefa Ponikiewskiego w Nowym Belęcinie rywalizację w Łodzi zakończył z brązowym medalem.

W gronie najlepszych zawodników z całej Polski 10-letni zawodnik rozegrał siedem pojedynków i tylko w jednym doznał porażki z późniejszym triumfatorem całej imprezy z Dawidem Kosmalem. W fazie grupowej bez straty seta awansował do fazy pucharowej i w wielkim stylu awansował do półfinału.

Bardzo dobry występ w Łodzi sprawił, że Tomasz zajmuje aktualnie trzecie miejsce w rankingu ogólnopolskim do lat 11 i ma zapewniony udział w kolejnym turnieju Grand Prix Polski żaków, który odbędzie się 20-21 grudnia w Brzegu Dolnym.

 

 

 

 

 

 

 

Pisk białego orła

Obchody Święta Niepodległości łączą Polaków. Przypominają poświęcenie przeszłych pokoleń i odpowiedzialność współczesnych za losy ojczyzny. To święto radości i refleksji. W naszej szkole święto to było obchodzone w szczególnie uroczysty sposób 7 listopada 2014 r. Akademię uświetnił ks. Marek Kędziora, który zwrócił się do widzów z przesłaniem Jana Pawła II i odmówił modlitwę za ojczyznę. W obchody zaangażowała się cała społeczność szkolna pod przewodnictwem nauczycieli: I. Kubackiej, K. Klimkowskiej, R. Juskowiaka oraz D. Chałupki,. Myślą przewodnią był symbol Białego Orła. Widzowie mogli wysłuchać legendy o 123 latach niewoli Polski oraz wierszy romantycznych poetów w wykonaniu uczniów z klasy I i III gimnazjum. Duże wrażenie wywołał występ imponującego chóru, który wykonał pieśni o zniewolonej i zmartwychwstałej ojczyźnie. Serca publiczności podbili soliści, a w szczególności najmłodsze: Justynka Nawrocka i Klaudia Sroka. Występ recytatorów został doskonale wkomponowany w przepiękną dekorację stylizowaną na chłopską zagrodę pomysłu i wykonawstwa nauczycieli: Izabeli Kubackiej i Roberta Juskowiaka.       Wszystkim, którzy włączyli się w organizację apelu serdecznie dziękujemy.

                 

Niech pisk Białego Orła towarzyszy nam zawsze. Niech przypomina, że jesteśmy Polakami – niech to przesłanie na długo pozostanie w naszych sercach.

 

 

 

 

 

 

 

Konkurs na jesienny stroik rozstrzygnięty

W październiku najmłodsze dzieci wzięły udział w konkursie na jesienny stroik.  Na konkurs wpłynęło 29 prac. Prace wzbudzały zachwyt uczniów, pracowników szkoły i rodziców.

Komisja konkursowa stanęła przed trudnym zadaniem, ponieważ wszystkie prace były piękne i bardzo pomysłowe. Po naradzie postanowiono, że wszyscy autorzy uhonorowani zostaną nagrodami za zajęcie I miejsca. Są to: M. Kaźmierczak, K. Kaźmierczak, T. Nowacki, W. Biernat, A. Kolańczyk, K. Sfora, W. Klupś,             M. Ratajczak, K. Kręcisz, W. Sfora, K. Siniecka, J. Kędziora, A. Kolańczyk, K. Jańczak, L. Picz,                   A. Musielak, O. Wechta, F. Wechta, K. Kasperski, N. Kaźmierczak, M. Hoszowska, J. Jendrzejak,         W. Kowalczyk,      M. Marcinkowska, K. Kolańczyk, J. Jańczak, S. Gurga, J. Dolata, K. Dolata. Wszystkie dzieci otrzymały parasole na jesienną słotę.  Laureatom konkursu dziękujemy za udział i  serdecznie gratulujemy.  

 

 

 

 

 

Wizyta na cmentarzach

28 października 2014 r. dzieci z klas I-III tradycyjnie już wybrały się z wizytą na cmentarze.

Na cmentarzach w Siemowie, Świerczynie i Oporowie odwiedziły groby swoich bliskich. Złożyły też kwiaty i zapaliły znicze na grobach księdza Witolda Worsy, pana Andrzeja Piotrowiaka oraz patrona naszej szkoły – Józefa Ponikiewskiego.

 

 

 

 

 

 

Jak dbać o zęby - spotkanie z higienistką w zerówce

W środę 22 października wszystkie przedszkolaki  z ZERÓWKI uczestniczyły w spotkaniu z panią Ewą. Każdy przyniósł swoją szczoteczkę, pastę do zębów i kubek, aby nauczyć się prawidłowo myć zęby.

Pani higienistka przypomniała przedszkolakom podstawowe zasady dbania o higienę osobistą. Dzieci dowiedziały się, że należy ograniczyć spożywanie słodyczy, które powodują próchnicę zębów. Bardzo zdrowe dla zębów są owoce, warzywa, mleko, jogurty. Pani Ewa wytłumaczyła i pokazała, jak należy prawidłowo myć zęby i jakiej szczoteczki i pasty używać. Każdy przedszkolak pod czujnym okiem fachowca mył zęby, przestrzegając ustalonych zasad: czasu i sposobu mycia zębów. Wszystkie zęby błyszczały i pachniały świeżością. Teraz już wszyscy wiedzą, jak należy dbać o zęby i jak je myć. Tydzień później, podczas kolejnego spotkania z panią Ewą dzieci obejrzały film pt. ,,Doktor Ząbek".

                                   DZIĘKUJEMY PANI EWIE ZA SPOTKANIE.

 

 

 

 

Wyjazd do Planetarium w Toruniu

We wtorek 28 października 2014r. uczniowie z klasy pierwszej, drugiej i trzeciej Gimnazjum pod opieką p. Iwony Kubasik, p. Grażyny Kubiak i p. Mikołaja Kulczaka wybrali się do Torunia.

W Planetarium obejrzeli seans pt. „Wirująca Ziemia”, związany z ruchem obrotowym Ziemi. Obserwowali, jak zmienia się wygląd nieba i układ gwiazdozbiorów w ciągu roku. Sprawdzali, jak długo trwa doba oraz rok na innych planetach. Po seansie gimnazjaliści obejrzeli wystawę  Geodium poświęconą Ziemi jako planecie. Jej centralnym elementem był obracający się i odpowiednio oświetlony model kuli ziemskiej o średnicy 2,15 m.

Samodzielnie eksperymentowali interaktywnymi urządzeniami, obserwowali wybuchający wulkan, trzęsienie Ziemi, konwekcję, lepkość cieczy oraz tworzenie wydm i źródła energii odnawialnej. Następnie wycieczkowicze z Panią przewodnik spacerowali ulicami Starego Miasta. Uczniowie podziwiali Krzywą Wieżę, bramy w murach miejskich, pomnik i dom Mikołaja Kopernika oraz fontannę Flisaka. Po zakupach toruńskich pierników wszyscy wrócili zadowoleni do domu.

 

 

 

 

 

 

Ognisko w Jeziorkach

Dzieci ze  świetlicy socjoterapeutycznej w Nowym Belęcinie uczestniczyły w  zajęciach  integracyjnych zorganizowanych w Jeziorkach.

Było smażenie kiełbasek w ognisku, zabawy sportowe, spacer alejkami parku i ciekawe spotkania ze zwierzętami. Popołudnie w Jeziorkach było dla wszystkich miłym przeżyciem.

 

 

 

 

 

 

 

 

"Śladami Patrona Szkoły"

W sobotę 25.10.2014 r. 10 drużyn wzięło udział w Grze Terenowej Śladami Patrona Szkoły Józefa Ponikiewskiego zorganizowanej przez członków Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół Szkoła Podstawowa I Gimnazjum

w Nowym Belęcinie.

Działanie to było adresowane do uczniów, absolwentów, rodziców i uczniów ZS w Nowym Belęcinie. Gra Terenowa została przeprowadzona przez Grupę Projektową, która zaangażowała się w realizację ogólnopolskiego projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej pn. „Młody Obywatel. Zmiennicy, edycja 2014/2015”.  

Pierwsza część Gry Terenowej miała charakter E-learningowy i polegała na rozwiązaniu trzech pytań, zamieszczonych na specjalnie stworzonym profilu na Facebooku o nazwie Młody Obywatel Nowy Belęcin i stronie internetowej ZS w Nowym Belęcinie. Pytania pojawiały się we wtorek, środę i czwartek o godz. 17.00. Drużyny w wyznaczonym czasie przesyłały odpowiedzi na podany adres e-mail, a poprawność odpowiedzi była weryfikowana przez Komisję. Po części „internetowej” w sobotę drużyny zwane patrolami przystąpiły do rajdu pieszego. Trasa liczyła 7,5 km. Zadaniem patrolu składającego się z pięciu uczniów i opiekuna było pokonanie trasy zgodnie z otrzymanymi wskazówkami oraz mapą. Po drodze uczestnicy musieli odnaleźć punkty kontrolne i wykonać następujące zadania:

1. Przystanek Las na Wygodzie: 

Rozpoznać wybrany gatunek drzewa liściastego i iglastego,

Określić wiek wybranego drzewa na podstawie obwodu pnia mierzonego na wysokości 130 cm,

Zorientować mapę przy użyciu kompasu

Wyszukać na mapie charakterystyczne obiekty.    

2. Przystanek Dworek w Brylewie  

Zmierzyć się z pytaniami dotyczącymi życia J. Ponikiewskiego  

3. Przystanek Punkt Sanitarny w UG Krzemieniewo 

Udzielić poprawnie pierwszej pomocy (resuscytacja krążeniowo-oddechowa)

4 . Przystanek Parafia w Kościele Parafialnym w Drobninie

Udzielić pytania z zakresu wiedzy o Gminie Krzemieniewo  

5. Przystanek Park w Pałacu w Drobninie

Strzelanie z wiatrówki do  balonów z odległości ok. 20 metrów.

Zakończenie Rajdu obyło się na dziedzińcu Pałacu w Drobninie. Każdy uczestnik został poczęstowany gorącą herbatą i ciepłą kiełbaską z grilla. Gra terenowa zakończyła się zwycięstwem najmłodszej drużyny „V B” w składzie: Zofia Kozica, Kinga Jurdeczka, Konrad Wolny, Mateusz Picz i Aleksandra Biernaczyk. Opiekunem zwycięskiej ekipy był p. Wojciech Kozica. Kolejne miejsca zajęli „ Zbóje Team”, „Grom” i „Young Generation”. Zwycięskie drużyny otrzymały talony do zrealizowania w Pizzerii „Dobre co nieco” w Krzemieniewie oraz na krytej pływalni i lodowisku w Gostyniu.

 

 

 

 

 

Mistrzostwa Powiatu w Drużynowym Tenisie Stołowym

W październiku Nasza szkoła dwukrotnie stała się areną zmagań tenisistów stołowych na szczeblu powiatowym.

 

Wyniki gimnazjalistów:

I miejsce - Krzysztof Mrozek, Paweł Kokociński

(awans na zawody rejonowe)

 

III miejsce - Przemysław Panok, Krystian Kruger
 

Wyniki gimnazjalistek:

II miejsce - Zuzanna Bolewicz, Klaudia Smektała

(awans na zawody rejonowe)

 

Wyniki chłopców ze szkoły podstawowej:

I miejsce - Tomasz Mrozek, Maciej Urbaniak

(awans na zawody rejonowe)

 

Wyniki dziewcząt ze szkoły podstawowej:

I miejsce - Roksana Gołembska, Lidia Mejza

(awans na zawody rejonowe)

 

Gratulujemy i życzymy sukcesów na zawodach rejonowych !

 

 

 

 

Dzień Papieski 2014

Dziś przeżywaliśmy kolejną rocznicę wyboru Karola Wojtyły na tron piotrowy. Była ona jednak szczególna, ponieważ tym razem łączyła się z dziękczynieniem za kanonizację Jana Pawła II.
Upływ czasu pozwala na większy dystans i lepsze zrozumienie znaczenia dzieła Papieża. Jego czyny i słowa nadal inspirują ludzi na całym świecie.

Uczniowie klasy III gimnazjum przygotowali montaż słownomuzyczny przy śpiewie chóru, którym zachęcili do naśladowania naszego Wielkiego Rodaka. Zaśpiewano ulubioną pieśń oazową Jana Pawła II „Barka” oraz „Tłumy serc” – oparte na słowach papieża. Na koniec cała społeczność szkolna wykonała znaną piosenkę Arki Noego „Święty uśmiechnięty”, przy której zatańczyły dzieci z oddziału przedszkolnego poprowadzone przez najstarszych uczniów w szkole.

 

 

 

 

Dzień Edukacji Narodowej

Dnia 14.10.2014r. w szkole w Nowym Belęcinie odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Uczniowie z klas I-III i przedszkolacy zaprezentowali okolicznościowy program artystyczny. Były piosenki i wiersze oraz życzenia.

Na zakończenie uczniowie z klas VI, I gim. II gim. Zaśpiewali piosenkę pt. „Wszystkiego Najlepszego” z repertuaru Danuty Rinn.

W tym dniu odbyło się też pasowanie uczniów pierwszej klasy na uczniów.

 

 

 

 

 

Dzień Chłopaka - Przedszkolaka

30 września obchodziliśmy w ZERÓWCE Dzień Chłopaka – Przedszkolaka.

Z racji święta dziewczynki złożyły chłopcom najlepsze życzenia, zaśpiewały tradycyjne 100 lat i wręczyły piękne upominki, traktory do zabawy, ufundowane przez rodziców. Po licznych zabawach i tańcach czekało na wszystkie dzieci pyszne śniadanko i serek waniliowy Danio. Cały dzień upłynął dzieciom w miłej i radosnej atmosferze.

 

 

 

 

 

Wycieczka przedszkolaków do lasu

19 września dzieci z ZERÓWKI udały się na pieszą wycieczkę do pobliskiego lasu.

Pod opieką wychowawczyni pani Renaty Urbaniak i pani Urszuli Szumnej przedszkolacy podziwiali piękno lasu w jesiennej szacie, słuchali odgłosów ptaków, zbierali dary lasu do przedszkolnego kącika przyrody. Poznali zasady właściwego  zachowania się w lesie. Zmęczeni leśnym spacerem, w połowie drogi, przysiedli na mały posiłek. Po dwugodzinnym marszu z uśmiechem, zadowoleniem i bardzo zmęczeni wrócili do przedszkola.

 

 

 

 

W kamizelkach odblaskowych bezpieczniej

16 września z rąk Starosty Leszczyńskiego pana Krzysztofa Benedykta Piwońskiego, Komendanta Miejskiego Policji pana Piotra Leciejewskiego, radnego powiatu leszczyńskiego pana Jana Szkudlarczyka oraz policjanta zespołu dzielnicowych w Krzemieniewie aspiranta sztabowego pana Macieja Serwatki uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej otrzymali kamizelki odblaskowe. Kamizelki ufundowane przez Starostwo Powiatowe poprawią bezpieczeństwo najmłodszych uczniów podczas poruszania się po drogach. Na zakończenie spotkania odbyła się pogadanka dotycząca bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

 

 

 

Rekolekcje misyjne

W dniach 8-10 września uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum w Nowym Belęcinie uczestniczyli w Misjach Parafialnych pod hasłem ,,Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy obciążeni i utrudzeni jesteście, a Ja was pokrzepię...”.

Nauki dla uczniów prowadził brat Antoni Zabawski z zakonu redemptorystów.

 

 

 

 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015

Dnia 01.09.2014r. w szkole w Nowym Belęcinie na sali gimnastycznej odbyło się rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015. Tradycyjnie uroczystość rozpoczęto od wniesienia sztandaru i zaśpiewania hymnu państwowego.

Następnie dyrektor wręczył uczniom klasy I nowe darmowe podręczniki, a uczniom klasy VI dyplomy za wzięcie udziału w I edycji projektu ,, eSzkoła Wielkopolska – Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan”.

Dyrektor szkoły okolicznościowe przemówienie rozpoczął wspomnieniem o przypadającej w tym roku 75 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Poległych w czasie wojny uczczono minutą ciszy.

Następnie dyrektor przedstawił nowych nauczycieli, którzy rozpoczną pracę w naszej szkole.

Na zakończenie poczet sztandarowy wyprowadzono, a uczniowie rozeszli się do klas, aby otrzymać nowy plan zajęć.