"Śladami Patrona Szkoły"

W sobotę 25.10.2014 r. 10 drużyn wzięło udział w Grze Terenowej Śladami Patrona Szkoły Józefa Ponikiewskiego zorganizowanej przez członków Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół Szkoła Podstawowa I Gimnazjum

w Nowym Belęcinie.

Działanie to było adresowane do uczniów, absolwentów, rodziców i uczniów ZS w Nowym Belęcinie. Gra Terenowa została przeprowadzona przez Grupę Projektową, która zaangażowała się w realizację ogólnopolskiego projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej pn. „Młody Obywatel. Zmiennicy, edycja 2014/2015”.  

Pierwsza część Gry Terenowej miała charakter E-learningowy i polegała na rozwiązaniu trzech pytań, zamieszczonych na specjalnie stworzonym profilu na Facebooku o nazwie Młody Obywatel Nowy Belęcin i stronie internetowej ZS w Nowym Belęcinie. Pytania pojawiały się we wtorek, środę i czwartek o godz. 17.00. Drużyny w wyznaczonym czasie przesyłały odpowiedzi na podany adres e-mail, a poprawność odpowiedzi była weryfikowana przez Komisję. Po części „internetowej” w sobotę drużyny zwane patrolami przystąpiły do rajdu pieszego. Trasa liczyła 7,5 km. Zadaniem patrolu składającego się z pięciu uczniów i opiekuna było pokonanie trasy zgodnie z otrzymanymi wskazówkami oraz mapą. Po drodze uczestnicy musieli odnaleźć punkty kontrolne i wykonać następujące zadania:

1. Przystanek Las na Wygodzie: 

Rozpoznać wybrany gatunek drzewa liściastego i iglastego,

Określić wiek wybranego drzewa na podstawie obwodu pnia mierzonego na wysokości 130 cm,

Zorientować mapę przy użyciu kompasu

Wyszukać na mapie charakterystyczne obiekty.    

2. Przystanek Dworek w Brylewie  

Zmierzyć się z pytaniami dotyczącymi życia J. Ponikiewskiego  

3. Przystanek Punkt Sanitarny w UG Krzemieniewo 

Udzielić poprawnie pierwszej pomocy (resuscytacja krążeniowo-oddechowa)

4 . Przystanek Parafia w Kościele Parafialnym w Drobninie

Udzielić pytania z zakresu wiedzy o Gminie Krzemieniewo  

5. Przystanek Park w Pałacu w Drobninie

Strzelanie z wiatrówki do  balonów z odległości ok. 20 metrów.

Zakończenie Rajdu obyło się na dziedzińcu Pałacu w Drobninie. Każdy uczestnik został poczęstowany gorącą herbatą i ciepłą kiełbaską z grilla. Gra terenowa zakończyła się zwycięstwem najmłodszej drużyny „V B” w składzie: Zofia Kozica, Kinga Jurdeczka, Konrad Wolny, Mateusz Picz i Aleksandra Biernaczyk. Opiekunem zwycięskiej ekipy był p. Wojciech Kozica. Kolejne miejsca zajęli „ Zbóje Team”, „Grom” i „Young Generation”. Zwycięskie drużyny otrzymały talony do zrealizowania w Pizzerii „Dobre co nieco” w Krzemieniewie oraz na krytej pływalni i lodowisku w Gostyniu.

 

 

 

 

 

Mistrzostwa Powiatu w Drużynowym Tenisie Stołowym

W październiku Nasza szkoła dwukrotnie stała się areną zmagań tenisistów stołowych na szczeblu powiatowym.

 

Wyniki gimnazjalistów:

I miejsce - Krzysztof Mrozek, Paweł Kokociński

(awans na zawody rejonowe)

 

III miejsce - Przemysław Panok, Krystian Kruger
 

Wyniki gimnazjalistek:

II miejsce - Zuzanna Bolewicz, Klaudia Smektała

(awans na zawody rejonowe)

 

Wyniki chłopców ze szkoły podstawowej:

I miejsce - Tomasz Mrozek, Maciej Urbaniak

(awans na zawody rejonowe)

 

Wyniki dziewcząt ze szkoły podstawowej:

I miejsce - Roksana Gołembska, Lidia Mejza

(awans na zawody rejonowe)

 

Gratulujemy i życzymy sukcesów na zawodach rejonowych !

 

 

 

 

Dzień Papieski 2014

Dziś przeżywaliśmy kolejną rocznicę wyboru Karola Wojtyły na tron piotrowy. Była ona jednak szczególna, ponieważ tym razem łączyła się z dziękczynieniem za kanonizację Jana Pawła II.
Upływ czasu pozwala na większy dystans i lepsze zrozumienie znaczenia dzieła Papieża. Jego czyny i słowa nadal inspirują ludzi na całym świecie.

Uczniowie klasy III gimnazjum przygotowali montaż słownomuzyczny przy śpiewie chóru, którym zachęcili do naśladowania naszego Wielkiego Rodaka. Zaśpiewano ulubioną pieśń oazową Jana Pawła II „Barka” oraz „Tłumy serc” – oparte na słowach papieża. Na koniec cała społeczność szkolna wykonała znaną piosenkę Arki Noego „Święty uśmiechnięty”, przy której zatańczyły dzieci z oddziału przedszkolnego poprowadzone przez najstarszych uczniów w szkole.

 

 

 

 

Dzień Edukacji Narodowej

Dnia 14.10.2014r. w szkole w Nowym Belęcinie odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Uczniowie z klas I-III i przedszkolacy zaprezentowali okolicznościowy program artystyczny. Były piosenki i wiersze oraz życzenia.

Na zakończenie uczniowie z klas VI, I gim. II gim. Zaśpiewali piosenkę pt. „Wszystkiego Najlepszego” z repertuaru Danuty Rinn.

W tym dniu odbyło się też pasowanie uczniów pierwszej klasy na uczniów.

 

 

 

 

 

Dzień Chłopaka - Przedszkolaka

30 września obchodziliśmy w ZERÓWCE Dzień Chłopaka – Przedszkolaka.

Z racji święta dziewczynki złożyły chłopcom najlepsze życzenia, zaśpiewały tradycyjne 100 lat i wręczyły piękne upominki, traktory do zabawy, ufundowane przez rodziców. Po licznych zabawach i tańcach czekało na wszystkie dzieci pyszne śniadanko i serek waniliowy Danio. Cały dzień upłynął dzieciom w miłej i radosnej atmosferze.

 

 

 

 

 

Wycieczka przedszkolaków do lasu

19 września dzieci z ZERÓWKI udały się na pieszą wycieczkę do pobliskiego lasu.

Pod opieką wychowawczyni pani Renaty Urbaniak i pani Urszuli Szumnej przedszkolacy podziwiali piękno lasu w jesiennej szacie, słuchali odgłosów ptaków, zbierali dary lasu do przedszkolnego kącika przyrody. Poznali zasady właściwego  zachowania się w lesie. Zmęczeni leśnym spacerem, w połowie drogi, przysiedli na mały posiłek. Po dwugodzinnym marszu z uśmiechem, zadowoleniem i bardzo zmęczeni wrócili do przedszkola.

 

 

 

 

W kamizelkach odblaskowych bezpieczniej

16 września z rąk Starosty Leszczyńskiego pana Krzysztofa Benedykta Piwońskiego, Komendanta Miejskiego Policji pana Piotra Leciejewskiego, radnego powiatu leszczyńskiego pana Jana Szkudlarczyka oraz policjanta zespołu dzielnicowych w Krzemieniewie aspiranta sztabowego pana Macieja Serwatki uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej otrzymali kamizelki odblaskowe. Kamizelki ufundowane przez Starostwo Powiatowe poprawią bezpieczeństwo najmłodszych uczniów podczas poruszania się po drogach. Na zakończenie spotkania odbyła się pogadanka dotycząca bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

 

 

 

Rekolekcje misyjne

W dniach 8-10 września uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum w Nowym Belęcinie uczestniczyli w Misjach Parafialnych pod hasłem ,,Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy obciążeni i utrudzeni jesteście, a Ja was pokrzepię...”.

Nauki dla uczniów prowadził brat Antoni Zabawski z zakonu redemptorystów.

 

 

 

 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015

Dnia 01.09.2014r. w szkole w Nowym Belęcinie na sali gimnastycznej odbyło się rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015. Tradycyjnie uroczystość rozpoczęto od wniesienia sztandaru i zaśpiewania hymnu państwowego.

Następnie dyrektor wręczył uczniom klasy I nowe darmowe podręczniki, a uczniom klasy VI dyplomy za wzięcie udziału w I edycji projektu ,, eSzkoła Wielkopolska – Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan”.

Dyrektor szkoły okolicznościowe przemówienie rozpoczął wspomnieniem o przypadającej w tym roku 75 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Poległych w czasie wojny uczczono minutą ciszy.

Następnie dyrektor przedstawił nowych nauczycieli, którzy rozpoczną pracę w naszej szkole.

Na zakończenie poczet sztandarowy wyprowadzono, a uczniowie rozeszli się do klas, aby otrzymać nowy plan zajęć.